"Пухнастий Ісус" і зниклі фалоси: 10 найбільш невдалих прикладів реставрацій

Туристи на фоні "Пухнастого Ісуса"/Фото: artnet
Туристи на фоні "Пухнастого Ісуса"/Фото: artnet

Старовинні речі псуються з часом і вимагають належного догляду і дбайливого реставрації, однак іноді цей процес виходить з-під контролю і артефакти минулого набувають абсолютно несподіваний вид. Так сталося з фрескою Ісуса в іспанській церкви, саркофагом Тутанхамона і ще багатьма-багатьма творами мистецтва. Фокус зібрав кілька особливо кричущих випадків, коли за реставрацію артефактів бралися люди, які не володіли ні належними навичками, ні почуттям прекрасного.

Днями реставратор меблів, чиї ім'я не розголошується, примудрився зіпсувати копію знаменитого полотна іспанського художника Бартоломе Естебана Мурільйо "Непорочне зачаття". Більш того, за свою роботу з власника картини "майстер" взяв 1200 євро і, навіть намагався виправити скоєне, чим посилив стан Діви Марії, яка стала схожа на корявий дитячий малюнок.

саркофаг Тутанхамона

саркофаг Тутанхамона

Один з найвідоміших випадків "недореставраціі". 3300-річну похоронну маску фараона Тутанхамона, яка знаходиться в Єгипетському музеї в Каїрі, пошкодили під час транспортування в 2014 році. У фараона відлетіла борідка. Співробітники запанікували і причепили її епоксидним клеєм, заляпавши ним все навколо. Причому робили вони це при відвідувачах музею. Коли намагалися відтерти — подряпали маску. Співробітників покарали, а маску врятували німецькі реставратори.

"Пухнастий Ісус"

пухнастий ісус

Фреска, яку тепер багато хто вважає окремим твором мистецтва. Фреска, яка зображала Ісуса під назвою Ecce Homo ("Се людина"), знаходиться в церкві міста Борха в Іспанії. Автором її є Еліас Гарсіа Мартінес. З кінця XIX століття фреска кілька облупилася і в 2010 році 83-річна прихожанка церкви Сесілія Хіменес запропонувала її відреставрувати. Процес тривав два роки, а коли Сесілія закінчила, виявилося, що Ісус став пухнастий і невпізнанним. Дотепники стали називати фреску "Пухнастий Ісус" або Ecce Mono ("Се мавпочка"). Старенька пояснювала своє творче бачення відсутністю досвіду і огидним освітленням в церкві.

Психоделічна Діва Марія

статуя діви Марії

Ще одна добра прихожанка в Іспанії взялась оновити дерев'яну скульптуру XV століття, що зображає Діву Марію з немовлям Ісусом і святою Анною. Луїза-Марія Менендес просто привела її в належний вигляд, на її думку, вид, пофарбувавши яскравими емалевими фарбами. А коли професійні реставратори жахнулися, заявила, що всім її сусідам результат сподобався. "Я завжди любила малювати, а статуї виглядали старими і смутними. Я розмалювала їх, як могла, використовуючи ті кольори, що вважала за потрібне", — заявила Луїза-Марія.

Зниклий Да Вінчі

Орфей, атакований фуріями, Леонардо да Вінчі

У 2001 році експерт із творчості Леонардо да Вінчі Карло Педретті виявив загублений малюнок Леонардо у приватній колекції в Італії. Вважалося, що це начерк до полотна "Орфей, атакований фуріями". Щастя тривало недовго. Незабаром Педретті оголосив, що команда "колосально необізнаних реставраторів" зруйнувала історичний твір мистецтва, обробивши його водою і спиртом. Малюнок просто зник. Педретті сподівався, що, можливо, вдасться відновити його, але спроби виявилися марними.

Немовля Ісус з головою Лізи Сімпсон

ісус, лізу сімспсон

Статую Діви Марії з немовлям Ісусом початку ХХ століття в канадському Онтаріо пошкодили вандали. Вони відбили голову Ісуса. Поки в церкві вирішували, що робити, місцева художниця Хізер Уайз запропонувала замінити її безкоштовно — і священики погодилися. Тим більше, що відновлення голови в колишньому вигляді оцінювали в сім тисяч доларів. Але Уайз виліпила з глини щось схоже на мультяшну Лізу Сімпсон. Причому від дощу голова почала танути. Фото оновленого немовляти Ісуса розійшлися соцмережами і вандали, які вкрали оригінальну голову, покаялися і повернули її, підкинувши до церкви. А художниця зажадала свій твір назад і заявила, що це була тимчасова голова, та, яку вона вирізала з мармуру, була б краще.

Мультяшні фрески

фрески, китай, невдала реставрація

Стародавні буддійські фрески епохи Династії Цинь (X століття) в китайському храмі Юньцзе вимагали дбайливї реставрації та консервації. Роботи обійшлися в нечувані 100 000 фунтів стерлінгів. І старовинний твір мистецтва перетворився в яскраву картинку з коміксів. "Це повне знищення культурної реліквії, в світі подібних фресок більше не існує", — розповів експерт з реставрації фресок з дуньхуанскої академії Ван Цзіньюй. Двох чиновників звільнили, один із них намагався виправдатися і заявив, що це "був несанкціонований проект по консервації".

Зниклі фалоси

Масса-Маріттіма, фрески, фалоси, невдала реставрація

700-річна фреска зображає Древо родючості зі звисаючими з гілок фаллосами, була виявлена в 2000 році в італійській комуні Масса-Маріттіма. У 2011 році фреску вирішили відреставрувати і частина фалосів безслідно зникла. Спочатку їх було 25, після реставрації — значно менше. "Майстри" виправдовувалися тим, що фреска була сильно пошкоджена і фалоси зберегти не вдалося.

Фортеця "Губка Боб"

фортеця в Шиле

Візантійська фортеця в турецькому місті Шиле трохи занепала згодом. І місцева влада вирішила її оновити. У 2000 році отриманий результат викликав грандіозний скандал, який навіть розбирали в турецькому парламенті. Туристи почали порівнювати новеньку фортеця з Губкою Бобом. Муніципальні чиновники виправдовувалися, що фортеця була стара і страшна, зате тепер на неї приємно дивитися і критики не враховують "події і рішення, прийняті в процесі відновлення".

Святий Антоній Падуанський після салону краси

Святий Антоній Падуанський

Статуя святого Антонія Падуанського (XIX століття) з Соледада в Колумбії була відправлена на реставрацію після того, як її зіпсували терміти. Коли святого повернули до церкви, то виявилося, що Антоній кілька видозмінився — у нього з'явився макіяж і томний погляд. У соцмережах заявили, що тепер святий більше схожий на Діву Марію, ніж на Антонія. Джованні Монтеро, колишній міністр культури, був обурений і заявив пресі, що "людина, яка працювала над статуєю, не може називатися реставратором, адже він спотворив риси святого".

Варварський ремонт Великої китайської стіни

велика китайська стіна, невдалий ремонт

Вважається, що одну з найвідоміших і вражаючих споруд Китаю видно з космосу. Тепер звідти можна розглянути майже двокілометрову ділянку, якяка була "відремонтована" вельми оригінальним способом. Крихку стіну зі сторожовою башточкою просто залили сумішшю вапна і піску. Тепер на стіні немає зубців і вежі, зате вона стала ширше і нею зручно ходити, не спотикаючись через стародавні камені XIV століття. Скандал був грандіозний, винні покарані, а решту територій Великої китайської стіни з того часу ремонтують більш дбайливо.