Мер усієї України. Як Віталія Кличка "повільно, але правильно" просувають у кандидати в президенти

Віталій Кличко, мер Києва, Кличко з телефоном
Фото: Getty Images

У команді Володимира Зеленського впевнені, що міський голова Києва Віталій Кличко хоче стати президентом. Той заперечує, але протистояння з центральною владою наростає.

Премʼєр-міністр Денис Шмигаль запропонував призначити нового голову Київської міської державної адміністрації (КМДА). Наразі цю посаду з постом мера столиці поєднує Віталій Кличко. Така ініціатива прозвучала після того, як столичний градоначальник закликав центральну владу ввести загальнонаціональний локдаун через зростання кількості хворих і померлих від коронавірусу.

"Уряд завжди прислухається до порад і закликів представників місцевої влади, ми готові до співпраці. Якщо її мета не політичний піар", — додав Шмигаль, нагадавши Кличку про відповідальність за впровадження та контроль київського локдауну.

У відповідь мер звинуватив премʼєра в популізмі, підкресливши, що локдаун по всій країні дозволить виграти час, поки буксує масова вакцинація.

Офіс президента (ОП) в дискусію не включили, хоча раніше той виявляв невдоволення підготовкою Києва до жорсткого карантину, у тому числі неналежним забезпеченням киян спецпропусками на громадський транспорт: "Змушені констатувати, що це завдання не виконано належним чином". Але звільняти Кличка з посади керівника КМДА там не поспішають, хоча в команді Володимира Зеленського визнають: напруженість у відносинах з Кличком є. Усьому виною його президентські амбіції.

Людина Єрмака

Спілкування між мером столиці та ОП не склалося із самого початку. Після приходу до влади Зеленського тодішній керівник його офісу Андрій Богдан пропонував звільнити Кличка з посади голови КМДА, залишивши йому мерське крісло. Тим самим київський градоначальник позбувся б виконавчої влади, а всі його дії контролювала б поставлена ОП людина. Таку можливість дає закон про столицю, згідно з яким керівника КМДА призначає президент. При цьому у 2003 році Конституційний Суд ухвалив: "КМДА має очолювати лише особа, обрана Київським міським головою, яка Президентом України призначається головою Київської міської державної адміністрації".

Різкі заяви мера Кличка на адресу центральної влади дають підстави говорити про напруженість у відносинах з ОП

народний депутат, СН
Дмитро Гурін

Втім, рішення Конституційного Суду юристи президента практикують по-своєму. Там вважають, що голова держави на посаду голови КМДА може призначити кого завгодно.

Ініціатива Богдана залишилася без руху. Не в останню чергу — через небажання президента відкрито конфліктувати з Кличком, який у разі звільнення з посади голови міськадміністрації, напевно, блокував би багато рішень свого візаві. До такого рішення голову держави підштовхнув його тодішній помічник Андрій Єрмак, який знайшов підхід до столичного мера і збудував з ним партнерські відносини. Наразі Єрмак очолює ОП.

Важливо
Небезпечна іграшка Зеленського. Як РНБО перетворилася на активний політичний інструмент президента

Співпраця останнього з Кличком дозволяє Єрмаку ставити своїх людей у КМДА. ЗМІ пишуть, що таким чином місце директора департаменту місцевого благоустрою КМДА свого часу отримав наближений до голови ОП Олексій Кулеба. Наразі він призначений першим заступником Кличка з питань здійснення самоврядних повноважень. Ще одна можлива людина Єрмака в команді столичного мера — Микола Бойко. Він очолює "Київблагоустрій".

Але в чому інтерес самого Кличка? Перш за все в тому, що завдяки тісним контактам з Єрмаком на торішніх виборах мера Києва "Слуга народу" виставила відверто слабкого суперника для Кличка — Ірину Верещук. У результаті вона посіла лише пʼяте місце. При цьому більшість мандатів у Київраді отримала СН, тому в політичних колах жартують, що Кличко — людина Єрмака.

На гачку

25 лютого в Києві з ініціативи ОП відбулося засідання Ради розвитку громад і територій, куди прибув у тому числі президент. Але Кличка, який очолює головне місто країни, на засіданні не було. Це вчергове підтвердило, що між ним і ОП пробігла чорна кішка.

