Тет-а-тет президентів. Де, коли і про що можуть поговорити Зеленський та Путін

Володимир Зеленський, Володимир Путін, зустріч Путіна і Зеленського
Фото: колаж Фокус | Навіщо Зеленському тет-а-тет з Путіним?

Фокус розбирався, чи може все-таки відбутися зустріч, які теми будуть на порядку денному, і про що зможуть домовитися лідери двох держав.

Під час виступу з нагоди 35-річчя катастрофи на Чорнобильській АЕС український президент Володимир Зеленський заявив, що зустріч з лідером Росії Володимиром Путіним може відбутися. Відповідальним за організацію призначений голова Офісу президента Андрій Єрмак.

Поки президент РФ офіційно не підтвердив своїх намірів зустрітися з українським колегою — хоча раніше запросив Зеленського в Москву, але відмовився обговорювати військовий конфлікт на сході України, запропонувавши поговорити про російську мову і церкву.

Зеленський та Путін: непроста історія стосунків

Востаннє Зеленський та Путін бачилися більше року тому в Парижі. З того моменту відносини між головами двох держав були заморожені. У торішньому інтерв'ю Фокусу український президент говорив, що може зателефонувати Володимиру Путіну, якщо зустріч радників лідерів "нормандської четвірки", куди входять Україна, Росія, Німеччина і Франція, затримається.

"Якщо це допоможе швидше зупинити війну, я повинен з ним спілкуватися", — говорив президент. Про особисту зустріч з російським колегою тоді не йшлося.

Навесні 2021 року все змінилося. Росія під виглядом навчань дислокувала на кордоні з Україною близько 100 тисяч військових. Те, що відбувається, серйозно схвилювало міжнародну громадськість, повернувши українське питання в кабінети західних лідерів і змусивши американського президента Джо Байдена вдруге з моменту інавгурації зателефонувати російському колезі, якого раніше він мав необережність назвати "вбивцею".

Обговорити з Путіним ескалацію військового конфлікту на Донбасі по телефону хотів і Володимир Зеленський, але в Москві дзвінок з Києва проігнорували. У середині квітня після переговорів із західними партнерами в обличчі президента Франції Емманюеля Макрона і канцлера Німеччини Ангели Меркель, а також після засідання радників "нормандської четвірки" Володимир Зеленський записав відеозвернення, у якому запропонував Путіну зустрітися в будь-якій точці українського Донбасу і підкреслив, що Україна не боїться Росії.

Відповідь не змусила себе довго чекати. Володимир Путін прийняв пропозицію Зеленського, але замість Донбасу покликав українського колегу в Москву "в будь-який зручний час", щоб налагодити "двосторонні відносини країн". Обговорювати проблему військового конфлікту на сході України президент РФ відмовився, запропонувавши Києву вести переговори з "керівниками" ОРДЛО. Серед можливих тем для зустрічі двох президентів Путін позначив "мовне питання" і конфлікт з Російською православною церквою.

Володимир Зеленський, Зеленський на ЧАЕС, переговори по Донбасу, переговори з Путіним, зустріч Зеленського і Путіна
Під час виступу з нагоди 35-річчя катастрофи на Чорнобильській АЕС український президент Володимир Зеленський заявив, що зустріч з лідером Росії Володимиром Путіним може відбутися

На запитання журналістів, які теми у разі зустрічі будуть обговорювати український і російський лідери, Зеленський відповів, що не вважає мовне питання проблемою для нашої країни, як і церква, але не проти говорити на ці теми, якщо буде необхідність.

Переговори з Путіним: зможемо донести свою позицію

На запитання, чому Путін може зустрітися із Зеленським, експерти відповідають просто: російському президенту потрібні переговори із Заходом.

"Зеленський дивно впертий. Він б'є в одну точку, наполягає на зустрічі. І Путін може його ігнорував кілька місяців. Але ігнорувати весь час безглуздо. Тактично Путіну потрібно було показати характер, мовляв, я зустрічатися не буду, поки не виконаєте мої умови. Але умови так і не виконані, а затягувати паузу на кілька років безглуздо", — говорить Фокусу політолог Володимир Фесенко.

Можливо, у президента РФ можуть бути ілюзії щодо зустрічі, яку вони запланували з президентом США Джо Байденом. Путін може розраховувати на те, що переконає американського колегу тиснути на Володимира Зеленського з важливих геополітичних питань. У реальності така ймовірність виглядає сумнівно.

Головне, що станеться на зустрічі Зеленського і Путіна (якщо вона відбудеться) — це те, що Київ зможе донести свою позицію Москві безпосередньо. Україна буде вибудовувати переговори навколо пріоритетних для нас тем: безпеки на кордонах, деокупації Донбасу. Росія у відповідь може поставити питання про спуск води в Крим по Північно-кримському каналу.

Володимир Путін, Джо Байден, переговори з Путіним
Можливо, у президента РФ є якісь очікування з приводу зустрічі з Джо Байденом
Фото: kapital-rus.ru

"Якщо питання Донбасу не обговорюватиметься, зустріч втрачає сенс, — говорить Фокусу політичний експерт Петро Олещук. — Головне — припинення вогню та деескалація, умови, на яких це може статися, і гарантії цих умов".

Теми деокупації Криму на цих переговорах точно не буде, говорить Фокусу політтехнолог Олег Постернак. Швидше за все, її виведуть тимчасово з контексту, щоб зосередитися на Донбасі. У контексті двосторонніх відносин для України важливий вільний прохід українських суден через Керченську протоку і зняття обмежень в акваторії Чорного моря, які ввела Росія, продовжують експерти. Але "навряд чи Путін готовий це обговорювати", зазначає Володимир Фесенко.

Не варто очікувати від зустрічі Зеленського і Путіна проривів. Сумнівно, що президенти України і РФ зможуть домовитися про такі фундаментальні речі як припинення війни на Донбасі, оскільки їхні позиції в цьому питанні діаметрально протилежні. Володимир Зеленський наполягає на оновленні Мінських угод, бо в тому вигляді, у якому їх підписали у 2015 році, вони нездійсненні. Наприклад, один з пунктів — це закріплення особливого статусу ОРДЛО в Конституції України, що є неприйнятним для нашої країни. Позиція Путіна — жодної букви міняти не будемо. Але сама можливість переговорів виглядає краще, ніж загроза війни. Процес важливий для Володимира Зеленського, у тому числі в іміджевому плані. Якщо Росія виявиться недоговороздатною, президент зможе сказати, що намагався зробити все.

Найскладніше, що чекає обидві сторони — це домовитися про місце зустрічі. Експерти впевнені, що Україна з Росією будуть вести тривалі дипломатичні узгодження деталей. У кращому випадку зустріч відбудеться на нейтральній території. Це може бути Відень, Париж, Австрія, Фінляндія, Італія чи Греція.

"Для Путіна буде важливо показати, що він їде в Європу. Для нього зустріч із Зеленським на європейському майданчику — певний контекст", — говорить Фесенко. Мінськ для переговорів двох президентів не підійде через політичну кризу між Україною і Білоруссю, яка триває із серпня минулого року.