350 тис. хворих на добу і чад від крематоріїв: Індію захлеснула хвиля коронавірусу

коронавірус в індії, крематорій
Фото: Twitter VasuRukharBjp | Один з крематоріїв в Нью-Делі

У столиці Індії щохвилини від коронавірусу гине одна людина, а крематоріям доводиться працювати цілодобово. Як одна з найбільших країн-виробників вакцин від COVID-19 потрапила в коронавірусну кризу, розбирався Фокус.

В Індії бушує коронавірус. 352 991 хворих за добу, 2771 померлих — однак цю кількість місцеві називають неабияк заниженою. І при погляді на знімки з різних регіонів Індії, а особливо зі столиці країни Нью-Делі, саме так і здається.

За чотири дні держава побила світовий рекорд, отримавши за цей короткий період понад мільйон хворих. Кожні чотири хвилини в індійській столиці від COVID-19 гине одна людина.

Премʼєр-міністр країни Нарендра Моді вже назвав ситуацію в країні "коронавірусним штормом".

Коронавірус в Індії: Лікарні переповнені, крематорії працюють цілодобово

Населення Індії становить 1,3 мільярда жителів. Більшість з цих людей живуть за межею бідності. Коли кількість хворих стала рости, лікарні виявилися переповнені. Місць у них не вистачало і в докоронавірусні часи, а тепер ситуація стала критичною. Кризова ситуація спостерігається у штатах Махараштра, Уттар-Прадеш, Карнатака, Керала і Делі.

Люди годинами стоять у чергах, щоб потрапити до приймального покою, отримати ліжко, кисень, огляд лікаря.

індію, коронавірус, швидкі
Черга швидких біля госпіталю

Хворих коронавірусом доставляють в лікарні на рикшах і таксі, часто підключають до кисню прямо біля стін госпіталів, тому що місць в приміщенні не вистачає. Люди вмирають на вулиці, не встигнувши дочекатися допомоги. У Мережі вистачає історій про те, як хворі чекали кисню по шість годин, однак померли, так і не отримавши необхідне.

індію, коронавірус, госпіталь
Фото: Telegraph India
хворі, госпіталь, лікарня, індія
Хворі чекають прийому біля стін госпіталю
Фото: Telegraph India

У соцмережах місцеві жителі пишуть, що в лікарнях скінчився кисень і його поставок найближчим часом не очікується, так що хворих коронавірусів просто залишають вмирати. Також повідомляють, що в аптеках закінчилися необхідні ліки і фармацевти не знають, коли вони зʼявляться. Індуси поширюють пости, подібні до опублікованого, в яких родичі хворих повідомляють про те, що кисню в лікарнях немає, і їх просять просто забрати своїх родичів, тому що їм нічим допомогти не можуть.

нестача кисню, індія, коронавірус
Переклад: в лікарні немає кисню. Телефони відключені. Допоможіть.

Одна подружня пара проїхала 850 кілометрів зі штату Уттар Прадеш до Бенгалії, поки не знайшла госпіталь, де їх прийняли і надали допомогу.

Доктор Шааранг Сачдев зі спеціалізованої лікарні Aakash Healthcare в Нью-Делі заявив, що два наступні тижні "будуть пеклом", очікується, що кількість смертей від коронавірусу в Індії зросте до 5700 на добу. "Ця пандемія — найстрашніша, яку ми будь-коли бачили досі", — зазначив доктор і показав журналістам пацієнтів, які вже кілька днів чекають місце в реанімації, яка переповнена. Через брак ліжок, в палати почали переобладнувати вагони поїздів.

Також виникла проблема з тілами померлих. Єдиний дозволений індуїзмом вид похорону — це кремація. Для звичайного індійця кремація в офіційному крематорії обходиться занадто дорого. Тому часто багато жителів країни спалюють тіла своїх родичів самостійно або просто замотують в саван тіла і скидають їх у річки.

коронавірус, індія, трупи
Тіла померлих біля крематорію
індія, похоронне багаття
Похоронні вогнища на березі річки

Зараз всі існуючі крематорії переповнені. Люди змушені чекати цілодобово, поки тіла їх померлих родичів не приймуть.

Черга в крематорій
Канпур, крематорії, індія
Переклад: мій друг відвідав 10 крематоріїв, вони всі переповнені, +450 смертей щодня тільки в Канпурі

У Нью-Делі та інших великих містах почали рубати дерева в міських парках, щоб забезпечити крематорії паливом. Деякі жителі почали спалювати своїх померлих у власних садах, якщо такі у них звичайно є.

А деякі кидають тіла своїх померлих родичів просто на вулицях, тому що у них немає грошей і можливості поховати їх належним чином.

Спекуляція на медпрепаратах та кисні

Раніше в смертність в Нью-Делі з 19 по 24 квітня становила 12 смертей за годину. За цей період там померло тисяча сімсот сімдесят сім осіб. Головлікар однієї з найбільших в місті лікарень повідомив, що на добу він отримав тільки 20 балонів з киснем, які вичерпалися за лічені години. Тим часом, поїзд під назвою "Кисневий експрес", що перевозить 64,55 тонни рідкого медичного кисню в цистернах, відправився в Нью-Делі з Райгарха тільки 26 квітня.