"Напевно, це, а ще — різкі заяви мера Києва на адресу центральної влади дають підстави говорити про напруженість у відносинах. Але є вона чи ні, а децентралізація вигідна і місцевій, і національній владі", — коментує Фокусу Дмитро Гурін, народний депутат від СН, що пройшов у Раду по одному з київських мажоритарних округів. За його словами, на засідання Ради Кличка звали, але той не прийшов. Публічних пояснень з цього приводу мер не давав.

Віталій Кличко у вікна, мер Києва, хто господар в Києві
Віталій Кличко біля вікна
Фото: УНІАН

У відповідь влада вирішила приструнити столичного градоначальника, показавши, хто реальний господар у Києві. Так, у рамках проекту "Велике будівництво" ОП вирішив добудувати Подільсько-Воскресенський і Дарницький мости. Якщо задумане станеться, це стане гучним ляпасом Кличку, який демонструє його неспроможність реалізовувати масштабні проекти. Мовляв, не може порядок навести в Києві, не зможе і у всій країні, тому немає чого мріяти про президентське крісло.

Небезпечний конкурент

У команді Віталія Кличка говорити про те, чи збирається їхній шеф боротися за крісло президента, не люблять. Столичний депутат і соратник мера Дмитро Білоцерковець упевнений, що на це запитання має відповісти тільки градоначальник. Але в політичних колах стверджують, що партія мера УДАР уже розгортає штаби. Відповідальний за цю справу Артур Палатний, народний депутат VIII скликання і керівник виконавчого комітету партії. Фокусу він підтвердив, що розвиток партії — його прямий обовʼязок, але питання про те, до чого готується команда, проігнорував. Світло на це пролило наше джерело в керівництві УДАРу, яке побажало залишитися неназваним. Воно стверджує, що партія готується до парламентських виборів.

В ОП стурбовані іншим. Там вважають, що Кличко може стати конкурентом Володимира Зеленського на майбутніх президентських виборах і навіть перемогти. Наразі, згідно з даними Соціологічної групи "Рейтинг", опублікованими 1 квітня, 33% українців довіряють Кличку. Це другий показник довіри після Зеленського (46%).

"Кличко переконує нас, що його неправильно зрозуміли, що йти в президенти він не збирається. Але ми бачимо іншу ситуацію", — констатує член команди Зеленського, який побажав залишитися неназваним.

В УДАРі про рейтинг Кличка знають, тому зі столичного порядку переключилися на всеукраїнський рівень. Крім локдауну, мер також висловився щодо останнього мітингу під ОП в підтримку Сергія Стерненка, де активісти розмалювали будівлю і побили скло. Дії мітингувальників політик засудив.

Важливо
Ближнє коло. Як змінилася команда "слуг народу" за два роки Зеленського при владі

Однак цього мало. "Заяви Кличка все одно сприймаються з позиції мера. Якщо він хоче поборотися за президентське крісло, йому потрібно перестати бути мером, відхреститися від Києва і вийти на національний рівень", — міркує в розмові з Фокусом один з керівників СН.

До цього і жорсткої критики Зеленського Віталія Кличка підштовхує лідер "Європейської солідарності" (ЄС) Петро Порошенко. Як стало відомо Фокусу, політики обговорюють можливість підтримки Кличка "Європейської солідарністю" на виборах президента, а також спільний похід партій на парламентських виборах. Однак мер Києва йти в жорстку опозицію до центральної влади не готовий. У всякому разі до того моменту, поки парламент не ухвалить новий закон про столицю, який розділить посади градоначальника і голови КМДА. При цьому співавтор законопроекту, нардеп Дмитро Гурін, у коментарі Фокусу стверджує, що меру немає про що турбуватися. "Наші зусилля сконцентровані на тому, щоб обмежити особливий статус Києва в Конституції. Обраний мер повинен отримати всі повноваження, які за чинним законом про столицю є в голови КМДА. Останній у рамках реформи децентралізації повинен просто зникнути. Замість нього, як і для всіх регіонів країни, повинен зʼявитися префект, який нічим не управляє, а лише здійснює нагляд за законністю актів місцевої влади", — пояснює депутат.

Втім, у керівництві СН ідею зараз змінювати закон про Київ не поділяють. Чисто з прагматичних міркувань, адже в іншому випадку Кличко розгорне повноцінну виборчу кампанію з прицілом на президентські вибори. Завдання Зеленського — не допустити цього.