Вихід є завжди. Експерт з біозброї назвав 4 варіанти втечі патогенів з лабораторій

лабораторія, віруси, патогени, біозахист
Фото: лаборатория биозащита

Професор епідеміології Марк Кортепетер каже, що навіть при дотриманні суворих правил безпеки, ніхто не застрахований від помилок.

У світі не припиняються суперечки щодо того, що вірус SARS-CoV2 міг втекти з ізольованої лабораторії в Ухані. Не зміг зупинити цю теорію і недавній звіт ВООЗ, в якому йдеться, що лабораторне походження вірусу "малоймовірне", пише Forbes.

Професор епідеміології з Медичного центру Університету Небраски і експерт з біологічної зброї Марк Кортепетер вважає, що навіть при дотриманні суворих запобіжних заходів існує чотири способи для вірусу, щоб вислизнути з лабораторії.

Як у спецлабораторіях зберігаються смертельні патогени

У США Центри з контролю і профілактики захворювань (CDC) випускають керівництва щодо безпечної мікробіологічної лабораторної практики, дотримання яких перевіряється під час інспекцій. Перевіряються лабораторії, які працюють зі збудниками високого ступеня небезпеки, що викликають хвороби (MK1), такі як Ебола, сибірська виразка і чума.

Лабораторії діляться послідовно, від рівня біобезпеки 1 (BSL-1) до BSL-4, залежно від того, з чим вони працюють і які заходи безпеки повинні дотримуватися. Наприклад, лабораторії BSL-3 і 4 працюють з дотриманням найвищих запобіжних заходів, оскільки вони працюють з агентами, які можуть заражати через повітря. Отже, вони вимагають спеціального "стримування".

Біоізолюючі лабораторії BSL-3 і 4 використовують засоби безпеки, розроблені протягом десятиліть. До них відносяться технічні засоби контролю, такі як обробка повітря з негативним тиском і фільтрування відпрацьованого повітря. Процес знезараження відходів, такі як автоклавіювання, стерилізація парою або спалювання. Також використовуються бокси біологічної безпеки (витяжки). Вхід у лабораторію дозволений для працівників, які пройшли ретельну перевірку особистості, здоров'я, а також повторне навчання.

І все ж, патогени можуть втікати з лабораторій

Незважаючи на всі запобіжні заходи, в лабораторіях іноді трапляються нещасні випадки. Патогени не вилітають самі по собі, зазвичай люди допомагають їм, здійснюючи ненавмисні помилки. Існує чотири основних способи, за допомогою яких патоген може вирватися на свободу, вважає експерт.

1. Аерозолі

Такий метод малоймовірний, але все ж можливий. Біоізолюючі лабораторії оснащені складними системами обробки повітря, які включають фільтри з високоефективним утриманням частинок (HEPA).

"У тому рідкісному випадку, якщо патоген обійде ці фільтри, він не зможе вижити у світі, особливо при сонячному світлі. У лабораторіях вчені працюють з невеликими обсягами організмів. Якщо патоген висковзне, він розсіється в атмосфері в дуже низьких концентраціях, які будуть занадто низькими, щоб когось заразити", — пише Кортепетер.

Щоправда, він також наводить приклад, який став рідкісним винятком. У 1979 році у місті Свердловськ в колишньому СРСР 66 осіб померли від легеневої виразки, після того як спори сибірської виразки вийшли з лабораторії. Витік стався через те, що технік забув змінити фільтр.

Йдеться про лабораторію з виробництва біологічної зброї, де працювали з екстремально великим об'ємом спор. Так відомо, що спори сибірської виразки особливо стійкі у навколишньому середовищі, що збільшує її шанси заразити людей.

Радянський Союз доклав усіх зусиль, щоб приховати інцидент, навіть відправивши вчених в США з даними про те, що хвороба нібито виникла через зіпсоване м'ясо.

Після розпаду Радянського Союзу американським вченим дозволили провести дослідження. На підставі даних від розтину, відвідування кладовищ, бесід з сім'ями жертв і свідоцтв патологоанатомів, вчені з'ясували, що трагедія була пов'язана з викидом біологічної зброї. Борис Єльцин зрештою визнав, що інцидент був пов'язаний з військовою діяльністю.

