Потрійна мутація. Як суперштам з Індії може запустити пандемію по другому колу

коронавірус, пандемія, covid-19, новий штам, нова мутація
Фото: AFP | Станом на кінець квітня "бенгальський" або "індійський" штам офіційно вже підтвердили у більше ніж 20 країнах

Поки людство заледве проводить кампанію з вакцинації, коронавірус продовжує мутувати. Індійський регіон Західна Бенгалія став осередком поширення невідомого перед цим різновиду патогену — спочатку з двома мутаціями, а незабаром і з трьома.

З самого початку досліджень вірусу COVID-19 фахівці в лабораторіях різних країн спостерігають за тим, як він мутує. Первісна версія патогену, знайдена в Китаї в кінці 2019 року, сама по собі стала неприємною несподіванкою для людства, проте слідом за нею стали зʼявлятися нові різновиди коронавірусу, які викликають ще більші побоювання.

Наприклад, виявлені "британський" та "южноафриканський" штами є більш заразними, ніж першопочаткова версія COVID-19.

Ще одна підступна особливість мутації патогену — його потенційна здатність ставати менш сприйнятливим до існуючих і використовуваних у світі вакцин. Так, наприклад, влада Південноафриканської Республіки, яка уклала спочатку контракт з виробником AstraZeneca, після виявлення нової мутації вірусу у себе в країні прийняла рішення відмовитися від цієї вакцини через її низьку ефективність — у випадку з "південноафриканським" штамом вона просто не працює. The Guardian пише, що, згідно з проведеним дослідженням, лише 10% вакцинованих AstraZeneca врешті не заразилися COVID-19, "південноафриканський" штам якого там становить 90% усіх випадків захворювання — щеплення просто не працює.

згідно з проведеними дослідженнями, лише 10% вакцинованих AstraZeneca в результаті не заразилися COVID-19, південноафриканський штам якого там складає 90% всіх випадків захворювання.

Ще тривожніші відомості стали приходити останнім часом з Індії. В системі охорони здоровʼя цієї південноазіатської країни припускають, що міг зʼявитися новий патоген, який поєднує у собі відразу дві мутації. Індійський консорціум з геноміки SARS-CoV-2 (INSACOG), залучивши експертів з 10 національних лабораторій, провів геномне секвенування останніх зразків вірусу, щоб зрозуміти їх генетичний код, який по суті є його "інструкцією з експлуатації".

Зазвичай, віруси мають звичайні мутації, більшість з них — незначні і не викликають ніяких змін в його здатності передавати або викликати серйозну інфекцію. Однак мутації, знайдені в варіативних клонах британського і південноафриканського штамів, виявилися більш заразними, а в деяких випадках — більш летальними.

Вірус з трьома мутаціями: B.1.618

Дійсно, як повідомляє India Today, зараз в Індії стрімко, як ніде в світі, поширюється інфекція. Станом на 22 квітня в країні було зареєстровано 3,14 мільйона нових випадків захворювання — це світовий рекорд за всю історію зіткнення людства з COVID-19. Кількість смертей зростає щогодини. Вчені припускають, що вина цього — новий коронавірус з трьома мутаціями — його вже прозвали бенгальським штамом B.1.618.

Цей варіант коронавірусу, як правило, зустрічається в Західній Бенгалії, його появу фіксували також у зразках з Делі і Махараштри. Поки що переконливих доказів потенційної здатності цього варіанту "обходити" вакцини дослідники не надали, але їх сильне занепокоєння викликає Е484К.

E484K — це основний варіант імунного вислизання, який також зустрічається в багатьох нових віруси по всьому світу. Варіанти імунного вислизання — це ті мутації, які допомагають йому вислизати від імунної системи і, можливо, призводять до зниження ефективності вакцини.

Вірус, який бушує в Індії — В.1.617 або E484Q і L452R — коректніше називати не новим штамом ковіду, а штамом подвійної мутації.

