Під час знесення кафедрального собору в Новій Зеландії знайшли священні реліквії в банках з-під кави

собор, Крайстчерч, руйнування, Нова Зеландія, мощі, реліквії
Фото: Catholic Diocese of Christchurch Archives | Банка з-під кави зі священними реліквіями

Католицький собор сильно постраждав під час землетрусів кілька років тому, проте вчені не очікували знайти щось цінне серед руїн.

У місті Крайстчерч у Новій Зеландії, робочі, під час знесення католицького собору, знайшли священні реліквії в банках з-під кави і пляшці з-під содової Schweppes. Про це пише The Guardian.

Собор у Крайстчерчі сильно постраждав під час землетрусів у 2010 і 2011 рр., і відновленню не підлягав, тому було ухвалене рішення його знести. Все цінне з нього винесли і робочі взялися до розбору конструкції. Однак зʼясувалося, що в різний час у стінах і підлозі собору було приховано чимало скарбів.

собор, Крайстчерч, руйнування, Нова Зеландія, мощі, реліквії
Таємне сховище для реліквій
собор, Крайстчерч, руйнування, Нова Зеландія, мощі, реліквії
Один зі знайдених релікваріумів

Так, архіваріус єпархії Крайстчерч Тріона Дусі вже розповіла, що, серед іншого, були знайдені старий різдвяний вертеп, ящик із монетами і дві банки з-під кави фірми Греггс 1970-х рр. У них і в скляній пляшці з-під содової лежали фрагменти кісток, зокрема й цілий хребець, а також розсип релікваріїв — невеликих металевих судин, в яких зазвичай зберігаються мощі святих та інші священні реліквії. Подібні святі реліквії колись були основною частиною римсько-католицької традиції. І в Римі навіть процвітала традиція торгівлі кістками святих, причому за святих видавалися рештки римських громадян, знайдені в катакомбах.

У першому столітті церковна влада ухвалила рішення, що на вівтарі кожної церкви повинна бути реліквія — постанова, яка офіційно діяла до тих пір, поки католицькі лідери не відмовилися від неї наприкінці 1960-х років. Знайдені в банках і пляшці реліквії, виставлялися в соборі Крайстчерча до 1970-х років, а потім, мабуть, були заховані до кращих часів.

собор, Крайстчерч, руйнування, Нова Зеландія, мощі, реліквії
Архіваріус Тріона Дусі зі знайденими банками

Архіваріус вже зазначила, що вона очікувала побачити більш разюче сховище для реліквій, але ніяк не старі банки.

собор, Крайстчерч, руйнування, Нова Зеландія
Зруйнований собор у Крайстчерчі/Фото: Catholic Diocese of Christchurch Archives
собор, Крайстчерч, руйнування, Нова Зеландія
Собор у Крайстчерчі до землетрусу

"Тільки в Новій Зеландії, тільки в 1970-х!", — зазначила Тріона. Тепер знайдені рештки передали вченим, щоб визначити, коли вони були привезені в країну і кому вони належали. У старих церковних записах є згадки про те, що в соборі зберігалися мощі Святого Франциска Ассизького і Святого Вінсента. Вони були привезені в Нову Зеландію єпископом Джоном Граймса.

У 2017 році Ватикан видав указ, який підтвердив давню заборону на покупку і продаж реліквій, але незаконна торгівля все ще триває.

Нагадаємо, вчені з Італії, Нідерландів, Данії та Великобританії досліджували рештки святого Якова, що зберігаються в базиліці Дванадцяти святих апостолів (Санті-Апостоли) у Римі. І з'ясували, що вони ніяк не могли належати святому, тому що людина, якій належать рештки жила і померла набагато пізніше.

Так, зʼясувалося, що стегнова кістка, яка нібито належала святому Якову, родичу Ісуса й одному з апостолів, насправді належала людині, що жила в 214-230 рр. н. е., тоді як, згідно зі Священним Писанням, Якова забили камінням, або розіп'яли в Єгипті приблизно в 60 р. н. е.