Як воїн ЗСУ без ніг протягнув літак вагою 17 тонн — історія Романа Кашпура

Роман Кашпур, Роман Кашпур все, Роман Кашпур фото
Фото: Суспільне | Роман Кашпур: як ветеран АТО з інвалідністю став рекордсменом та пішов добровольцем на фронт

Незважаючи на інвалідність, ветеран АТО Роман Кашпур не тільки став рекордсменом, а й пішов добровольцем на фронт під час повномасштабного вторгнення.

Related video

В травні 2019 року Роман (ветеран АТО, доброволець) втратив ногу на фронті, але не просто не "зламався", а й завдяки своїм спортивним рекордам став прикладом витривалості для тисяч військових по всій країні. З початком повномасштабного вторгнення Роман Кашпур знов став до лав ЗСУ і навіть протез не став для захисника перепоною. Це історія про справжній козацький дух, що зберігають у собі і сучасні українці.

Роман отримав поранення ще тоді, коли війна проти росії відбувалася у форматі операції об’єднаних сил – натрапив на протипіхотну міну поблизу позицій окупантів.

"Це було 16 травня на день вишиванки. Я це запам’ятав, бо потім мені казали, що я врятувався і немов у вишиванці народився", — згадує військовий.

А далі була евакуація, госпіталь, ампутація. Та не було депресії і зневіри.

Роман Кашпур Fullscreen
Роман Кашпур (ліворуч)

Протягнув літак, що важить 17 тонн

"На четвертий день після поранення нас в госпіталь в Харків прийшов підтримати Святослав Вакарчук і поранені бійці, які вже жили 2-3 роки з протезами. І коли я побачив, як людина, точно з такою самою ампутацією як у мене пробіглася на протезі, я зрозумів, що я зможу так само, і зможу ще краще", — пояснює Роман.

І військовий дійсно зміг настільки краще, як ніхто в країні. Після реабілітації Кашпур два роки поспіль перемагає в "Іграх героїв" — міжнародні спортивні змагання ветеранів ЗСУ та армій дружніх країн.

"Спортом я хотів мотивувати важкопоранених бійців. Протез, власне кажучи, та ж сама кінцівка, з якою просто потрібно зріднитись, психологічно налаштуватись. Потрібно змиритися з тим, який ти є, прийняти себе реального і продовжувати жити. Ампутація не вирок, протез не обмеження. Мене ж мотивував мій загиблий командир Олександр Колодяжний (відомий український розвідник – ред.). Він після трьох поранень кожного разу повертався на фронт. Під час третього поранення йому кулею перебило ногу, і щоб скріпити дві кістки йому в ногу поставили пластину. Але він спеціально не оформлював собі інвалідність, щоб мати змогу повернутись на фронт. Спочатку він ходив з паличкою, а потім розходився, бігав та ще й групи вперед сам водив. Він не вживав ніякого алкоголю, сигарет: тільки спорт і боротьба за Україну", — каже захисник.

Проте перемоги в змаганнях Роману виявилося замало. Військовий встановив рекорд України: протягнув 5,5 метрів на собі літак Ан-26, а ця "пташка", між іншим, важить 17 тонн.

"Я і раніше цікавився таким спортом як стронгмен. Одного разу, проїжджаючи повз Чугуїв я побачив аеродром. Подивився я на літаки, що стояли і сказав дружині, що я потягну літак. Так, на той момент то була фраза сказана немов між іншим, але потім це все стало реальністю", — розказує чоловік.

Для встановлення рекорду Роман з батьком зварив спеціальну драбину, та приступив до тренувань.

"Розрахунки показали, що навантаження цілою ногою я зможу витримати, а от протез, хоч і якісний, але все ж таки може зламатись. На обидві кінцівки припадало 8 тонн. По технічним характеристикам протеза я їх перевершив в 64 рази, але він витримав", — пояснює військовий.

Міг виїхати з країни, але пішов воювати добровольцем

Велика війна застала Романа з родиною в Харкові.

"Пам’ятаю, певно кожен кадр з того дня, — згадує захисник. – Десь за тиждень-два до повномасштабного вторгнення в мене почались проблеми зі сном. Це не контузія давалася в знаки, а мов було якесь відчуття, що спати не треба. І в ніч з 23 на 24 лютого повторилася така ж історія: спати не міг і раптом почув вибухи. Спочатку не зрозумів: як так швидко вони дістались з Донбасу до Харкова? Зібрав тривожні рюкзаки, вивіз родину в безпечне місце і повернувся".

А повернувся Роман на фронт вже добровольцем.

"Наміру йти через військкомат і офіційну мобілізацію я не мав, адже розумів, що це буде довго: декілька днів, або ж тиждень. Тому я прийняв рішення йти добровольцем і йти одразу на передову, а там вже на місці все вирішити", — пояснює чоловік.

Як це, служити в армії, воювати, маючи штучну кінцівку?

"Як не крути, а штучна кінцівка, це все ж таки один трьохсотий в групі. Але коли стріляє танк і будинки складаються як карткові будиночки, то потрібно бігати і бігати швидко. Так, с протезом є певні нюанси, але це можливо. Коли в Харкові набиралася група, і потрібні були бойові хлопці, а людей було мало, то там вже ніхто не розбирався і командир не рахував мене якимось непридатним", — розповідає Кашпур. – Російська армія не велика, вона довга. Вони довгими колонами заходять і вмирають, заходять і знов вмирають. А тактика в них одна єдина: тактика спаленої землі. Спочатку все зруйнувати, щоб не було за що чіплятись і обороняти, а тільки потім заходити в місто. Та не все так гладко в них виходить, адже якщо їхня артилерія працює просто на знищення, то наша працює точково".

Fullscreen

Чоловік каже, що з формальної точки зору, він міг би і не йти на фронт, а то і взагалі покинути країну, адже необхідні документи для цього має.

"Та якщо поїхати з країни, то навіщо ж я тоді починав воювати добровольцем, навіщо втратив кінцівку, навіщо давав присягу? Щоб просто втекти або ж нічого не робити? Це не по совісті, це не по честі. Не можеш боротись безпосередньо на фронті – допомагай. Зараз фронт це вся країна. Йде планомірне знищення нашої нації. Коли снаряди прилітають в будинки, лікарні, дитячі садочки, то це ніщо інше, як геноцид. Тому захист свого рідного, своєї нації, своїх дітей – була одною з головних причин повернутись на фронт", — пояснює військовий.

Кашпур запевняє, що отримати перемогу в цій війні українцям допоможе одна риса, якої, певно, в таких масштабах немає ні в одного народу на планеті.

Роман Кашпур Fullscreen
Роман Кашпур із сім'єю та головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним

"Міцний козацький дух дуже довго спав. Попередні роки війни мені здавалося, що за кордонами Донецької області всі вже давно забули, що в нас йде війна і якщо буде велике вторгнення, то мабуть нам буде не солодко. Але трапилося 24 лютого, і стало зрозуміло, що українці між собою можуть і сваритись і бути різних політичних поглядів, релігійного сповідання, та коли ворог приходить на нашу землю, всі забувають про власні чвари, об’єднуються і в єдності наша сила. Весь світ почув і побачив хто такі українці", — резюмує військовий.

Крім того, чоловік не планує полишати і спорт. Рекорд з літаком, за словами Романа, був лише розігрівом: "Далі буде ще цікавіше", — інтригує військовий.

Дізнатись більше про реабілітацію воїнів та постраждалих від війни в Україні, а також про допомогу українцям з інвалідністю, які отримали прихисток в Німеччині, ви можете на сайті організації Enable Me Ukraine.

Проект реалізується за підтримки DSEE.