Забули попередити. Чому загроза великої війни з Росією не пішла, хоча про неї не пишуть ЗМІ

Будь-яка війна приходить раптово і різко. Немов існує чітка межа: ось політичні баталії, переговори, ЗМІ розкидаються інсайдом, йде боротьба лідерів думок, як раптом відбувається ланцюжок подій, які ніхто не міг передбачити, і нас перекидає вже в стан війни.

Недавня 11-денна війна між Ізраїлем і ХАМАСом з "Ісламським джихадом" підтвердила тезу про те, що будь-яка війна запускається раптово і різко. Прокинувшись вранці, ні ізраїльтяни, ні жителі сектору Газа і не підозрювали, що вже ввечері вони зіткнутися з такого масштабу військовими діями: перші опиняться під вогнем ракет бойовиків, а другі під ударами повітряних сил.

Війна ніколи не починається тоді, коли про неї говорять і пишуть. Ніякі ЗМІ про неї не попередять. Коли Гіркін, Безлер та інші навесні 2014 року захоплювали українські міста, хтось про це написав? Які ЗМІ про це розповідали? Українці раптово усвідомили, що тепер на сході йде війна.

Так було і коли Туреччина вторглася на північ Сирії. Ніякі ЗМІ про це не писали. Ніхто про це не знав. Крім деяких курдів-алармістів, ніхто про це не заїкався. Хто очікував початку військової операції Росії в Сирії у 2015 році?

Чи чекала Вірменія наступу Азербайджану восени минулого року? Війну не чекали і не готувалися до неї. Про це свідчить той факт, що армія була в повній неготовності. Командування було впевнене, що Азербайджан ні за що не стане штурмувати гори.

Будь-яка війна приходить раптово і різко. Немов існує чітка межа: ось політичні баталії, переговори, ЗМІ розкидаються інсайдом, йде боротьба лідерів думок, як раптом відбувається ланцюжок подій, які ніхто не міг передбачити, і нас перекидає вже в стан війни.

Причому війну ніхто формально давно вже не оголошує. Формальність більше не потрібна. Просто починають бойові дії.

Хоча ЗМІ про це вже майже не говорять, проте Росія так і не відвела від кордону з Україною близько 100 000 солдатів і тисячі одиниць різної важкої техніки. І найголовніше: вона продовжує розгортати нові частини і новітні літаки.

Поки Росія перекидала техніку і солдатів, це миготіло в ЗМІ, про це писали. Я зараз маю на увазі квітневий ажіотаж. Масла у вогонь підливали офіційні обличчя Кремля, які недвозначно натякали, що Україну треба покарати.

Важливо
Пішла городами. Чому травень на порозі, а велика війна з Росією так і не почалася

Але потім ажіотаж спав, Росія офіційно оголосила, що це всього лише вчення і що вона відведе війська, і ... відвела назад тільки 5% від перекинутого. На це вказали всі компетентні люди, від українських до міжнародних офіційних осіб, різні військові аналітики. Наявність військ на кордоні було підтверджено супутниковими знімками. Наявність великого ударного угрупування залишається фактом.

Але про це більше не говорять.

Чи пішла загроза? Ні. Чи існує як і раніше ймовірність ескалації конфлікту з Росією? Без сумніву. Але вам перестали оголошувати про це засоби масової інформації. Лідери думок теж мовчать.

А я нагадаю, що до осені цього року Росія проведе великі навчання поблизу наших кордонів. На той час її угрупування ще більше зросте і зміцніє. І для цих навчань немає потреби в такій масі військ. Перекинуті вони були явно не для навчань. Якщо після цих маневрів війська не будуть згорнуті і не відійдуть від кордонів, тоді це дійсно буде тривожним дзвіночком для всіх нас.

Так чи інакше, мета цього тексту — нагадати, що якщо в ЗМІ стали менше говорити про підготовку Росії до великої війни, це не означає, що загроза минула. Велика війна завжди починається раптом: без запрошень і попереджень.