Менша за інші та прихована на видноті: нова знахідка на острові Пасхи здивувала вчених

історія, археологія, древні люди, статуя, розкопки, дослідження
Фото: Public Domain | На острові Пасхи, або, як його називають, Рапа-Нуї, нещодавно знайшли нову статую моаї, яка відрізняється від інших

На острові Пасхи, або, як його називають, Рапа-Нуї, нещодавно знайшли нову статую моаї, яка відрізняється від інших. Дослідники вважають, що вона може бути не одна.

Related video

Статую знайшли на дні озера, в районі який зазвичай недоступний для людей, проте через зміну клімату люди змогли дістатися цих місць. Цікавим є те, що статуя менша за більшість інших знайдених. Це відкриття є "дуже важливим" для народу рапануї, які живуть на острові, повідомляють Ancient Origins.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Менша за інші та прихована на видноті

На думку вчених, населення острова вирізало майже 1000 статуй за період з 13 по 16 століття. Ці монументи є важливим елементом спадщини народу рапануї і вважається, що вони представляють предків або важливих лідерів їхньої громади. Цікавим є те, що статуї розташовані кільцем навколо острова, дивлячись обличчям досередини.

історія, археологія, древні люди, статуя, розкопки, дослідження Fullscreen
Відкриття цієї статуї викликало питання у вчених, оскільки вона значно менша за інші та була схована у озері
Фото: GMA/ YouTube Screenshot

Як сказав про моаї Террі Хант, професор археології з Університету Аризони: "Вони були обожненими предками остров’ян. Вони є культовими для всього світу і справді представляють фантастичну археологічну спадщину цього острова".

Відкриття цієї статуї викликало питання у вчених, оскільки вона значно менша за інші та була схована у озері. Також вони припускають, що на дні озера може бути більше статуй. "Дослідження за допомогою приладу, який здатен виявити щось під поверхнею ґрунту, може показати, що у відкладеннях є більше статуй, — додав Хант. — Коли є одна статуя моаї в озері, там можуть бути інші".

історія, археологія, древні люди, статуя, розкопки, дослідження Fullscreen
Дослідження за допомогою приладу, який здатен виявити щось під поверхнею ґрунту, може показати, що у відкладеннях є більше статуй
Фото: GMA/ YouTube Screenshot

Моаї та народ острова

Статуї моаї є візитною карточкою острова Пасхи. Це великі монолітні кам’яні статуї, створені народом рапануї між 13 та 16 століттям. Вважається, що вони символізують предків чи лідерів народу.

Статуї вирізані з вулканічного каменю, який називають туф. Він утворюється з твердих продуктів вулканічних вивержень, які з часом ущільнюються. Згідно з дослідженнями, статуї вирізані за допомогою кам’яних інструментів.

Усього відомо про майже 900 статуй, які різняться за розміром від 3 до 5 метрів, хоча деякі з них є більші й мають висоту близько 10 метрів. Найбільша зі статуй важить близько 75 тонн.

Статуї зазвичай розташовували на спеціальних платформах, які називають "аху". Ймовірно вони були церемоніальним центром та розташовувались на побережжі.

історія, археологія, древні люди, статуя, розкопки, дослідження Fullscreen
Статуї зазвичай розташовували на спеціальних платформах, які називають "аху"
Фото: Guillaume Massardier/ CC BY-SA 3.0

Причина, через яку рапануї вирізали статуї та встановили їх, досі невстановлена й основна теорія полягає в тому, що так вони хотіли увіковічити своїх предків. На думку вчених, до занепаду цієї цивілізації призвело надмірне використання ресурсів острова, що призвело до занепаду сільського господарства.

Раніше Фокус розповідав про статую Геркулеса, яку знайшли під час ремонту каналізації в Італії.