35 років Чорнобильської катастрофи. Топ-10 найбільш значущих фактів про трагедію XX століття

Чорнобиль, АЕС, катастрофа
Фото: CAVAN IMAGES

Аварія на ЧАЕС назавжди змінила світ і його уявлення про "мирний атом". До 35-річчя річниці Чорнобильської аварії Фокус зібрав найбільш значущі факти про трагедію, яка потрясла весь світ.

Related video

26 квітня 1986 року на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС стався вибух, який повністю зруйнував реактор, і почалася пожежа. Під час аварії стався викид радіоактивних речовин: у повітря потрапили ізотопи урану, плутонію, йоду-131, цезію-134, цезію-137, стронцію-90.

До сих пір ведуться суперечки з приводу причини вибуху. Вважається, що 4-й енергоблок був зруйнований двома вибухами, перший був викликаний надлишком пари, а другий — воднем. Аварійна ситуація склалася через розрив труб у системі охолодження, викликаного швидким випаровуванням води. Вода або пар могли вступити в реакцію з цирконієм в елементах, що виділяють тепло, це й призвело до утворення великої кількості водню і його вибуху.

Евакуація Прип'яті — міста атомників — почалася 27 квітня, приблизно через 36 годин після аварії. На той час у багатьох жителів вже спостерігалася блювота, головні болі та інші ознаки променевої хвороби.

30-кілометрова зона навколо АЕС була закрита 14 травня, звідти евакуювали 116 тис. жителів. За даними Всесвітньої ядерної асоціації (WNA), протягом наступних кількох років ще 220 тис. жителям рекомендували перебратися в менш забруднені райони.

Повністю і назавжди ЧАЕС була зупинена лише 15 грудня 2000 року.

Швеція про аварію на ЧАЕС попередила першою

35 років Чорнобильської катастрофи, чорнобиль, вибух реактора Fullscreen
Газета в Швеції з повідомленням про катастрофу
Фото: Швеция газеты Чернобыль

У 1986 році між Радянським Союзом і Заходом ще тривала Холодна війна, тому ніяких офіційних повідомлень про аварію не було. Радянській владі було потрібно декілька днів, щоб попередити жителів довколишніх районів.

Першими, хто дізнався про те, що сталося за межами Союзу, були працівники шведської АЕС, датчики яких показали надзвичайно високі рівні радіації. Швеція розіслала перше попередження про те, що сталося щось, що виходить за рамки.

Тільки після цього світ звернув увагу на Чорнобиль, зрозумівши що насправді трапилася катастрофа.

Після вибуху на ЧАЕС. Радіоактивний йод: вбивця №1

Радіоактивні ізотопи — безжальні вбивці, які розносяться частинками пилу, літають в повітрі й осідають на землі. Радіоактивний йод або йод-131 — один із найнебезпечніших, оскільки швидко накопичується в щитовидній залозі, що призводить до раку та смерті.

Якщо в щитовидній залозі людей достатньо природного йоду, радіоактивний аналог не буде накопичуватися в організмі. Але люди з подібною нестачею, піддаються особливому ризику.

Саме тому як першу допомогу людям із постраждалих районів, дають таблетки йоду, намагаючись запобігти накопиченню радіоактивного йоду в організмі.

На щастя, період напіврозпаду йоду-131 становить всього 8 днів, тому загроза не є довгостроковою проблемою.

Стронцій-90 і цезій-137

У стронцію-90 і цезію-137 період напіврозпаду 28 і 30 років відповідно. Стронцій-90 підходить хімічним складом кальцію, тому він легко проникає в кістки і зуби, особливо в маленьких дітей.

Цезій-137 відповідає хімічним складом калію, тому він легко потрапляє в кров і може проникати в тканини людей і тварин.

Обидва елементи викликають серйозні проблеми зі здоров'ям і призводять до смерті, буде вона швидка або повільна — залежить від концентрації.

Відносно тривалий період напіврозпаду обох цих ізотопів робить їх особливо небезпечними.

Чорнобильська катастрофа: кількість загиблих невідома

чорнобиль, вибух реактора, чорнобильська катастрофа, аварія на ЧАЕС Fullscreen
Співробітники Чорнобильської АЕС
Фото: Чернобыльская АЭС

Ці питання давно є предметом суперечок і спекуляцій. Вважається, що навіть після смерті останнього свідка чорнобильського вибуху, підуть нові жертви через радіацію, що потрапила в харчову мережу.