2. Випадковий контакт у лабораторії

Надлишкові заходи безпеки, які використовуються в лабораторіях такого роду, існують не просто так: люди припускаються помилок, а системи виходять з ладу. Перш ніж хтось почне працювати в лабораторії самостійно, він проходить період навчання під контролем досвідчених колег. Потім, кожен раз, входячи в лабораторію, дослідники виконують ряд відпрацьованих процедур.

Незважаючи на значні заходи безпеки, регулярне навчання і висококваліфікований персонал, можуть статися дві помилки: хтось випадково відправить не той патоген за межі лабораторії або сам заразиться під час експерименту. Випадок з відправкою іншого патогену стався в США, коли CDC помилково відправив зразки грипу H5N1 у 2014 році. У 2004 році в Росії досвідчений лаборант Антоніна Преснякова померла від вірусу Ебола, після того, як випадково вколола себе зараженою голкою.

"Навіть якщо хтось заразився в лабораторії, ключовим стримувальним фактором, є те, що багато патогенів у лабораторіях заразні лише для однієї людини. Вони не передаються від однієї людини до іншої. Звичайно, якби вірус SARS-CoV2 справді вийшов з лабораторії, то став би винятком з правил", — підкреслює експерт.

3. Втеча "верхом" на тварині або предметі

Тварини зазвичай використовуються в лабораторіях для тестування вакцин та препаратів для лікування.

"Якби тварину було інфіковано і вкрадено з лабораторії, теоретично вона могла зіграти роль переносника вірусу, на зразок "мула", який переправляє наркотики через кордон. Однак такого роду лабораторії мають неймовірно високий рівень безпеки, що робить таку ситуацію малоймовірною", — говорить Марк Кортепетер .

Але патогени підступні, вони можуть використовувати помилки людей в своїх інтересах. Співробітники лабораторій не дарма носять лабораторні халати і знімають їх, залишаючи роботу.

У біоізольованних лабораторіях вимоги ще жорсткіші. Перед входом до лабораторії співробітники роздягаються догола і надягають захисні костюми, які знімають на виході і приймають душ. Це простий спосіб запобігти витоку патогенів, які могли залишитися на одязі або волоссі людини.

Точно так само патогени можуть залишатися на лабораторному устаткуванні або інструментах, але строгі протоколи знезараження не дозволяють патогенів вислизнути.

4. Умисне поширення патогену

Часто це один з найпопулярніших шляхів, почасти тому, що це відмінний сюжет для блокбастера.

"У лабораторіях тепер є відеоспостереження для забезпечення безпеки, але все ж існують історії, коли люди цілеспрямовано випускали патогени", — відзначає експерт.

Досі ведуться суперечки про те, чи були атаки сибірської виразки у 2001 році пов'язані з крадіжкою патогену з лабораторії. Існують і інші підтверджені приклади, наприклад, Даян Томпсон з мікробіологічної лабораторії в Техасі заразила бактеріями Шигели 12 своїх співробітників. Вона додала бактерії в пончики, що викликало важку діарею у постраждалих.

Культ Раджніша у штаті Орегон мав свою власну лабораторію і вирішив поліпшити своє становище на виборах в округах. Учасники культу заразили салати в барах сальмонелою. Незважаючи на те, що 751 людина злягла з важкою діареєю, культ не добився успіху на виборах. Зрештою, культ розпався, а деякі члени вирушили до в'язниці.

"Хоча набагато вірогідніше, що вірус SARS-CoV2 виник у природі, а не втік з лабораторії в Ухані, дуже складно довести негативний результат. Подібно до того, що було зроблено з сибіркою у Свердловську, міжнародній науковій групі необхідно провести повне розслідування, щоб визначити, що ж відбулося насправді. Доти підозри і чутки про те, що вірус втік з лабораторії, поширюватимуться так само ефективно, як і сам вірус", — підсумував експерт.