Держпереворот в Малі: тимчасовим президентом став командир спецназу

Ассімі Гойта, держпереворот в Малі, тимчасовий президент
Фото: AFP | Ассімі Гойта

На Ассімі Гойту поклали завдання "довести до завершення" перехід країни до демократичної моделі. Сусіди Малі, а також США і Франція критикують переворот.

Полковник Ассімі Гойта — 38-річний командир спецназу, який очолив військовий переворот в Малі, — став новим тимчасовим президентом країни за рішенням її верховного суду. Як повідомляє Reuters, до цього Гойта займав посаду віце-президента.

При цьому лідери Західної Африки 30 травня планують зустрітися, щоб спільно відреагувати на захоплення влади, яка, на їх погляд, поставила під загрозу перехід держави до демократичної моделі. Також переворот може завадити боротьбі проти ісламістських бойовиків в регіоні.

Тимчасовим віце-президентом Гойта став після того, як в серпні минулого року очолив переворот, внаслідок якого був повалений президент Ібрагім Бубакар Кейта. При цьому в понеділок, 24 травня, Гойта наказав заарештувати президента Бах Ндау і главу уряду Моктар Уана.

У середу, ще будучи під вартою, вони обидва відмовилися від своїх посад, після чого їх відпустили.

Згідно з постановою верховного суду, Гойта повинен заянйти вакансію, яка звільнилася після відставки Ндау. Його завдання — "довести до завершення перехідний процес" під титулом "перехідного президента".

Західноафриканські держави наполягають на тому, що перехідний період повинен завершитися виборами в лютому і повинен був очолюватися цивільними особами, а не військовими.

Франція і США також побоюються, що політична криза може погіршити нестабільність в центральній частині країни, де знаходяться регіональні філії "Аль-Каїди" і "Ісламської держави".

Нагадаємо, військові заарештували керівництво Малі 25 травня. Раніше, 18 серпня 2020 року, в західноафриканській країні Малі військові підняли заколот проти чинного президента Ібрагіма Бубакара Кейти. Президента звинувачували в нездатності відновити безпеку в країні і побороти корупцію. Під час зіткнень загинули щонайменше 14 осіб. Наступного дня Ібрагім Бубакар Кейта подав у відставку.