Незвичайні багатокутники. Нове фото Марса може змінити уявлення про минуле планети

багатокутники, Марс, фото
Зафіксовані камерою HiRISE, багатокутні піщані дюни нагадують бджолині стільники.

Досліджуючи Червону планету, експерти зафіксували кілька дивних, але природних форм, серед яких особливо виділилися багатокутники.

Багатокутники — геометричні фігури, які мають як мінімум три прямі сторони і кути, зазвичай п'ять і більше — були відображені в декількох різних марсіанських ландшафтах, пише Inverse.

Ці форми викликають сильний інтерес серед учених, оскільки вони часто вказують на наявність неглибокого льоду або на те, що раніше в цих місцях існувала вода.

Так, наприклад, у марсіанському арктичному регіоні посадковий апарат "Фенікс" зафіксував різні багатокутні форми, які були створені в результаті тимчасового розширення та стиснення підземного льоду.

Марс, поверхня, фото, космічний апарат Фенікс
"Фенікс" — космічний апарат NASA для вивчення Марса, який працював у 2008 році.

Камера HiRISE, встановлена на борту космічного апарату Mars Reconnaissance Orbiter виявила великі багатокутні хребти та мережі гігантських багатокутних западин, які утворилися в результаті випаровування стародавніх озер. Однак HiRISE бачив ці дивні форми і в сухих, запилених піщаних дюнах.

"Багатокутники формуються пересічними хребтами піщаних дюн, якби це родовище затверділо та піддалося ерозії, ми б не змогли з'ясувати, що вони виникли як видуті вітром дюни, і інтерпретували б багатокутники як свідчення, наприклад, висохлого озера", — розповіли вчені.

Команда HiRISE стверджує, що дюнне поле, яке зображено вище, має близько одного кілометра в діаметрі. Але чи може бути зв'язок між цими дюнами химерної форми та водою? Такі типи дюн часто накопичуються на дні кратерів, що також є сприятливим місцем для тимчасового або стародавнього озера.

Кратер Вікторія, Марс, поверхня, дюни, фото
Кратер Вікторія, зроблений HiRISE.

Знімок вище, узятий із HiRISE, зображує кратер Вікторія (де працював марсохід Opportunity), на якому зображено перехресне поле дюн у формі багатокутника. Але на Марсі існують абсолютно інші умови, які формують дюни. Так що вченим доведеться продовжувати досліджувати Марс, щоб знайти довгоочікувану відповідь.