Підрозділ ВООЗ із дослідження раку передбачає, що 9 тис. осіб помруть через рак і лейкемію, пов'язаних із Чорнобилем.

Всесвітня екологічна група Greenpeace заявляє, що в кінцевому підсумку кількість загиблих від Чорнобильської катастрофи може скласти 90 тис. осіб. Інші організації оцінюють летальність на ще більшому рівні.

Наздогнали Хіросіму

Постраждалі під час катастрофи на Чорнобильській АЕС здебільшого отримали приблизно 45 бер, що відповідає середній дозі радіації, що отримали люди, які вижили в Хіросімі в 1945 році.

Хвиля абортів

Після аварії на Чорнобильській АЕС було зроблено від 100 тис. до 200 тис. абортів. Медики вважали, що ненароджені діти могли піддатися радіації і з'явитися на світ із вродженими дефектами.

Набагато пізніше ВООЗ назве це "радіофобією". Вчені не отримали жодних доказів, що жінки, які жили неподалік від Чорнобиля, частіше народжували дітей з вродженими дефектами.

Чорнобиль, природа та радіація

чорнобиль, зона відчуження, топ-10 фактів про Чорнобиль Fullscreen
Тварини в зоні відчуження біля Прип'яті
Фото: 0462.ua

Вплив аварії на Чорнобильській АЕС на навколишні ліси та дику природу також залишається галуззю активних досліджень.

Відразу ж після аварії територія майже 202 км² поглинула вкрай високі рівні радіації, де дерева стали червонувато-коричневого кольору. Зрештою, цей район буде названий "Рудий ліс".

Чорнобильська катастрофа — відео

На сьогоднішній день зона відчуження страхітливо тиха, але сповнена життя. Вчені зафіксували багато випадків альбінізму та катаракти у диких тварин. Проте, через мінімальну присутність людини в регіоні, чисельність деяких диких тварин істотно збільшилася. У 2015 році вчені підрахували, що через відсутність людей в зоні відчуження жило в сім разів більше вовків, ніж у сусідніх порівнянних заповідниках.

Економічні наслідки аварії на ЧАЕС

Чорнобильський вибух мав й інші серйозні наслідки: економічні та політичні наслідки чорнобильської катастрофи прискорили розпад СРСР. Крім того, в усьому світі почалися антиядерні рухи.

Збиток від катастрофи оцінюється в 235 млрд доларів.

У Білорусі були забруднені приблизно 23% території, країна втратила майже п'яту частину своїх сільськогосподарських земель.

В Україні, Росії та Білорусі сільськогосподарська галузь сильніше за інших постраждала від наслідків аварії. У трьох країнах було виведено з обігу 784 320 га сільськогосподарських угідь, а лісозаготівля була припинена на 694 200 гектарах лісу.

В Україні кількість людей, яким була присвоєна постійна інвалідність унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС зросла з 200 в 1991 році до 64 500 в 1997 році і 91 219 в 2001 році.

Мутації ДНК після аварії на ЧАЕС

Нещодавнє дослідження Національного інституту раку США в Меріленді не зафіксувало в дітей чорнобильців мутацій ДНК.

У центрі уваги були діти робітників, які були залучені для допомоги в очищенні сильно забрудненої зони навколо АЕС, а також діти евакуйованих із покинутого міста Прип'ять та інших населених пунктів у 70-кілометровій зоні навколо нього.

Вчені дійшли висновку, що вплив радіації на організм батьків не впливає на дітей, які будуть зачаті в майбутньому.

Зона відчуження: ще не кінець

Ліквідатори Чорнобильської катастрофи скинули пісок, свинець, і бор в активну зону реактора, туди ж скинули й інші радіоактивні уламки. Щоб пом'якшити наслідки чорнобильської катастрофи, вирубали та закопали гектари соснового лісу, зносили села і вбивали кинутих домашніх тварин, побоюючись поширення радіації.

Реактор був поміщений під бетонну споруду, відому як саркофаг. Однак зона відчуження залишатиметься такою до 2065 року, доки радіоактивні частинки залишатимуться в навколишньому середовищі.