Чорнобиль, як сцена. 10 кліпів із Зони відчуження

Чорнобиль, зона відчуження, фотосесія в Чорнобилі, 10 кліпів із Зони відчуження
Фото: Wendelin Jacober: Pexels

За останні роки все більше артистів використовують чорнобильські локації для зйомок кліпів. Фокус вибрав найбільш видовищні і зворушливі відео, зняті на занедбаних територіях

Ще 10-15 років тому Зона відчуження сприймалася лише як місце трагедії — похмуре, суворе, безкомпромісне. Тепер усе частіше занедбані території намагаються переосмислити і наповнити новими формами. Тут розвивається туризм, біосферний заповідник став місцем життя тварин і птахів. До Чорнобиля потягнулися й артисти, які з різних причин вибирають місцеві локації для зйомок кліпів. Одні бачать тут лише атмосферу й особливу естетику, інші хочуть передати трагедію у своїх піснях і нагадати про крихкість життя, є і ті, хто радіє відродженню землі після катастрофи і дивиться з оптимізмом у майбутнє.

Усі фото: Wendelin Jacober: Pexels

Особливу увагу до Зони відчуження привернув культурний музичний проект "Звуки Чорнобиля". Він почався ще у 2018 році з подачі Валерія Коршунова, який створив бібліотеку звуків, записаних у Зоні відчуження. В імпровізований збірник увійшов тріск дозиметра, відлуння, шум "рудого лісу". У минулому році аудіобібліотека переросла у щось більше: десять українських і закордонних музикантів створили пісні про Чорнобиль, додавши в треки записані раніше звуки. Правда, не всі з них поїхали на зйомки в Зону відчуження. Наприклад, у кліпі української бандуристки Марини Круть на пісню "Кімната" використовуються лише документальні відеозаписи.

Колесо огляду в Прип'яті, "Дугу" або готель "Полісся" обирають для зйомок не тільки вітчизняні музиканти. Періодично сюди приїжджають попрацювати й іноземні групи. Фокус згадує, хто за останні 10 років показував Зону відчуження у своїх відеороботах.

Onuka — Mainland

Onuka — Mainland

Нату Жижченко, фронтвумен групи Onuka, тема Чорнобиля цікавила з дитинства. Її батько був одним з ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, у своїй магістерській роботі дівчина розглядала вплив катастрофи на етнорегіон Полісся. В одному інтерв'ю вона зізнавалася, що навіть весілля з музикантом Євгеном Філатовим хотіла святкувати в Зоні відчуження. Цього так і не відбулося, але в Чорнобилі, тим не менш, вона бувала неодноразово.

У 2016 році Onuka випустила міні-альбом Vidlik, повністю присвячений аварії та її наслідкам. У треку «1986» звучить запис переговорів диспетчерів ЧАЕС у день катастрофи. Після цього Жижченко знялася у фотосесії для журналу Vogue на фоні значимих об'єктів Чорнобиля.

"Я не впевнена, що напишу ще один Vidlik, або що ми знімемо щось на зразок Mainland, у яких буде порушено тему, але поки буду існувати як звичайна людина, як музикант на сцені, вважаю за потрібне говорити про Чорнобиль. ... Нехай пам'ять і повага до людей, які колись нас врятували, вбережуть нас від самих себе сьогодні", — написала вона в колонці для Vogue.

У кінці того ж року відбувся реліз шестихвилинної документальної замальовки Mainland, де співачка розповідає про свою тижневу практику на ЧАЕС і пошук особової справи батька.

Kazka — "Острів"

Kazka — "Острів"

Восени 2020 року групаKazka презентувала кліп на пісню "Острів", присвячений аварії на ЧАЕС. Зйомки проходили в Зоні відчуження в рамках арт-проекту "Звуки Чорнобиля". На відео можна побачити колесо огляду в Прип'яті, радянський герб на даху 16-поверхового житлового будинку, готель "Полісся".

"Світ постійно перегортає дні, місяці, роки ... Ми давно кинули коріння в іншому краю, у такому, де дихається вільно. Завдяки тим, хто поклав життя, змінив долю, рятуючи нашу землю від безповоротності. Пам'ять завжди буде повертати покоління туди ... де залишився на самоті острів на фоні жалю", — прокоментувала група вихід кліпу.

Вокалістка Олександра Заріцька під час зйомок уперше побувала в Чорнобилі. Співачка розповіла, що її батько дуже любить бувати в цих місцях. За її словами, Kazka записала пісню про Чорнобиль, щоб привернути інтерес молоді до теми і зрозумілою мовою пояснити слухачеві масштаби трагедії.

Go_A — "Шум"

Go_A — "Шум"

Переможці національного відбору для участі в "Євробаченні" другий кліп на конкурсну пісню "Шум" поїхали знімати в Зону відчуження. Але і в першому відео, знятому в Києві, є відсилання до чорнобильської аварії. Вокалістка Катерина Павленко підкреслила, що це не було спробою "хайпанути" на популярній нині темі. У студентські роки вона вивчала фольклор чорнобильського Полісся, спілкуючись з переселенцями, які залишили отруєні радіацією території.

"Зараз ми всі говоримо про Чорнобиль у контексті аварії, техногенної катастрофи, але насправді трагедія ще в тому, що ми втратили серйозний пласт культури. І ми намагаємося його підняти", — розповідала після зйомок Павленко.

