Китайський Марс. Як Китай планує забезпечити постійну присутність людини на Червоній планеті

Марс
Фото: CNSA | Північна півкуля Марса з відстані 11 000 км на знімку китайського космічного апарату Tianwen-1

Китай вивчає способи безпечної доставки астронавтів на Марс і назад та можливість довгострокового перебування на Червоній планеті.

Про це заявив високопоставлений представник космічної галузі Китаю, який виступав в середу, 16 червня, на конференції Global Space Exploration (GLEX), яка проходить в Санкт-Петербурзі, Росія, повідомляє Space.com

Ван Сяоцзін, президент Китайського дослідницького інституту ракетної техніки (CALT), повідомив, що Китай вивчає кращі варіанти підтримуваних польотів людини на Марс.

Відзначаючи недавню успішну посадку марсохода "Чжуронг", Ван заявив, що в Китаю великі плани на Марс.

Відправка марсоходів, експерименти з витяганням води з-під поверхні і експерименти з виробництвом кисню на Марсі призначені для створення платформи для перших місій людини. Все почнеться з орбітального форпосту, потім буде посадка людини на Марс і закінчиться будівництвом бази на Червоній планеті.

Глобальний етап китайського освоєння Марса передбачає створення так званої "еконосфери", чому посприяє великий флот, який курсує за маршрутом Земля-Марс і масштабне освоєння і використання ресурсів.

Ван повідомив, що CALT, завершив всебічне дослідження структури місії. Досліджувалися сприятливий час запуску, типи орбіт, які космічний корабель може використовувати для досягнення Марса, і двигуни, які найбільше підходять для короткострокових і довгострокових місій і регулярних повторних відвідувань Марса.

За словами Вана, у перших місіях за участю людини для створення комплексу на орбіті Марса будуть використані кілька важких ракет носіїв. Потім ракети, що використовують ядерні електричні і ядерні теплові двигуни, будуть стикуватися з комплексом на орбіті, під час подорожей з Землі на Марс. За словами Вана, вантажі доставлятимуть на Марс окремо, а спеціальний апарат (MDAV) буде доставляти астронавтів на поверхню і назад на орбіту Марса.

Ядерні технології дозволили б значно зменшити час переміщення на маршруті Земля-Марс. Цей метод руху обговорювався і досліджувався протягом десятиліть, але досі вимагає низки технологічних проривів, і його використання, як правило, повʼязане з екологічними проблемами.

Також розглядалися рухові установки на ядерному синтезі і космічні ліфти, але вони вимагають, як теоретичних, так і технологічних проривів.

Що стосується еконосфери, то на цьому етапі планується створення багаторазового флоту космічних ракет, складів палива для дозаправки космічних апаратів на орбіті Марса і використання циклічних орбіт.

План не враховує проблеми, які можуть виникнути у астронавтів, повʼязані з подорожами в космос, а саме вплив радіації і мікрогравітації.

Ніяких термінів початку польотів на Марс з екіпажем не згадувалося. Китай зараз націлений на пілотовані місії на Місяць у 2030-х роках, тому місії на Марс з екіпажем будуть пізніше.

Нагадуємо, що Китай відправив трьох космонавтів на космічну станцію, яка будується. Майбутня орбітальна космічна станція КНР створюється як альтернатива МКС.