Холодна війна 3.0: чому дефіцит чипів може призвести до розколу у сфері електроніки

Фото: unsplash.com

США, ЄС і Японія оголосили Тайваню економічну війну — світові уряди намагаються потіснити монополіста на ринку мікросхем.

Уряди провідних країн світу активно субсидують у будівництво заводів з виробництва мікросхем, оскільки їхня нестача помітно гальмує розвиток автомобільної та електронної промисловості і робить підприємства залежними від Тайваню, де виробляється найбільша кількість чипів. Однак без підводних каменів не обійдеться — активний розвиток цієї галузі може призвести до надлишку, і як згодом буде вирішуватися ця проблема, невідомо.

Видання reuters.com проаналізувало ситуацію на світовому ринку напівпровідників.

Світ проти чипового монополіста

Уряди США, Європейського Союзу та Японії планують витратити десятки мільярдів доларів на будівництво фабрик з виробництва мікросхем, оскільки понад дві третини сучасних комп'ютерних чипів виготовляються в Тайвані, що робить його монополістом, а компанії-виробників — залежними від Тайваню. Більше того, пандемія коронавірусу сприяла різкому дефіциту процесорів, оскільки багато виробників змушені були припиняти виробництво, скорочувати його, щоб зберегти здоров'я своїх співробітників. А вже готові пристрої активно розкуповувалися в період карантину, у той час як виробництво нових моделей теж було скорочено або припинено. У підсумку до другого кварталу 2021 року деякі галузі відчули нестачу чипів: автомобілебудування — особливо гостро, побутова електроніка — менш гостро, але криза може наздогнати і її.

мікросхема, чіп, процесор
Через пандемію коронавірусу мікросхеми стали дефіцитом
Фото: unsplash.com

Потреба у фабриках з виробництва мікросхем за межами Азії підштовхнула Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) і Samsung Electronics Co Ltd — двох найбільш контрактних виробників чипів, — до розробки планів розміщення своїх потужностей у США. І тепер вони змагаються за американські субсидії, розмір яких досягає $ 30 млрд. У той же час Intel Corp, ще один гравець цього ринку, різко змінила правила гри, коли днями оголосила про плани побудувати новий завод у Європі.

У Японії Canon Inc, Tokyo Electron Ltd і Screen Semiconductor Electron взяли участь у профінансованій державою програмі на 42 млрд ієн ($ 385 млн) з розробки вдосконалених 2-нанометрових чипів. Японія хоче бути впевненою в тому, що в майбутньому вона зможе виробляти передові напівпровідники, і має намір побудувати випробувальну лінію недалеко від Токіо за допомогою TSMC.

Навіть Індія, де інфраструктура для виробництва мікросхем нормально не налагоджена, сподіваються зацікавити підприємства новими програмами субсидування.

Як працюють фабрики з виробництва процесорів — відеоогляд

Новий мікросхемовий рай

Тим часом законодавці в Сполучених Штатах готуються виділити $ 30 млрд для інвестування в галузь за допомогою вже розробленого законопроекту про фінансування Пентагону. Місцеві компанії вже борються за нагороду. У березні 2021 року Intel взяла на себе зобов'язання розвинути екосистему в Аризоні, штаті, де діє щедра програма податкових пільг. Компанія TSMC погодилася побудувати фабрику вартістю $ 12 млрд в Аризоні. Samsung зі свого боку веде переговори про створення другого заводу в Остіні, штат Техас.

Найбільш складна ситуація — у Європі, де офіційні особи сперечаються з національними урядами з приводу того, чи повинна Європа вступати в дорогу битву за місце під сонцем на ринку чипів, чи ні? Або варто сфокусуватися на виробництві так званих "нішевих" процесорів? Думки розділилися. А тим часом Intel заявила про те, що зацікавлена в будівництві фабрики в Європі і стала першим виробників мікросхем, які підтримали мету ЄС щодо подвоєння своєї частки у виробництві високопродуктивних чипів протягом наступного десятиліття. Міністр економіки Німеччини Пітер Альтмаєр і його колега з Франції Бруно Ле Мер регулярно обговорюють можливість залучення іноземного напівпровідникового гіганта до співпраці для покращення європейських потужностей з виробництва мікросхем.

"Щоразу, коли вони бачаться, вони говорять про це. Наша мета — прийняти рішення до червня", — прокоментував журналістам reuters.com європейський чиновник, додавши, що вартість такого проекту може досягати $ 20 млрд.

чіпи, процесори, Intel
Витісняючись із США, Intel вирішила перейти на європейський ринок
Фото: unsplash.com

Чипів багато не буває...

Якщо плани світових урядів збудуться, напівпровідникова промисловість зможе повернутися до показників 1970-х і 1980-х років, коли кожна нація вважала мікросхеми критично важливими для своїх комунікацій і захисту. Але ризик, вважають експерти з VLSI, полягає в тому, що світ створює занадто багато потужностей з виробництва мікросхем, що призведе до падіння цін і знищення значної частини галузі, подібно краху 1980-х років, у результаті якого були закриті фабрики з виробництва мікросхем від Австралії і до Південної Африки.

"З точки зору платників податків, дійсно постає питання, чи дійсно ми хочемо почати нову холодну війну, де напівпровідникові фабрики є еквівалентом ядерної зброї, на яку ми даремно витратимо ресурси часу?" — нарікають експерти.

Можливо, аналітики сильно перебільшують, але в одному вони мають рацію — західний світ має намір оголосити азійським країнам чергову економічну війну, і на цей раз полем бою стане ринок мікросхем. Тому розкол у сфері електроніки неминучий.

Раніше ми повідомляли про те, що шведські вчені винайшли невагомий акумулятор з карбону.