кисневий експрес, індія
"Кисневий експрес" на шляху в Нью-Делі

Водночас в Індії зростають ціни на медпрепарати і балони з киснем, процвітає торгівля на чорному ринку. Так, ціна на кисневий концентратор зросла з 330 доларів до 930 доларів, а потім і до 2600 доларів. Ціна кисневого балона, який зазвичай коштує 80 доларів, зараз перевищує 1300 доларів. У більшості місцевих жителів просто немає таких грошей.

Охочі заправити свої кисневі балони змушені стояти цілодобово в чергах, ночувати тут же, просто на вулиці. У Нью-Делі, столиці країни, немає виробництва медичного кисню, місто повністю залежить від поставок з інших штатів, проте там не вистачає кисню навіть на місцевих хворих. Кисень закуповують в Сінгапурі та інших сусідніх країнах.

кисень, кисневі балони, індія
кисень, кисневі балони, індія
Черги на кисневу заправну станцію

Уряд же зараз розглядає варіант зупинки заводів, що використовують кисень у своєму виробництві. Вони планують поставляти його прямо в лікарні.

Причини коронавірусної кризи в Індії

Одна з причин: новий індійський штам коронавірусу B.1.617. Незважаючи на те, що Всесвітня організація охорони здоровʼя поки досліджує даний штам і не вважає, що цей варіант COVID-19 є надмірно небезпечним, багато країн світу забороняють своїм громадянам відвідувати Індію. США заблокували вʼїзд навіть для тих, хто вже вакцинувалася. Бангладеш закрив кордони.

Вчені вважають, що індійський штам може підхопити людина, що вже перехворіла коронавірусом і має антитіла. Його вже встигли виявити в Німеччині, Бельгії, Великобританії, Швейцарії, США, Австралії і Сінгапурі.

Також влада поспішила зняти обмеження на масові зібрання взимку, коли кількість хворих знизилося до 10 тисяч випадків на добу, чим було спровоковане поширення хвороби. "Влада діяла так, ніби пандемія вже закінчилася", — повідомляють іноземні журналісти. До того ж в країні проходять загальні вибори у Законодавчі збори і масові мітинги, які навіть під час другої хвилі пандемії не забороняли. Так, в штаті Західна Бенгалія відбулися масові агітаційні збори і зараз там зростання захворюваності коронавірусом становить понад 1300%.

Крім цього до 30 квітня триває релігійний фестиваль Кумбха Мела ("свято глечика"), на який традиційно в міста Аллахабад, Харідвар, Уджайн і Нашик зʼїжджаються мільйони паломників, щоб зробити обмивання у водах річки Ганг.

Фестиваль Кумбха Мела
Фестиваль Кумбха Мела на березі річки Ганг
Фото: Telegraph India

При цьому головний міністр штату Уттаракханд Тіратх Сінгх Рават заявив, що під час фестивалю захворіти коронавірусом неможливо. "Фестиваль проходить на березі річки Ганг. Благословення Матері Гангу присутнє в потоці. Отже, коронавірусу бути не повинно", — заявив міністр.

Але на тлі зростання захворювання в країні триває вакцинація, проте рухається вона низькими темпами. За даними МОЗ, зараз вакциновані лише 117 мільйонів осіб, що складає лише 8,47% населення всієї країни. Лише з 1 травня уряд обіцяє почати масову вакцинацію всього населення старше 18 років. Велика частина вироблених в країні вакцин відправляється на експорт.

вакцинація, індія
Людям в черзі на вакцинацію роздають продуктові набори
Фото: Twitter Youth Congress

Головний міністр Делі Арвінд Кеджрівал звернувся до премʼєр-міністра країни з тим, щоб уряд прийняв належні ефективні заходи через брак кисню, заявивши, що в іншому випадку варто чекати трагедії. І нагадавши про те, що нестача зараз відбувається через те, що кисень в період затишшя активно продавався за кордон.

Однак уряд зажадав від соцмереж на зразок Facebook, Instagram і Twitter видалити критичні пости, в яких розповідається про бездіяльність влади у боротьбі з пандемією.

Також однією з найбільш очевидних причин поширення хвороби є висока щільність населення у великих містах (тільки в Нью-Делі проживає офіційно 21 млн осіб), а також той факт, що більшість жителів Індії проживає за межею бідності: у них немає доступу до медикаментів та й просто до чистої води: ідеальні умови для поширення будь-якого захворювання.

Допомога Індії та очікування економічної кризи

США і Європа вже почали допомагати Індії. Великобританія направила до Індії 495 кисневих концентраторів, 120 неінвазивних апаратів і 20 ручних апаратів штучного дихання. ЄС також пообіцяв відправку медикаментів. США поставлять набори для експрес-діагностики, апарати штучного дихання і засоби індивідуального захисту для лікарів.

Але також почалася і евакуація іноземних дипломатів. Першою стала Польща. Спецрейсом з країни вивезли працівника польського посольства, який захворів коронавірусом та його сімʼю. Тим самим рейсом доставили вакцину, кисень і ліки польським дипломатам, які залишилися в Нью-Делі. Причина евакуації — все та ж: для нього просто не знайшлося місця у переповнених лікарнях.

Також експерти заявляють про ймовірність економічної кризи в Індії, яка, втім, торкнеться й інших країн, навіть США, які знаходяться за океаном. Величезна кількість компаній використовують працю індійських працівників, зокрема, колл-центри багатьох компаній знаходяться у великих індійських містах. Не виключено, що високий рівень захворюваності та смертності вдарить і по ним. Також в країні вже почалася посуха, тому в країні може початися нестача продовольства.