Перший політ на іншій планеті: усе, що потрібно знати про вертоліт Ingenuity

Ingenuity, Марс, NASA, політ
Фото: ISS

Фокус зібрав кілька цікавих фактів про сьогоднішнього героя — вертоліт NASA, який вперше в історії піднявся в небо Марса.

Вертоліт NASA Ingenuity прилетів на Марс разом зі своїм «другом» марсоходом Perseverance ще 18 лютого, а сьогодні здійснив свій перший з п'яти запланованих польотів. Ось, що вам потрібно знати про цей апарат.

Малюк Ingenuity

Вертоліт Ingenuity невеликий, але потужний. Його вага — 1,8 кг. Висота 80 см. Максимальна висота, на яку піднімається апарат — 10 метрів. Горизонтальна швидкість — 10 м/с.

Перший експериментальний політ на іншій планеті

Ingenuity, Марс, NASA, вертоліт, марсохід
Фото: ISS

Ingenuity — це демонстрація нових технологій. Це проект, мета якого — вперше випробувати нові можливості з обмеженими можливостями.

Вертоліт не обладнаний науковими приладами і є пілотом місії Mars 2020 Perseverance. Мета Ingenuity — інженерна: продемонструвати політ гвинтокрилого апарату в надзвичайно розрідженій атмосфері Марса. Але в нього на борту 2 камери високої роздільної здатності й одна навігаційна. Гелікоптер, за допомогою марсохода, після завершення польоту передав перші зображення на Землю.

Здійснив подвиг, переживши ніч

На Марсі температура вночі опускається до мінус 90 градусів за Цельсієм. Одне з перших завдань Ingenuity — це просто вперше пережити холодну марсіанську ніч.

У Марса розріджена атмосфера — приблизно 1% щільності нашої атмосфери. Оскільки атмосфера Марса набагато менш щільна, вертоліт спроектований так, щоб бути легким, з лопатями несучого гвинта, які набагато більші та обертаються набагато швидше, ніж ті, що потрібні були б для вертольота такої ж ваги на Землі. Але Марс надає вертольоту невелику допомогу: гравітація там приблизно в три рази менша за земну. Це означає, що при заданій швидкості обертання можна підняти трохи більше ваги.

Його новаторські устремління аналогічні прагненням братів Райтів, які зробили перший керований політ на Землі.

"Тепер, через 117 років після того, як братам Райтам вдалося зробити перший політ на нашій планеті, вертоліт Ingenuity зробив цей дивовижний подвиг в іншому світі", — говорить Томас Зурбухен, помічник директора НАСА з науки. "Хоча ці два знакових моменти в історії авіації можуть бути розділені часом і 173 мільйонами миль космосу, тепер вони назавжди залишаться пов'язаними. Як данина поваги двом інноваційним виробникам велосипедів з Дейтона, цей перший з багатьох аеродромів у інших світах тепер буде називатися "Поле братів Райтів" на знак визнання винахідливості і новаторства, які продовжують сприяти розвитку досліджень".

Дітище багаторічних зусиль NASA

Ingenuity, Марс, NASA
Фото: ISS

Протягом шести років інженери з команди Ingenuity створювали надлегкий апарат, який міг би створити достатню підйомну силу в розрідженій атмосфері Марса для зльоту, і який міг би працювати і вижити автономно в складних марсіанських умовах.

Маленький, але дуже розумний

Ingenuity, Марс, NASA, вертоліт, марсохід
Фото: ISS

Затримки в передачі даних є невід'ємною частиною зв'язку космічних апаратів із Землею. Це означає, що команда управління вертольотом, яка перебуває в Лабораторії реактивного руху NASA в Пасадені, Каліфорнія, не може керувати Ingenuity за допомогою джойстика або переглядати інженерні дані або зображення кожного польоту, поки він не завершиться.

Тому Ingenuity приймає деякі власні рішення на основі параметрів, встановлених його творцями на Землі. Наприклад, в Ingenuity є свого роду програмований термостат, який буде тримати його в теплі на Марсі. Під час польоту Ingenuity буде аналізувати дані датчиків і зображення місцевості, щоб переконатися, що він залишається на траєкторії польоту, запрограмованій інженерами проекту.

Справжній помічник майбутніх поселенців і дослідників

Ingenuity, Марс, NASA, дослідження, колонізація Марса
Фото: ISS

Вертоліт призначений для демонстрації технологій, необхідних для польоту в марсіанській атмосфері. У разі успіху ці технології можуть дозволити використовувати інші передові роботизовані літальні апарати, які можуть стати частиною майбутніх роботизованих і пілотованих місій на Марс. Можливі варіанти використання майбутнього вертольота на Марсі включають надання унікальної точки огляду, що не забезпечується сучасними орбітальними апаратами або марсоходами і посадковими модулями, створення зображень високої чіткості і допомогу в навігації для роботів або людей, доступ до місцевості, важкодоступної для всюдиходів. Вертоліт майбутнього може навіть допомагати перевозити легкі, але життєво важливі корисні вантажі з одного місця в інше.