Білі плями. Вчені запевняють, що "лицьова сліпота" зустрічається частіше, ніж ми думали

лицьова сліпота, прозопагнозія
Фото: Tomas Urbelionis/Shutterstock.com | "Лицьова сліпота" зустрічається частіше, ніж ми думали

Дослідження показує, що кожен із нас, імовірно, знає когось, хто страждає від цієї недуги.

Related video

"Лицьова сліпота" може звучати як щось не зовсім реальне, а скоріше виправдання того, чому хтось наполегливо не вітається з кимось уже кілька разів на тиждень. Однак насправді ця недуга дуже реальна, і тепер дослідники припускають, що вона зустрічається набагато частіше, ніж ми могли б припустити раніше, пише IFL Science.

За словами доцента психіатрії Гарвардської медичної школи в Бостоні Джозефа ДеГутіса, це явище відоміше як прозопагнозія та насправді є дуже виснажливим розладом для тих, хто з ним бореться. Відомо, що цей стан може бути набутим або вродженим.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

У першому випадку воно може розвинутися в результаті травми головного мозку в потиличній або скроневій частині. Статистика свідчить про те, що від надбаної "лицьової сліпоти" страждає одна з 30 000 осіб, і це тільки в США. Однак дещо складніше з вродженою формою прозологнозії.

Вроджене захворювання може бути викликане генетичними аномаліями або аномаліями розвитку, є довічним і, на жаль, не піддається лікуванню. Тепер дослідники вважають, що вроджена форма "лицьової сліпоти" насправді більш поширена, ніж передбачалося раніше, і зачіпає одного з 33 осіб. Простіше кажучи, кожен із нас, імовірно, знайомий із людиною, яка страждає від цього розладу.

ДеГутіс із командою провели нове дослідження, в якому взяли участь понад 3 тисячі осіб — усіх їх попросили заповнити анкету, а також вони взяли участь у двох об'єктивних тестах. У ході дослідження учасників запитали, чи стикаються вони з труднощами в розпізнаванні облич у повсякденному житті, а потім у тестах дослідники перевірили, наскільки складно реципієнтам розпізнавати нові обличчя та впізнавати вже відомі.

Результати дослідження свідчать, що трохи більше сотні реципієнтів в тій чи іншій мірі страждають від "лицьової сліпоти". Наприклад:

  • 31 з 3241 страждають на сильну форму прозопагнозії;
  • 72 з 3241 мають легшу форму.

Дослідники відзначають, що дані дослідження свідчать про те, що люди насправді частіше страждають від "лицьової сліпоти", ніж передбачалося раніше, — 1 із 33, а не 1 із 40, як вважалося раніше. ДеГутіс із колегами вважають, що це зумовлено тим, що критерії прозопагнозії сьогодні вкрай суворі, а тому вчені нехтують деяким відсотком людей, які також живуть із цим розладом, але, можливо, в легшій формі.

Водночас дослідники сподіваються, що результати їхньої роботи змусять наукову спільноту переглянути діагностування "лицьової сліпоти". У такому разі навіть люди з легкою формою розладу зможуть вчасно зробити низку кроків, щоб зменшити негативний уплив недуги на своє повсякденне життя, а також звернутися за допомогою до фахівців.

Крім того, дослідники вважають, що саме розуміння, що ви страждаєте від певного розладу, а не просто часом ігноруєте людей або не запам'ятовуєте їхні обличчя, можуть суттєво полегшити життя великій кількості людей. Адже розуміння того, що проблема є, дозволить вчасно взяти її під контроль.

Раніше Фокус писав про те, що вчені назвали напій, який майже вдвічі знижує ризик втрати пам'яті.