Прикрашали вишивкою та доргоцінним камінням: як гульфики стали королівським аксесуаром

історія, мода, середньовіччя, монархія, лицар, англія
Фото: BBC | На зображеннях чоловіків 15-го століття увагу привертає одна деталь, розташована нижче від поясу

На зображеннях чоловіків 15-го століття увагу привертає одна деталь, розташована нижче від поясу. Щодо звичайного одягу така мода зрозуміла, але коли діло доходить до обладунків, виникають питання.

Related video

Гульфики мають довгу історію, яка починається ще з середньовіччя. Вони пройшли шлях від шматка тканини, яким прикривали пах, до самостійного елементу одягу, прикрашеного вишивкою та, в деяких випадках, дорогоцінним камінням, пишуть IFLScience.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Гульфик має довгу історію: можна вважати, що цей елемент одягу походить ще з середньовіччя, коли чоловіки носили шоси — вузькі штани-панчохи, з прорізом попереду. Саме тоді чоловіки почали використовувати трикутні шматки тканини, щоб прикрити цей проріз та не показувати спідню білизну, яка називалася "бре".

історія, мода, середньовіччя, монархія, лицар, англія Fullscreen
Саме тоді чоловіки почали використовувати трикутні шматки тканини, щоб прикрити цей проріз та не показувати спідню білизну, яка називалася "бре"
Фото: Public Domain

Згодом, з розвитком моди ця непоказна тканина ставала все помітнішою: додавалися яскраві кольори та збільшувався сам розмір аксесуара: важко не помітити, як звичний елемент одягу набував сексуального підтексту, підкреслюючи мужність та чоловічу силу власника (або ж імітуючи її). Внаслідок цього й з’явився гульфик в тому вигляді, в якому він відомий нам: прикрашений вишивкою та дорогоцінним камінням, щоб виглядати якнайпомітніше, він став символом маскулінності.

Найвідомішим шанувальником гульфиків був Генріх VIII, король Англії, який правив з 1509 по 1547 рік. На більшості картин цього правителя його зображено з великим гульфиком, який мав демонструвати його потенціал. Це пояснюється тим, що збереження родоводу було одним із пріоритетів для монархів.

Окрім декоративної функції, гульфик виконував і захисну роль: багато обладунків мають сталевий гульфик для захисту лицарського паху та демонстрації мужності воїна.

історія, мода, середньовіччя, монархія, лицар, англія Fullscreen
Окрім декоративної функції, гульфик виконував і захисну роль: багато обладунків мають сталевий гульфик для захисту лицарського паху та демонстрації мужності воїна
Фото: Public Domain

Проте всяка мода з часом занепадає і така доля не обійшла гульфики. Вже наприкінці 16-го століття вони стали непотрібними та приводом для насміхань. Відомий французький філософ Мішель де Монтень вважав гульфики "порожніми та марними".

Хай там як, гульфики відійшли в минуле, подекуди з’являючись на екстравагантних показах моди.

Раніше Фокус розповідав про життя кішок у середньовіччі, яке розкривається завдяки манускриптам та навіть іконам.