7 евро за безвіз. Чому плата за в'їзд до Шенгену виглядає дивно

2018-07-11 15:53:00

0 0
7 евро за безвіз. Чому плата за в'їзд до Шенгену виглядає дивно

7 евро за безвіз. Чому плата за в'їзд до Шенгену виглядає дивно

Нова система дозволить провести додаткові перевірки безвізових подорожей, а також тих, хто може становити небезпеку, незаконних мігрантів або осіб з епідемічним ризиком.

Чи зуміють енні правила убезпечити спокій європейських платників податків – невідомо. А-от українським бюрократичної тяганини точно додасться.

Так, громадяни «безвізових країн» повинні заповнити електронну форму перед поїздкою в ЄС і внести особисті дані (ім'я, дату і місце народження, стать та національність), інформацію про документ для подорожей (дійсність, країна видачі), домашню адресу та контактну інформацію.

Також  потрібно вказати європейську країну першого в'їзду. В заявці, поміж іншого, будуть питання про наявність кримінальних справ у минулому або(та) відвідування заявниками зон конфлікту.

Це, на думку чиновників ЄС, дозволить визначити, чи може хтось із подорожувальників бути загрозою для європейського співтовариства. Якщо такі підозри виникнуть, то особі можуть відмовити у виїзді на омріяне зарубіжжя.

При виявлені «кримінального» минулого, поїздок в зону конфлікту на Сході України, дані перевірятимуть вручну і оцінюватимуть рівень безпеки такої людини. Правда, за якими саме критеріями визначатимуть цей «рівень» не до кінця зрозуміло.

Подібна «авторизація» коштуватиме 7 євро. Дозвіл на в'їзд триває три роки (не потрібно подавати заявку і платити збір перед кожною поїздкою). Все це дійство - безкоштовне для людей віком до 18 років та старше 70.

Нагадаю, сьогодні людей з країн, для яких не потрібні візи під час подорожей в ЄС, перевіряються на Шенгенському кордоні. Рішення дозволити або заборонити в'їзд ухвалюють прикордонники.

Як заявляє європейський депутат від Угорщини Кінга Галь (фракція Європейської Народної партії), яка курує проектом, перевірка не створюватиме якісь проблеми для постійних подорожей.

 «Це буде простий процес ... просто онлайн перевірка, яку люди зможуть пройти перед поїздкою в ЄС» - заявила Галь.

Простий процес? В українських реаліях? Уже цікаво.

Звісно, «безвіз» позитивно сприймається вітчизняним електоратом. Це не дивно, враховуючи, що за рік ним скористалися 555 тис. громадян (20,3 млн перетину кордону з Євросоюзом). Тому ймовірність його втратити – це не лише суспільне розчарування в ЄС, а й у нашій владі, яка перетворила надання Україні «безвізу» в ключове досягнення чотирьох років «радикальних реформ».

Нові правила після затвердження Європарламенту повинні затвердити у Раді ЄС. Вони почнуть діяти з 2021 року. Тому до президентських та парламентських виборів в Україні змін в "безвізі" не буде

За великим рахунком, сама процедура перевірки може виявитися не надто обтяжливою.

Однак, необхідно розуміти, що Євросоюз вводить додаткову процедуру, яка не вписується в ідеологію спрощення поїздок українців в ЄС. Це може мати довгострокові наслідки. Хоча перевірки не ведуть до відмови від безвізового режиму, але їхні результати можуть привести до його призупинення.

Відповідно до процедури, безвізовий режим з третіми країнами може бути призупинено, зокрема, якщо істотно збільшиться кількість осіб, яким відмовлять у в'їзді або які незаконно залишилися на території ЄС, якщо збільшаться ризики для внутрішньої безпеки, пов'язані з громадянами третьої країни.

Крім того, нова процедура робить українців заручниками уразливих відносин з будь-якою країною ЄС (наприклад, тією ж Угорщиною, з якою у нас «мовне непорозуміння»), оскільки ініціювати призупинення безвізового режиму може не тільки Єврокомісія, а й будь-яка країна Євросоюзу.

Рішення приймається Єврокомісією протягом місяця і вступає в силу автоматично на 9 місяців. Потім його можна продовжувати ще на 18 місяців. Євросоюз залишає за собою право в разі необхідності повністю скасувати безвізовий режим.

Можливість додаткових перевірок і призупинення "безвізу" показує, що свобода пересування для нього не є абсолютною цінністю. Чого не скажеш про  дешеві робочі руки українців, які уже сьогодні є невід’ємною складовою європейської економіки. Особливо таких країн, як Польща, Іспанія, Італія, Португалія, Чехія.

Зрозуміло, що ЄС не надто довіряє численним заявам нинішньої влади України про  їхню щиросердну орієнтацію на Європу, прихильність західним цінностям та демократичним стандартам, а також про те, що Україна захищає Європу.

Тому немає чого дивуватись, що недовіра до влади розповсюджується і на рядових громадян. ЄС продовжує бачити у них загрозу своєї безпеки.

Цікаво, що пункт про відвідування «зони конфлікту» може потенційно відокремити від поїздок до ЄС не тільки мешканців непідконтрольних територій, а й військових, волонтерів, лікарів та ін. Та й відкриття кримінальної справи щодо «неугідних» осіб також може поставити замок на їхньому шляху до Європи. Ситуативні політичні розбірки для України - не новина. Так що з новими правилами щодо «безвізу» відкриваються несподівані можливості.

У цій ситуації зрозуміло одне - влада має захищати, насамперед, інтереси українців. Зокрема, зробити все можливе для того, щоб Україна або все ще не потрапила в остаточний список країн, громадяни яких повинні пройти перевірку, або добитися  послабленої процедури.

Плата в 7 евро за «безвіз» виглядає доволі дивною. З одного боку, це не можна назвати повноцінною платою за візу. З іншого, її введення формально дозволяє заявляти про те, що безкоштовне оформлення поїздок в ЄС - міф. Та й не виняток, що ціна за відвідини Шенгенської зони може вирости – у рамках ще якогось інноваційного проекту.

Що ж, поки європейці не можуть визначитись зі статусом України у своїй системі координат, прості українці мають готуватись до нових сюрпризів – за європейський вибір, панове, треба платити.