Один мільярд років. Знайдений найстаріший багатоклітинний організм на Землі

багатоклітинний організм
Фото: University of Sheffield in the UK

Крихітна скам'янілість, знайдена в Шотландському нагір'ї, може бути відсутньою ланкою в еволюційній історії тварин.

Скам'янілість, якій 1 мільярд років демонструє свідчення двох абсолютно різних типів клітин і, схоже, належить древньому організму, який розташований десь між одноклітинними і багатоклітинними тваринами. Це робить його, можливо, найдавнішим викопним у своєму роді за всю історію спостережень. Це відкриття, яке може дати уявлення про те, як і де розвивалося тваринне життя, повідомляє Sciencealert.

"Походження складної багатоклітинності та походження тварин вважаються двома найбільш важливими подіями в історії життя на Землі, наше відкриття проливає нове світло на обидві ці події", — говорить палеобіолог Чарльз Веллман з Університету Шеффілда у Великобританії.

"Ми знайшли примітивний сферичний організм, що складається з двох різних типів клітин, що стало першим кроком до складної багатоклітинної структури, таких скам'янілостей ще ніколи не знаходили".

Скам'янілості розміром менше 30 мікрометрів у діаметрі були знайдені у формації Діабайг біля озера Лох-Торрідон, у скупченні, що містить мікроскам'янілості з озерних відкладень, віком 1 мільярд років. Кам'яні відкладення з дна древнього озера зберегли скам'янілості в чудовому стані, аж до субклітинного рівня.

Новий організм, названий Bicellum brasieri, так добре зберігся, що було чітко видно його структуру. У своїй зрілій формі він, мабуть, складається з крихітної сфери щільно упакованих сферичних клітин (відомих як стереобласти), оточених розділеним зовнішнім одинарним шаром подовжених клітин, що нагадують сосиску.

Однак дві популяції демонструють суміш типів клітин по всіх стереобластах. Дослідники інтерпретували це як молодшу форму організму в процесі поділу, коли подовжені клітини розвиваються і мігрують назовні стереобласт.

Були ідентифіковані й інші багатоклітинні організми приблизно того ж часу, враховуючи гриби і водорості, але морфологія Bicellum, за словами дослідників, більше відповідає Holozoa, групі, яка враховує тварин і їхніх найближчих одноклітинних родичів.

Це означає, що Bicellum може бути важливою частиною еволюційної головоломки, допомагаючи нам не тільки зрозуміти перехід від одноклітинних організмів до більш складних багатоклітинних тварин, а й походження певних рис, притаманних складним тваринам.

"Біологи припустили, що походження тварин враховувало впровадження і повторне використання попередніх генів, які раніше розвинулися в одноклітинних організмах", — говорить палеоботанік Пол Стротер із Бостонського коледжу.

"Те, що ми бачимо в Bicellum, є прикладом такої генетичної системи, що враховує міжклітинне склеювання і поділ, які могли бути додані в геном тварин півмільярда років потому".

Відкриття також може допомогти з'ясувати, де розвивалися конкретні форми життя. Одна з найбільших суперечок про походження життя полягає в тому, виникло воно в солоних океанах чи в прісноводних земних озерах.

З огляду на той факт, що все більше й більше доказів того, що Земля була дуже вологою всього 3,2 мільярди років тому, а скам'янілості були знайдені 3,5 мільярди років тому, морське середовище здається вірогідним для найпершого мікробного життя, але Bicellum доводить, що й озера відігравали важливу роль.

"Відкриття цієї нової скам'янілості говорить нам про те, що еволюція багатоклітинних тварин сталася принаймні один мільярд років тому й що ранні події, які передували еволюції тварин, могли відбуватися в прісній воді, такій як озера, а не в океані", — говорить Веллман.

Вчені сподіваються, що формація Діабайг може містити ще більше ключів до розуміння нашої історії.