Океан Бур і лави. Учені з'ясували, коли Місяць востаннє був вулканічно активним

Місяць, поверхня супутника, Земля, космос, фото

Експертів здивував вік вулканічних зразків, який не відповідав більш раннім дослідженням.

Related video

Вивчивши зразки гірських порід з посадкового модуля Chang'e 5, китайські дослідники з'ясували, що вулканічна активність на Місяці відбувалася набагато раніше, ніж припускали вчені, пише ScreenRant.

Дослідження Місяця

Місяць — неймовірно цікаве місце з багатьох причин. Він має вирішальне значення для всього земного життя, а також був важливою частиною космічної гонки під час холодної війни.

Незважаючи на все це, в останні роки наш супутник дещо відійшов на другий план в освоєнні космосу. В історії NASA було всього 6 пілотованих висадок на Місяць.

Але, на щастя, часи змінюються. І зараз NASA працює зі SpaceX, щоб у найближчому майбутньому астронавти знову могли повернутися на Місяць. Космонавти піднімуться на борт оптимізованої версії космічного корабля Starship, відвідають Місяць і повернуться на Землю. Але перш ніж ця місія стане готовою до запуску, ученим треба виконати ще багато роботи.

Chang'e 5

Chang'e 5, міжпланетна станція, фото Fullscreen
Китайська автоматична міжпланетна станція Chang'e 5.

Chang'e 5 приземлився на Місяці 16 грудня 2020 року з метою збору і повернення місячних зразків для вивчення на Землі. Chang'e 5 став першою китайською місією, яка отримала зразки гірських порід Місяця, які вчені вже встигли вивчити і проаналізувати.

Так, вони виявили вулканічну активність, яка сталася на нашому супутнику набагато раніше, ніж до цього передбачалося.

Що ці породи розповідають про Місяць

Вулканічна активність на Місяці — не щось нове. Насправді вчені знали про це десятиліттями. Але що зачарувало їх у цих останніх зразках, то це вік виявленої в них вулканічної активності.

Дослідники встановили, що основна вулканічна активність на Місяці відбувалася в період від 3,8 до 3 мільярдів років тому, а деякі з найдавніших видів активності датуються понад 4 мільярдами років тому.

У зразках, зібраних Chang'e 5, астрономи виявили сліди вулканізму, який виник 2 мільярди років тому. Ці останні зразки були отримані в районі — Океан Бур, район, розташований у західній частині видимої сторони Місяця.

місяць, поверхня, станція, знімок Fullscreen

Тепер, коли астрономи знають, що два мільярди років тому в цьому районі відбувалася вулканічна активність, вони можуть використовувати цю інформацію, щоб вивчати кратери в Океані Бур, порівнювати їх з аналогічними за віком кратерами в інших місцях (наприклад, на Марсі) і краще зрозуміти Сонячну систему в цілому.

Цей процес часто називають "підрахунком кратерів" — метод оцінки віку поверхні планети або супутника. Він необхідний для того, щоб розібратися в тому, що відбувається в нашій галактиці.

Головне питання, яке цікавить учених

Однак, цей прорив не означає, що робота завершена. Насправді, результати дослідження Chang'e 5 ставлять перед ученими кілька нових питань. Найголовніше з яких полягає в тому, що вченим поки незрозуміло, що викликало вулканічну активність на Місяці 2 мільярди років тому.

Можливо, цьому посприяли залишки урану, торію і калію, які зберігалися глибоко всередині супутника, досить гарячого, щоб виникла вулканічна активність. Інше припущення полягає в тому, що більш близьке положення Місяця до Землі в той час забезпечувало необхідне тепло.

Незважаючи на те, що вченим поки не вдалося відповісти на це питання, вони сподіваються, що їм вдасться це зробити в майбутньому за допомогою подальших досліджень.