Реальні темпи поширення COVID-19 можуть бути нижче, ніж офіційні, — НАН України

коронавірус, госпіталізації, швидка, фото
Фото: ТСН

Україна зараз, за словами вчених, знаходиться на початку фази плато, яка може тривати кілька тижнів.

У щоденній статистиці захворюваності COVID-19 зростає частка давніх випадків. Це може свідчити про те, що реальні темпи поширення інфекції нижче, ніж ті, які випливають з офіційної статистики. Такий висновок зробили експерти Національної академії наук України (НАНУ) у прогнозі розвитку епідемії на 7-20 квітня.

епідемія, коронавірус, динаміка, статистика

При перенесенні старих даних в оперативну статистику темпи зростання будь-якого показника збільшуються з двох причин:

  • виросте нове значення показника;
  • зменшується його старе значення, тобто база порівняння.

Експерти також зазначили, що пройдено максимум позитивності ПЛР-тестів, частка позитивних тестів не росте, а демонструє вихід на "плато", при цьому абсолютна кількість ПЛР-тестів почала знижуватися.

"Ймовірно, що Україна зараз знаходиться на початку фази плато, яке може тривати кілька тижнів (з досвіду подолання осінньої хвилі)", — йдеться у прогнозі.

Водночас, число госпіталізацій росло високими темпами — середній за тиждень темп зростання склав близько 5%. Кількість нових підтверджених випадків зросла до середньотижневого значення 15 175 на день.

епідемія, динаміка, квітень, госпіталізації, графіки, статистика

Також повідомляється, що, згідно з аналізом даних Мін'юсту про загальну смертність, надлишкова смертність у березні перевищує середній рівень смертності у 2015-2019 роках на значення, близьке до числа зареєстрованих смертей від COVID-19.

Число смертей від коронавірусу росло в останні 3-4 тижні, середньодобове значення числа померлих склало 370 за останні 7 днів, що на 30% більше значення, яке було тиждень тому. Але загальна летальність все ще залишається у діапазоні 2,2-2,5%.

Число активних госпіталізованих (з підозрою на COVID-19 і підтвердженим діагнозом) перевищило максимум попередньої хвилі на 70%. Порівняно з максимумом минулої хвилі, число зайнятих ліжок з подачею кисню зросло у 2,5 рази, зайнятих апаратів штучної вентиляції легенів (ШВЛ) — на 70%, зайнятих відділень інтенсивної терапії — на 50%.

Середній вік хворих повернувся до зростання. Частка дітей знизилася серед випадків хвороби, але виросла серед випадків госпіталізації. Найбільше зростання спостерігалося серед дітей до 10-ти років, що відповідає особливостям поведінки британського штаму коронавірусу.

Нагадаємо, за доба 7 квітня число нових підтверджених випадків коронавірусу в Україні склало 19 419. Також за минулу добу: госпіталізовано — 5 092 людини; померли — 464 людини; одужали 10 032 осіб.

Станом на вечір 7 квітня, число ліжок, зайнятих пацієнтами з підозрою або підтвердженим діагнозом COVID-19 по Україні, становило 48 544 з 78 652 (61,72% від їх загальної кількості).

Денис Шмигаль під час прес-конференції, присвяченій року його роботи на посаді прем'єр-міністра, 5 березня заявив, що в Україні почалася третя хвиля коронавірусу. "Ми кожен день бачимо збільшення кількості хворих. На жаль, змушений констатувати, що почалася третя хвиля епідемії в Україні. Це статистика. Її не можна приховати або інтерпретувати інакше", — сказав він.