Краще, ніж у Супермена. Вчені створили 3D-камеру з майже рентгенівським "зором"

Рентген
Фото: allergic | ілюстративне фото

Пристрій створює тривимірні зображення об'єктів і показує їх хімічний склад.

Американські вчені розробили нову технологію для камер, що нагадує "рентгенівський зір". Своє дослідження вони опублікували в журналі Optica, передає cайт Каліфорнійського університету — Ірвін.

Автори проекту стверджують, що новий тип камери може швидко відтворювати тривимірні зображення обʼєктів, відображаючи їх хімічний склад з точністю до мікрометра. За допомогою такого методу можна перевіряти цілісність тендітних систем, таких як мікросхеми, без необхідності відкривати пристрій. В результаті виробництво компʼютерної техніки буде прискорено у сто разів, а то і більше, а ремонт стане набагато простішим. Вона також підходить для виявлення тріщин в керамічних пластинах екранів космічних кораблів.

Нова технологія заснована на так званому нелінійно-оптичному ефекті кремнію — напівпровідника, який використовується в камерах і датчиках видимого світла. Це явище дозволяє матеріалу вловлювати світло з середнього інфрачервоного діапазону електромагнітного спектра.

Камера
Принцип роботи камери від UCI
Фото: камера

За словами директора лабораторії лазерної спектроскопії Дмитра Фишмана, причина в тому, що середня інфрачервона зона несе важливу інформацію про хімічний склад, в тому числі про молекулярні коливаннях. Вчений підкреслив, що інші технології використовують лазерне сканування обʼєктів, а цей процес займає дуже багато часу.

"Нелінійний оптичний трюк з короткими лазерними імпульсами дозволив нам захопити зображення з глибоким дозволом на камеру за один знімок, тим самим надавши альтернативний метод — і прогрес в тому, що це не просто швидше, але також виробляє 3D-зображення з хімічним контрастом", — пояснив Фішман.

Нова робота продовжує дослідження, описане в журналі Natureʼs Light: Science & Applications в 2020 році. Тоді група вчених зробила перші кроки для ефективного вилучення даних з середнього інфрачервоного діапазону за допомогою кремнієвих камер. Зараз же команда Фишмана значно поліпшила технологію, завдяки чому її скоро зможуть використовувати повсюди.

Раніше стало відомо, що Nokia створить смартфон, камера якого реагує на звуки голосу. Компанія подала на реєстрацію патент з модулем, здатним обертатися на 360 градусів і розташований у верхній частині смартфона.