"Люди повинні навчитися відкладати на старість", — експерт по пенсійній реформі Бондаренко

Пенсія в Україні, пенсія, пенсіонери, накопичувальна пенсія, пенсійна реформа, реформа пенсії в Україні, старість
Фото: 24 канал | Пенсія в Україні

Якщо в Україні не вдасться змінити негативний демографічний тренд, через 30 років населення країни може скоротитися до 30 млн осіб, серед яких будуть переважати пенсіонери.

Related video

До 2050 року пенсіонерами стануть народжені в 80-х, коли народжуваність була високою, а утримувати їх будуть люди, народжені після 2000 року, коли народжуваність істотно знизилася. Отже, тих, хто працює, буде менше, ніж пенсіонерів. Про це Фокус пише у статті "Вимираюча країна".

На думку опитаних експертів, якщо нічого не змінювати, то через 30 років Україну чекає катастрофа: пенсія перетвориться в мінімальну соціальну допомогу, отримувати яку буде до третини жителів країни. Значна частина пенсіонерів також потребуватиме фінансової підтримки держави на лікування, оплату комунальних послуг.

Ольга Бондаренко, експерт з питань пенсійної реформи, ініціатор "Українського пенсійного форуму", впевнена: щоб покрити ці витрати, доведеться збільшувати податки, але бізнес навряд чи це витримає.

Вихід Бондаренко бачить у введенні моделі обов'язкової накопичувальної пенсії й активному пропагуванні добровільних пенсійних накопичень. Така модель працює у розвинених країнах, і вона дає результат. Наприклад, у США коефіцієнт заміщення заробітку пенсіями становить 103%, тобто, завдяки заощадженням американські пенсіонери, виходячи на пенсію, отримують пасивний дохід рівний або навіть вище звичного заробітку.

Україна зможе досягти такого рівня забезпечення пенсіонерів, якщо зуміє сформувати культуру довгострокових заощаджень: люди повинні навчитися відкладати не менше 10% свого доходу протягом усього працездатного періоду.

Про можливі сценарії розвитку подій негативної демографії в Україні детально розповідається у статті Фокуса.