Глобальне число смертей від COVID-19 недооцінене на мільйони, — учені

Covid 19
Фото: covid

Як показало дослідження, справжнє число загиблих від COVID-19 удвічі перевищує офіційні дані.

У дослідженні Вашингтонського університету йдеться про те, що глобальна кількість померлих від COVID-19 може бути в понад два рази вищою, ніж показують офіційні дані. Дослідження, що відстежує загальні показники смертності за 2020 рік по всьому світу, показує, що до травня 2021 року майже 7 мільйонів чоловік могли померти від цієї хвороби, повідомляє New Atlas

Один з найбільш надійних способів розрахувати дійсний рівень смертності від пандемії — це вивчити показники надлишкової смертності. Щорічні загальні коефіцієнти смертності в кожній країні досить стабільні і ростуть тільки відносно приросту населення. Під час надзвичайних подій, будь то вірусна епідемія чи стихійне лихо, додаткові смерті, кількість яких вища за очікуваний середній рівень, можуть дати уявлення про вплив цих подій на смертність.

Дослідження, присвячені смертності в США, опубліковані у 2020 році, показали, що справжня смертність від пандемії ймовірно, набагато вища, ніж припускають офіційні цифри. У звіті Центру контролю і профілактики захворювань США говориться, що поточні показники смертності від COVID-19 "можуть недооцінювати фактичне число, безпосередньо пов'язане з COVID-19, тому що смерті від інших причин можуть бути неправильно класифіковані смертями, пов'язаними з COVID- 19".

Дослідження, проведене Інститутом показників і оцінки здоров'я Вашингтонського університету (IHME), є одним з найбільш повних на сьогодні досліджень загальних глобальних показників смертності від COVID-19. У звіті не просто реєструються всі надлишкові смертельні випадки як смерті від COVID-19. Замість цього методологія коригується з урахуванням ряду факторів, включаючи скорочення числа загиблих в дорожньо-транспортних пригодах і збільшення показників смертності через зловживання опіопідами.

"IHME оцінив загальну кількість смертей від COVID-19, порівнявши очікувану смертність від усіх причин на основі ситуації до пандемії з фактичним числом смертей від усіх причин під час пандемії", — йдеться в заяві інституту. "Показник" надлишкової смертності "був потім скоректований, щоб виключити випадки смертей, побічно пов'язаних з пандемією (наприклад, через людей із захворюваннями, не пов'язаними з COVID), а також випадки смертей поза причинами пандемії (наприклад, зниження смертельних випадків у ДТП, через зниження рівня переміщення). Отримані скориговані оцінки включають тільки смертельні випадки, безпосередньо викликані вірусом SARS-CoV-2, який викликає COVID-19".

За оцінками IHME, наразі в США найвищий показник смертності від COVID-19 у світі — 905 289 осіб (на момент проведення дослідження офіційні зареєстровані смертельні випадки становили 574 043 людини). У Єгипті, наприклад, офіційно зареєстровано трохи більше 13000 смертей від COVID-19, але аналіз IHME оцінює реальне число в близько 170000. Реальні цифри в Росії також занижені: у новому звіті говориться про майже 600 000 смертей від COVID-19 порівняно з офіційними цифрами, що налічують понад 100 000.

Згідно з дослідженням, кількість смертей від COVID-19 у світі може в понад два рази перевищити поточні офіційні дані — 3,3 мільйони смертей.

"Якою би жахливою не здавалася пандемія COVID-19, цей аналіз показує, що фактичні втрати значно гірші", — говорить Кріс Мюррей, директор IHME. "Розуміння істинного числа смертей від COVID-19 не тільки допомагає нам оцінити масштаби цієї глобальної кризи, а й надає цінну інформацію політикам, які розробляють плани реагування та відновлення".

Мюррей також каже, що, ймовірно, до кінця пандемії показники смертності від COVID-19 будуть змагатися з показниками смертності від іспанського грипу сто років тому. Дослідження показує, що COVID-19 може за рівнем смертності наблизиться або навіть бути страшнішим порівняно з іспанським грипом. Останній забрав життя, за різними оцінками, від 20 до 50 мільйонів чоловік.

Незалежно від того, чи є цифри, наведені в новому звіті IHME, точними чи завищеними, але офіційні цифри смертності нижчі за справжні, кажуть учені.