Як хвилі в океані. Орбітальний апарат NASA показав дюни у великому кратері на Марсі (відео)

Марс, кратер, дюни
Фото: NASA | Орбітальний апарат NASA показав дюни у великому кратері на Марсі (відео)

У новому відео показано вкрите хвилястими пісками дно кратера, названого на честь міста в Шрі-Ланці.

Related video

Нехай Марс зараз і є пустельним і холодним світом, усе ж його поверхня дивує незвичними структурами й утвореннями. Особливості поверхні Марса формувалися сотні мільйонів років, і космічні апарати мають можливість показати нам усю красу Червоної планети. Нове відео створили вчені з NASA із набору фотографій, зроблених апаратом Mars Reconnaissance Orbiter за допомогою його камери HIRISE. Тут показані піщані дюни на дні кратера Матара, який був названий на честь міста в Шрі-Ланці, пише Universe Today.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Насправді, за словами вчених, кратер Матара (його діаметр 48 км) є звичайним кратером серед усіх відомих 43 тисяч кратерів на Марсі діаметром понад 5 км. Але на його дні все ж таки є цікаві хвилясті піщані дюни, які інтригують науковців. Фотографії цих дюн і зробив космічний апарат NASA з висоти 251 км над поверхнею Марса.

кратер Матара, Марс Fullscreen
На цьому зображенні показано кратер Матара в контексті з масивним ударним утворенням Рівнина Еллада праворуч
Фото: NASA

Масивний шар піску з плином часу постійно переміщує сильний вітер на Марсі, і апарат Mars Reconnaissance Orbiter стежить за змінами форми цих піщаних дюн. На сьогодні апарат зробив уже понад 100 високоякісних зображень цих дюн. За словами вчених, піщані дюни на дні кратера Матара змінюють свою форму залежно від пори року на Марсі. Вуглекислий газ у кратері замерзає й тане, і це сприяє змінам у дюнах.

За словами планетологів, такі піщані дюни можуть багато розповісти про минуле Марса. Різні розміри порошинок говорять ученим про атмосферні умови, в яких вони утворилися. Дюни також містять інформацію про ті явища, які сприяли їхній появі.

Марс, кратер, дюни Fullscreen
Масивний шар піску з плином часу постійно переміщує сильний вітер на Марсі
Фото: NASA

Деякі дюни на Марсі навіть допомагають ученим зрозуміти одну із загадок Марса: що сталося з усією водою на планеті? Наприклад, китайський марсохід Zhurong виявив у піщаних дюнах недалеко від екватора Марса докази того, що рідка вода тут текла всього 400 тисяч років тому.

Хоча піщані дюни є важливою науковою метою для досліджень на Марсі, вони небезпечні для марсоходів. Наприклад, ще 2010 року марсохід NASA Spirit застряг у піску, і на цьому його місія на Марсі закінчилася.

Марс, кратер, дюни Fullscreen
Хоча піщані дюни є важливою науковою метою для досліджень на Марсі, вони небезпечні для марсоходів
Фото: NASA

Але піщані дюни становлять проблему для колісних марсоходів, тому зараз учені займаються створенням інших подібних апаратів, які б не мали коліс. Прототип одного з таких марсоходів був створений кілька років тому, і він називається BionicWheelBot. За його переміщенням у пісках пустелі Сахара можна спостерігати на відео нижче.

Фокус уже писав про те, що NASA поділилося рідкісними кадрами марсіанського ландшафту. Камера орбітального апарата Mars Reconnaissance Orbiter зробила яскраві кадри вулканічної місцевості всередині стародавнього кратера.

Також Фокус писав про те, що вчені отримали нову інформацію про магнітне поле планети завдяки дослідженням марсохода Zhurong.