Експресом — по Галактиці. Чому подорожі Всесвітом вже не здаються фантастикою

Поняття "кротячих нір" дозволяє уявити простір Всесвіту, як мережу, повністю з'єднану безліччю тунелів, і з будь-якої точки простору можна дістатися куди завгодно, потрібно тільки знати адресу.

Related video

Поговоримо про питання, які виникають при подоланні обмеження швидкості світла за допомогою так званих "кротових нір".

Це поняття і його назву ввів у науку американський фізик Джон Арчибальд Вілер. Кротові нори узгоджуються із загальною теорією відносності Ейнштейна, але невідомо, чи існують вони насправді. Кротова нора — це гіпотетична топологічна особливість простору-часу, що являє собою в кожен момент часу "тунель" у просторі. Окремі простори можуть бути повʼязані один з одним за допомогою таких "нір".

1. Все, що нам відомо про викривлення простору, зовсім не скасовує можливості існування таких обʼєктів, просто це питання, над якими зазвичай не замислюються.

2. Також важливо зазначити, що немає різниці між природними кротовими норами і штучними, створеними розумними істотами.

3. Але давайте уявимо, що тунелі, які зʼєднують дві зірки, існують. Чи достатньо цього, щоб почати вільно подорожувати між зірками? Ні, тому що зʼєднує такий тунель тільки дві зірки. Перелетіли ми від однієї до іншої — і що далі? Простіше кажучи, для повноцінних міжзоряних подорожей такі тунелі повинні формувати мережу.

4. Можливо це при виконанні принаймні однієї з двох умов. Або точок, з яких можуть бути пробиті тунелі в зірки, має бути більше, ніж одна, або кожна кротовина повинна мати більше, ніж два виходи. Або і те, і те одночасно.

В принципі, нічого неможливого у кожному з варіантів немає, просто якщо ми проектуємо всесвіт, у якому міжзоряні польоти влаштовані таким чином, то треба задатися відразу декількома питаннями.

5. Перше — це те, як далеко можуть вести тунелі. Тому що, якщо відповідь — "Як завгодно далеко, але в межах однієї Галактики", то ця відповідь може привести до цікавих висновків. Якщо відстань між двома точками, які зʼєднують кротові нори має нормальний розподіл, то близько половини всіх тунелів у Галактиці матимуть довжину від 30 до 60 000 світлових років.

Тобто, лише невелика частина тунелів вестиме від нас до зірок, які ми хоч якось можемо показати на небі. Іншими словами, ми можемо двадцять разів переходити від зірки до зірки, починаючи з Сонця, і жодна з зірок не буде ближче, ніж за 100 світлових років від нас.

6. Звичайно, це — не смертельно, тільки красиву карту Галактики, розділену на зони контролю рас, не намалюєш — це буде або хаотична суміш кольорових крапок, або ж красива схема переходів, яка з реальним положенням зірок ніяк не співвідноситься.

7. Але є один нюанс. У цьому випадку, в сусідній з нами у фізичному просторі зоряній системі легко може виявитися неземна цивілізація, дістатися до якої через тунелі ми не зможемо, тому що в мережі переходів цивілізація буде на відстані сотні "вузлів", які треба промайнути.

І ось тут дуже важливим стає те, які швидкості у межах швидкості світла ви вмієте розвивати. Бо може статися, що в сусідній зоряній системі швидше дістатися на досвітловій швидкості, ніж через чарівну систему тунелів.

8. Разом з тим, якщо розподіл довжини тунелю має інший характер, то цього може і не бути, або вони можуть бути значно менші. Наприклад, при рівномірному розподілі довжин тунелів, які ведуть до систем у межах однієї тисячі світлових років буде набагато більше, але все одно більшість їх вестиме в інші частини Галактики.

Може існувати варіант з центральним хабом, як в "експансії". Проблем зі зв'язністю мережі тоді теж не виникає. Але виникає просте правило: хто контролює хаб — той контролює всю мережу.

9. Ще цікавіша ситуація, коли характер розподілу довжин — гіперболічний. Тобто ми маємо дуже велику кількість коротких кротячих нір і відносно невелику кількість тунелів середньої і великої довжини. Тільки тоді треба буде, щоб і умова обовʼязкового розташування у зірки виконувалася.

Власне, саме цей варіант і забезпечує нам традиційну картину, коли тунелями обʼєднуються переважно близькі зірки. Разом з тим, треба памʼятати, що і в такому випадку, прямо поруч із Землею можуть розташовуватися проходи, які ведуть не тільки до Альфи Центаври і Сіріуса, а й на інший край Галактики.

10. Також важливим є те, як розподілені кротові нори відносно зірок. У тому сенсі, що наскільки часто таких обʼєктів поруч із зірками 1,2, 5 або 0 при тому, що в середньому їх, скажімо, 2,5 на зірку.

Тому що від цього дуже залежить характер мережі. А при деяких розподілах єдиної звʼязкової мережі взагалі не виходить.

11. До речі, все сказане стосується не тільки природних кротячих нір, але і штучних, все одно можливість їх створення привʼязана до конкретних випадків, коли точки тривимірного простору повинні мати близькі координати у гіперпросторі з великою кількістю вимірювань.

12. Взагалі, коли ми говоримо про штучні ворота, то часто можна зустріти наступний варіант: кожні ворота можуть бути зʼєднаними з кожними воротами. Мережа повністю зʼєднана і можна дістатися куди завгодно, тільки треба знати адресу.

До речі, подібний варіант взагалі означатиме, що недоступних для кораблів зоряних систем просто немає. Але це також призведе до того, що до вас у гості може прийти хто завгодно.

13. Крім того, може існувати варіант з центральним хабом, як в "експансії". Проблем зі звʼязністю мережі тоді теж не виникає. Але виникає просте правило: хто контролює хаб — той контролює всю мережу.

14. Крім того, з природними "воротами" виникає наступне питання: якщо штучні обʼєкти для них повинні знаходитися на обох кінцях тунелю, а будівельники спочатку живуть тільки на одному, то як побудувати інші?

Тут або корабель спочатку до потрібної точки повинен повзти тисячі років, або пробивати прохід можна тільки з одного боку.

15. Взагалі, головний висновок, який з усього цього треба винести — це те, що у всіх цих конструкціях треба добре продумувати і прораховувати правила, за якими будується мережа, і всі наслідки, які такі правила матимуть. Тому що створити дуже смішну нелогічність і почати суперечити самому собі у цьому випадку дуже легко.

Першоджерело.