Голлівудська усмішка по-неандертальськи. Учені з'ясували, що предки людини також доглядали за зубами

неандертальці, зуби, гігієна
Фото: Reuters

Виявлені на останках зуба неандертальця борозенки свідчать про те, що первісні люди дбали про гігієну своїх зубів не гірше за Homo sapiens.

Звичайна дерев'яна зубочистка — один з найпростіших виготовлених предметів, що вважається найдавнішим інструментом для чищення зубів, і охоплює не тільки людський вид, пише Science Alert.

Деякі вищі примати використовують подібні предмети, щоб колупатися в зубах, а зростаючі археологічні свідчення по всій Європі дозволяють припустити, що неандертальці теж мали звичку зішкрібати їжу із зубів.

Згідно зі статтею, опублікованою в Journal of Human Evolution, у 2010 році під час розкопок стоянки давніх людей на території Польщі вчені виявили два неандертальських зуби: верхній премоляр і третій нижній моляр — "зуб мудрості".

зуби, премоляри, зубочистки
3D-модель моляра: у правій частині видно борозенки, залишені зубочисткою
Фото: M. Binkowski

Стоматологічні вимірювання верхнього премоляра і радіовуглецеве датування допомогли експертам встановити, що колись він належав чоловікові-неандертальцю у віці 30 років, який чистив зуби таким чином ще 46 тис. років тому.

"Схоже, що власник зуба дотримувався гігієни порожнини рота. Ми не знаємо, з чого він зробив зубочистку, проте це мав бути досить жорсткий циліндричний предмет, яким неандерталець користувався досить часто, щоб залишити чіткий слід", — пояснює археолог Віолетта Новачевська з Вроцлавського університету.

премоляри, модель, неандертальці
3D-модель премоляра неандертальця.
Фото: M. Binkowski

Гарне збереження зуба дозволило провести 2D і 3D аналіз емалі, яка в неандертальців зазвичай була тонша, ніж у Homo sapiens. Подальший аналіз мітохондріальної ДНК підтвердив, що зуб належав неандертальцю, а велика борозенка зуба виникла, швидше всього, у результаті частого використання зубочистки.

Подібні сліди кілька років тому виявили в останків неандертальців і в інших частинах Європи. У 2013 році в Іспанії і у 2017 — у Хорватії (на одному із зубів дослідники виявили сліди чистки і довбання, можливо, таким способом стародавні люди намагалися полегшити біль).

зуби, моделі, неандертальці
Фото: Nowaczewska et al., Journal of Human Evolution, 2021

Інші матеріали, які неандертальці могли використовувати для чищення зубів, включають кістки, сухожилля і траву, хоча це ще не підтверджено археологічними знахідками.

"Цей непримітний предмет — один з найбільш зручних і готових інструментів, що є в розпорядженні людини, що не вимагає ні деталей для збирання, ні обслуговування, ні інструкцій з використання", — підсумував інженер Генрі Петроскі.