Міхалок & Чемеров — "Чорнобиль форева"

Міхалок & Чемеров — "Чорнобиль форева"

У рамках проекту "Звуки Чорнобиля" Сергій Міхалок, колишній лідер групи "Ляпис Трубецкой", і Олександр Чемеров, фронтмен The Gitas, зняли кліп на кавер-версію пісні "Чорнобиль форева" Кузьми Скрябіна. Сам трек музикант Андрій Кузьменко написав у 2000 році, тоді ж група випустила відео, де є кадри із Зони відчуження, а також записи з мітингів.

У 2020-му Сергій Міхалок вирішив переосмислити пісню Кузьми, Чемеров підтримав ідею. За його словами, йому сподобалася думка, що білоруський музикант заспіває українською мовою.

"Мені було п'ять років, коли сталася трагедія, і в той самий рік у мене народилася сестра. Я пам'ятаю, що люди в Чернігові, де я тоді жив, перебуваючи за 60 км від Чорнобиля, жили звичайним життям, тому що інформація приховувалася. Усі знали — щось трапилося, але не знали, що саме і в яких масштабах, а через кілька років нам видали документи постраждалих дітей Чорнобиля", — розповів Олександр Чемеров журналістам.

Під час зйомок кліпу музиканти провели цілий день зі знімальною групою в Зоні відчуження.

"На мить ми відчули реалії міста-примари", — прокоментував Чемеров.

"Вагоновожаті" — "Касета"

"Вагоновожаті" — "Касета"

Ще одна група, яка взяла участь у проекті "Звуки Чорнобиля". Як кажуть музиканти, ідея пісні народилася завдяки знайденій у Зоні відчуження касеті.

"Старий аудіомагнітний артефакт, що пролежав багато років у старому занедбаному будинку, якимось чином вцілів і розповів свою історію. Нашим завданням було відновити зламаний корпус, врятувати плівку, реставрувати й оприлюднити. Якщо ввімкнути запис на певну гучність, можна віддалено почути звук радіації", — розповіли учасники групи.

У кліпі архівна відеонарізка перегукується із сучасною зйомкою із Зони відчуження. У кадр потрапляють парк розваг, стара телефонна будка, порожні житлові будинки та кинута заіржавіла техніка.

"Скай" — "Захотів"

"Скай" — "Захотів"

Група "Скай" навесні 2019 року випустила кліп на пісню "Захотів", режисером якого став Олександр Денисенко. У кліпі використовували кадри з його ж фільму "Wonderwall". Це історія про хлопця Олега, який знайомиться з дівчиною Сашею і разом з нею потрапляє в Зону відчуження. Тут Олег шукає відповіді на свої питання і переживає символічне переродження.

Як заявила група, це перше музичне відео, що показує Чорнобиль без страху і тривоги. Автори фільму хотіли розвіяти міфи про жахливу Зону відчуження, показати її сонячною і затишною.

"Я хотів розповісти історію, яка буде резонувати з емоціями глядачів, незалежно від того, де вони проживають і чи знають про Чорнобильську катастрофу. Історію, яка буде резонувати з емоціями кожного, хто пережив втрату, особливо близької людини", — сказав Олександр Денисенко після офіційного релізу кліпу.

Delphic — This Momentary

Delphic — This Momentary

Однією з перших груп, котрі помітили особливу естетику Чорнобиля і вирішили приїхати сюди для зйомок, стали британці Delphic. На відміну від усіх, хто знімав після них, музиканти зробили акцент не на локаціях Зони відчуження, а на людях, які стали селитися поруч з Прип'яттю і прилеглих до Чорнобильської зони населених пунктах.

Ганяють на велосипедах хлопчаки, танцюють підлітки, нарядні бабусі біля своїх будинків — відео наповнене і смутком, і радістю, і надією одночасно.

Pink Floyd — Marooned

Pink Floyd — Marooned

У 2014 році Чорнобиль для зйомок вибрали і легендарні Pink Floyd. Група випустила кліп на інструментальну композицію Marooned, спеціально знятий для ювілейного перевидання альбому The Division Bell. У відео автори переносять глядача з навколоземної орбіти в поставарійне місто. Камера слідує за таємничим старим у чорному, який бігає по коридорах покинутих будинків. Роль старого виконав київський актор Олег Модзелевський.

У кліпі також використовуються архівні кадри, зняті в Прип'яті до катастрофи на ЧАЕС.

Telepopmusik — Dreams

Telepopmusik — Dreams

Французька електронна група після довгих років мовчання випустила у 2020 році новий альбом Everybody breaks the line. Кліп до пісні Dreams зняли в Чорнобилі.

Музикант Крістоф Етьє вважає, що після виходу серіалу HBO "Чорнобиль" тема катастрофи стала дуже популярною. Проте він упевнений, що до пам'яті про трагедію треба ставитися з максимальною повагою.

"У відео Dreams ми спробували розставити всі крапки над i, простежуючи історію Прип'яті до, під час і після аварії. У нас вийшла зворушлива й естетична історія — як данина життям, які понівечив вибух", — розповів Етьє.

Suede — Life is Golden

Suede — Life is Golden

Британська брит-поп-рок-група Suede зняла кліп у Чорнобилі для свого синглу Life is Golden. Режисером виступив Майк Крісті, а аерозйомкою займався Сергій Горшков.

"Мова йде не про трагедію катастрофи, яка сталася стільки років тому, — це про непримиренну силу життя, яка наповнює цей занедбаний людьми ландшафт. Здавалося, ця пісня прекрасно підходить для тріснутого бетону, крізь який пробиваються золоті дерева", — розповів Майк Крісті про вибір місця для зйомок. Самі музиканти в кліпі не з'являються.