Starlink несправжній! Наземні провайдери назвали супутниковий інтернет "науковим експериментом"

Фото: starwalk.space

Незважаючи на те, що супутникова Мережа SpaceX налічує вже 10 тис користувачів, лобісти наземних інтернет-провайдерів чинять тиск і на компанію, і на регулятора.

Нещодавно ракета-носій Falcon 9 доставила на навколоземну орбіту чергову партію супутників Starlink. Таким чином компанія SpaceX потихеньку йде до своєї мети — створити мережу з малих супутників, які забезпечать доступ до інтернету по всій планеті і навіть у важкодоступних місцях. Більше того, у межах контракту між SpaceX з озброєними силами США, космічний інтернет буде протестований для потреб військових. До цього проекту, який отримав назву Azure Space, приєдналася і Microsoft. Разом компанії і військові працюють над створенням автономного транспортується дата-центру Azure Modular Datacenter (MDC), що надає доступ до обчислювальних потужностей хмари Azure в будь-якому місці і за будь-яких умов навіть там, де немає електрики. Також мережа Starlink, як Фокус вже повідомляв раніше, проходить етап бета-тестування і наразі налічує 10 тис користувачів. Але всі ці аргументи і факти не захистили ініціативу Ілона Маска від неприємностей.

Хто проти Starlink і чому?

Видання arstechnica.com повідомляє, що на Федеральну комісію із зв'язку США (FCC) чинять тиск групи лобістів, які виступають від імені різних інтернет-провайдерів. Зокрема, вони просять чиновників з'ясувати, чи зможе компанія Маска на практиці надати повсюдний широкосмуговий зв'язок, чи це тільки порожні обіцянки. І друге питання, що піднімається лобі, стосується припинення фінансування програми SpaceX з підтримки послуг широкосмугового зв'язку у сільській місцевості.

Побоюючись сильного конкурента, інтернет-провайдери вирішили вибити у нього грунт з під ніг, вважають журналісти arstechnica.com. Дійсно, якщо спробувати позбавити компанію фінансування, навряд чи вона зможе виконати те, що обіцяла. Подумайте самі: під час аукціонів SpaceX отримала від Фонду розвитку цифрових технологій в сільських районах (RDOF), заснованого FCC, фінансування розміром $885,51 млн терміном на 10 років. Цих грошей має вистачити, щоб забезпечити широкосмуговий зв'язок Starlink у 642,9 тис будинків і підприємств 35-ти штатів. Водночас 180 різних організацій отримали від уряду США сумарно $9,2 млрд ($920 млн на рік) для того, щоб забезпечити доступом до широкосмугового інтернету 5,2 млн домогосподарств і підприємств.

Тут варто зазначити, що електричні кооперативи США отримали від держави всього $1,6 млрд, які повинні піти на забезпечення гігабітного підключення 900 тис абонентів у 31 штаті протягом 10 років. Багато компаній, що входять до складу електричних кооперативів, використовують оптоволокно для досягнення цих цілей. А ось супутники стали їм на заваді. Як би там не було, електричні кооперативи США порахували такий розподіл коштів несправедливим і поскаржилися на SpaceX, а заодно і на провайдерів фіксованого і бездротового зв'язку.

Побачити, як супутники Starlink з'являються в небі, можна за допомогою програми Satellite Tracker

Космічний Інтернет — несправжній!

Вельми вороже налаштовані проти супутникового інтернету дві організації — Національна асоціація сільських електричних кооперативів (NRECA) і Національний сільський телекомунікаційний кооператив (NRTC). Їх представники направили до FCC офіційний документ, у якому стверджується, що нагороди від RDOF були розподілені нечесно, адже набагато більші суми дісталися їхнім конкурентам, а тому такі дії ставлять під загрозу забезпечення широкосмуговим зв'язком сіл і містечок. Джим Метісон, голова NRECA, заявив: "Широкосмуговий зв'язок з космосу — абсолютно неперевірена технологія. Навіщо витрачати гроші на проведення наукового експерименту?"

У своїй скарзі NRTC і NRECA заявили, що після підключення до супутникової мережі десятків тисяч нових абонентів якість зв'язку навряд чи залишиться такою високою, а це означає, що вона не відповідатиме вимогам регулятора. Ну і ще один аргумент проти супутникового інтернету, це те, що SpaceX витрачає кошти, виділені на забезпечення широкосмуговим зв'язком територій США, на розгортання послуг за межами країни. (Як відомо, в бета-тестуванні Starlink беруть участь громадяни Канади).

Кооператорам не віриться, що SpaceX виконає і навіть перевиконає вимоги FCC щодо базової якості зв'язку, а вони полягають у тому, щоб широкосмуговий зв'язок мав максимум 100 мс затримки, швидкість скачування 100 Мбіт/с, швидкість завантаження 20 Мбіт/с і обмеження трафіку не менше 2 Тбайт на місяць. Щоб там не говорили в NRECA, звіти користувачів, які беруть участь в бета-тестуванні показують, що супутниковий інтернет Starlink забезпечує вищу швидкість при менших затримках, ніж того вимагає регулятор. Напевно тому SpaceX продовжила запускати супутники і пообіцяла користувачам-тестерів, що в найближчі місяці швидкість покращитися і стабілізується, а затримки знизяться.

ракета SpaceX
SpaceX запускає чергову ракету-носій

Позиція SpaceX

У SpaceX заявили, що "Робота Starlink не є теоретичною або експериментальною". В офіційному звіті, складеному для FCC, йдеться, що на сьогоднішні супутниковим інтернетом користуються більше 10 тис жителів США і Канади. Якість послуг зросла з початку запуску Мережі для бета-тестування (листопад 2020-го) швидко підвищується в режимі реального часу, і мережа Starlink довела, що може перевершити необхідні показники FCC". Згідно з даними компанії, у 95% випадків Starlink вдалося забезпечити швидкість скачування 100 Мбіт/с і вище, а також і швидкість завантаження в 20 Мбіт/с і вище, при цьому затримки були на рівні 31 мс або нижче.

Однак конкуренти стоять на своєму, заявляючи, що технологія не була перевірена і що її поки не вдалося зробити загальнодоступною. "Якщо технологія не забезпечить широкосмуговий якісний зв'язок всім без винятку абонентам, її варто дискваліфікувати. Того вимагають правилами FCC", — сказано в офіційній заяві NRECA і NRTC.

Це ще не все

Крім лобістів інтернет-провайдерів, є ще один "головний біль" — група захисту прав споживачів Free Press. Дана організація перевірила результати аукціону і виявила, що SpaceX виграла фінансування в місцях, що не потребують якісного зв'язку (там вже є гігабітне підключення). Поки незрозуміло, чи зможе FCC повністю або частково позбавити компанію Ілона Маска фінансування. Але в.о. голови FCC Джессіка Розенворсель вже розкритикувала колишнього голову Аджита Пая за "проведення аукціонів, яке призвело до виникнення проблем".

Нагадаємо: Ілон Маск запланував тестування інтернету Starlink у Європі на лютий 2021 року.