Боротьба з COVID: нова технологія допомагає виявити приховані пошкодження легенів

легкі людини
Фото: University of Oxford Department of Oncology | Під час сканування пацієнт вдихає ксенон, що дозволяє побачити структуру і вентиляцію легенів

Технологія візуалізації дозволяє виявити пошкодження легенів у пацієнтів, які страждають від тривалого впливу COVID-19.

На стандартних МРТ або КТ не видно ослаблення функції легень, тому її виявлення допоможе лікарям зрозуміти причини порушення дихання, що спостерігаються в пацієнтів, які перенесли COVID, повідомляє New Atlas

Феномен тривалого впливу COVID-19 досі залишається загадкою, оскільки вчені тільки починають усвідомлювати довгострокові наслідки від зараження коронавірусом. Втома і задишка — два найбільш часті симптоми в пацієнтів з COVID-19 після виписки з лікарні. Проте, стандартні МРТ і КТ часто показують, що з легенями все в порядку, тому багато лікарів не можуть пояснити наявність цих симптомів у пацієнтів.

Учені з Великобританії в рамках дослідження під назвою PHOSP-COVID обстежили велику кількість пацієнтів протягом багатьох місяців після госпіталізації, у тому числі дослідження включало вивчення певних проблем з легенями.

Медики використовували новий вид технології візуалізації, званий "МРТ з гіперполяризованим ксеноном" (129Xe МРТ). Технологія дає можливість отримати дуже докладні відомості про роботу легенів і передачу кисню в кров.

"МРТ 129Xe виявляє ті частини легенів, де фізіологія поглинання кисню порушена через тривалий вплив COVID-19 на легені", — говорить Джим Вайлд, керівник відділу візуалізації в Університеті Шеффілда, Великобританія.

У дослідженні брали участь дев'ять пацієнтів, які виписалися з лікарні близько шести місяців тому. У них була постійна задишка, незважаючи на те, що результати КТ порушень не показали.

"Наше сканування з використанням МРТ з гіперполяризованим ксеноном показало, що аномалії, які зазвичай не видно при звичних скануваннях, дійсно є, і ці аномалії перешкоджають попаданню кисню в кров, як це повинно відбуватися в усіх частинах легень", — говорить радіолог Фергус Глісон, учасник дослідницької групи.

Революційна методика візуалізації показує одні з перших емпіричних ознак пошкодження легенів у пацієнтів, які перенесли COVID, підтверджуючи, що це не просто іпохондричний стан. Учені тепер мають новий вид моніторингу пошкодження легенів, а майбутні дослідження повинні показати, як довго може тривати пошкодження, і чи можна його вилікувати.

"Нам ще належить пройти певний шлях, перш ніж ми повністю зрозуміємо природу пошкодження легенів, яке слідує за інфекцією COVID-19", — говорить Глісон. "Але ці відкриття, які є результатом клінічної й академічної співпраці між Оксфордом і Шеффілдом, є важливим кроком на шляху до розуміння біологічної основи тривалого впливу COVID, що, у свою чергу, допоможе нам розробити більш ефективні методи лікування".

Раніше ми повідомляли про те, що в Україну прибула перша партія вакцини Pfizer, оплачена з держбюджету. Препарат для боротьби з Covid-19 успішно доставили за контрактом у київський аеропорт. Незабаром 170 тисяч доз розвезуть по регіонах.