Вчені з'ясували, скільки всього тиранозаврів рексів населяли Землю

тираннозавр рекс, динозавр
Фото: Smithsonian Institution | Візуалізація ті-рекса

Загальна кількість була не менше 2,5 млрд особин, — стверджують дослідники з Університету Берклі.

Тиранозавр рекс, або Ті-Рекс, є одним з найбільш впізнаваних і популярних динозаврів в світі. Не дивно, що вчені захотіли з'ясувати, скільки тиранозаврів проживали на планеті Земля. Про це пише The Guardian.

Тираннозаври проіснували близько 2,5 мільйонів років. Вони зникли разом з іншими динозаврами близько 66 мільйонів років тому. Однак минулого року вчені з Єльського університету дійшли висновку, що вимирання динозаврів спричинили не льодовиковий період і не вулканічна активність, а катастрофа, пов'язана з падінням гігантського метеорита.

Астероїд діаметром десять кілометрів, що врізався 66 мільйонів років назад у нашу планету зі швидкістю майже 25 кілометрів на секунду, знищив понад 75 відсотків живого світу.

Виникле через вулканічні викиди глобальне підвищення температури призвело до міграції динозаврів до Північного та Південного полюсів та їх подальшого вимирання.

тираннозавр рекс
Скелет та-рекса у Смітсонівському інституті
Фото: Smithsonian Institution

Однак довгий час вважалося, що достовірно оцінити чисельність вимерлих видів неможливо. Автори нового дослідження застосували "закон Дамута": екологічне рівняння, яке демонструє зв'язок між розміром тіла та щільністю популяції. Так, чим більша особина, тим нижча повинна бути щільність популяції. Важливу роль відіграє і фізіологія: види з повільним метаболізмом здатні підтримувати велику щільність населення. Але досі достеменно невідомо, були динозаври холоднокровними чи теплокровними.

"Ми припустили, що фізіологічні дані тиранозавра перебували десь посередині між великим ссавцем м'ясоїдних і великою наземною ящіркою, тако як дракон Комодо", — зазначили представники наукової команди.

Вчені встановили, що середня вага тиранозавра становила приблизно 5200 кг. Як показали розрахунки, поточна популяція тиранозаврів мла б складати близько 20 тисяч особин у будь-який момент часу. На території розміром з Каліфорнію мало мешкати близько 3800 ті-рексів.

Загальна кількість цих істот за весь час досягла 2,5 мільярдів. Але викопні останки тиранозаврів виявляють досить рідко. Якщо підрахунки вчених вірні, були знайдені кістки одного з 80 мільйонів особин.

Нагадаємо, тиранозавр рекс своєю назвою зобов'язаний Генрі Ферфілду Осборну, президенту Американського музею природної історії. Саме він придумав назву Tyrannosaurus rex у 1905 році. Вона перекладається як "королівський ящір-тиран", так Осборн хотів підкреслити його розміри і домінування над іншими тваринами того часу.

Одна з перших появ тиранозавра на кіноекрані відбулася у класичному голлівудському фільмі "Кінг-Конг" 1933 року. З'являється він майже в усіх екранізаціях роману Артура Конана Дойля "Загублений світ". Мабуть, найвідомішою появою тиранозавра в кіно є фільм Стівена Спілберга "Парк юрського періоду" 1993 року та його сиквели.