Варто запастися. Вчені склали список ліків, які допомагають при COVID-19

таблетки, лікування коронавируса, COVID-19, препарати
Фото: Sky News

5 препаратів уже допомагають впоратися з пандемією, на черзі ще два.

Уряд Великобританії створив антивірусну робочу групу, щоб до осені 2021 року знайти мінімум два препарати, які люди могли б вживати вдома у вигляді таблеток або капсул, щоб запобігти перетворенню коронавірусної інфекції на серйозне захворювання і прискорити одужання, повідомляє The Guardian.

Але це не перші ліки, які добре себе показали в лікуванні Covid-19. Далі список препаратів, які використовують в лікуванні давно:

Дексаметазон

Поки що це найкращий препарат. Наприклад, в червні минулого року дешевий стероїд врятував життя кожної восьмої людини, яка серйозно захворіла Covid та перебувала на апаратах штучної вентиляції легенів у лікарнях. Препарат, якому майже 60 років, що вживається маленькими дозами, зараз є стандартним лікуванням для найважчих пацієнтів. Це протизапальний препарат, який у важких випадках може знизити надмірну реакцію імунної системи на коронавірус. Вважається, що його використання врятувало майже мільйон життів у всьому світі.

Тоцілізумаб

Як і дексаметазон, це протизапальний засіб. Антитіло, яке здебільшого використовується для лікування ревматоїдного артриту, вводиться шляхом ін'єкції для блокування запального білка IL-6. Дослідження вчених з Оксфордського університету доводить, що препарат знижує ризик смерті у пацієнтів. Завдяки тоцілізумаб тривалість перебування в лікарні у пацієнтів із Covid-19 зменшилася, і в них менше шансів потрапити на ШВЛ. Це ще одні ліки, які вводяться внутрішньовенно.

Будесонід

Препарат від астми, що вводиться двічі на день, є першим препаратом, який показав хороші результати в лікуванні Covid-19 у літніх людей, які перебувають вдома. Дослідження Principle, що також проводиться в Оксфордському університеті, показало, що ліки скорочують тривалість хвороби у людей старше 65 або старше 50 із супутніми захворюваннями в середньому на три дні. Будесонід широко доступний і недорого коштує, і тепер його призначають пацієнтам в індивідуальному порядку лікарі загальної практики. Principle — це найбільше дослідження лікарських препаратів, які можна використовувати до того, як люди настільки захворіють, що їх потрібно помістити в лікарню. Згідно з даними дослідження було госпіталізовано менше людей, які вживали будесонід, ніж тих, хто отримував інші методи лікування. Але їх кількість була незначною.

Фавіпіравір

Це противірусний препарат, а не протизапальний, тобто він призначений для боротьби з вірусом на ранній стадії, перш ніж він викличе якесь запалення. Фавіпіравір — перший противірусний препарат, включений у випробування Principle в домашніх умовах. Він був ліцензований в Японії в 2014 році для лікування грипу. Лабораторні дослідження показали, що він може допомагати людям у боротьбі з коронавірусом.

Ремдесівір

Цей противірусний препарат був дозволений для екстреного використання в США, Індії та Сінгапурі й схвалений в Європейському Союзі, Японії та Австралії для використання у людей з важкими симптомами хвороби. Це дорогі ліки, вироблені американською компанією Gilead Sciences для лікування гепатиту С. Потім вони були перепрофільовані для лікування лихоманки Ебола. Але незалежне випробування, проведене Всесвітньою організацією охорони здоров'я, показало, що препарат лише трохи знижує рівень смертності від Covid-19, і ВООЗ рекомендувала країнам не використовувати ремдесевір під час лікування.

Здорова плазма крові

Це плазма, яка містить антитіла до вірусу, зібрана у людей, які вилікувалися від Covid-19. У США дали цьому способу лікування добро, але без випробувань. Хоча плазма тих, хто вже видужали, успішно використовувалася для лікування інших захворювань, більшість експертів досі говорять, що немає достатніх доказів того, наскільки добре вона діє і на яких саме пацієнтів. Випробування у Великобританії не показали загальної користі для людей, які знаходяться в лікарні. Але дослідження тривають, щоб з'ясувати, чи допомагає плазма певним групам, наприклад, з ослабленою імунною системою.