Індійський варіант коронавірусу включає в себе вже зафіксовані штами, а саме:

  • британський B.1.1.7;
  • південноафриканський B.1.353;
  • бразильський P1;
  • каліфорнійський B.1.429.

Зʼєднуючись, ці віруси і утворюють індійський штам. Відбувається не просто мутація шиповидного білка, а подвійна мутація. Індійський варіант В.1.617 жорсткіше і поширюється швидше.

Є дані і про те, що вчені в Індії виявили вірус з уже трьома мутаціями, який назвали B.1.618. Він теж поширюється у Західній Бенгалії, до того ж стрімко — і це дуже небезпечна його особливість.

За словами співробітника Інституту геноміки та інтегративної біології Вінода Скарії, в регіоні останні місяці частка саме цього різновиду коронавірусу надзвичайно висока, з січня по березень вона виросла до 15%. Скарія зазначає, проте, що про цей різновид COVID-19 як і раніше багато чого не знають, тому необхідно проводити дослідження.

Поки що вчені твердої оцінки небезпеки нового штаму не дають — проведено надто мало досліджень. Однак експерти вже говорять про його явно більшу заразність.

Вірус поширюється: що ми взагалі спостерігаємо в азіатському регіоні?

Станом на сьогодні "бенгальський" або "індійський" штам офіційно вже підтвердили у більше ніж 20 країнах світу, і він продовжує поширюватися.

Через зростання числа випадків зараження в Індії та інформації про новий смертоносний вірус вже почалося занепокоєння у Непалі, що межує з нею. Столиця Непалу Катманду, за даними DW, вже ледве справляється з госпіталізацією хворих і зіткнулася з нестачею ресурсів.

Непал: з 332 нових випадків 8 квітня до 28 квітня цифри зросли до 4 774.

коронавірус, Непал, добовий приріст
Динаміка захворюваності коронавірусом у Непалі
Фото: worldometers.com

Поки що невідомо, чи ростуть ці цифри через новий коронавірус з потрійною мутацією, що поширюється із Індії. Як і невідомо, чи повʼязане з вірусом B.1.618 різке зростання захворюваності в Шрі-Ланці, де почалася, по суті, третя хвиля пандемії. Всього за тиждень зростання числа хворих коронавірусом у країні досягло показників попередньої хвилі — там вже 1466 захворювань на добу.

коронавірус, шрі-ланка, добовий приріст, графік
Шрі-Ланка "палахкотить" через третю хвилю пандемії
Фото: worldometers.com

Різке добове зростання числа хворих спостерігається в Таїланді. Якщо 6 квітня в статистику потрапили 250 нових випадків, то до 24 квітня відмітка досягла вже 2 012 випадків за добу. Через це, як повідомляє газета Bangkok Post, влада країни з 1 травня збільшує період карантину для іноземних туристів, які прибувають до країни, з 10 до 14 днів.

коронавірус, Таїланд, добовий приріст, графік
Різкий спалах захворюваності у Таїланді
Фото: worldometers.com

При цьому в Ізраїлі, як повідомляє газета Haaretz, був зафіксований випадок нового різновиду захворювання у вже щепленого громадянина.

Не все втрачено? Японці обіцяють прискоритися

Приблизно у ті ж дні, коли вчені виявили новий різновид вірусу, що викликає стільки побоювань, вчені з університетів Осаки і Хоккайдо в Японії заявили, що розробили спосіб прискореного аналізу нових мутацій. У дослідженні, результати якого опубліковані в журналі Cell Reports, йдеться, що вчені пропонують використовувати ПЛР-метод для створення клонів вірусу — в майбутньому це дасть можливість "швидко аналізувати біологічні особливості мутацій".

За словами авторів, їх метод дозволяє скоротити час досліджень мутацій коронавірусу до двох тижнів, тоді як на традиційні способи йдуть місяці. Таким чином, можливо, вже скоро людство зможе протистояти новим стійким мутаціям. Або принаймні буде йти "поруч" з вірусом.