Справа МН17. На Гіркіна та "компанію" чекає судовий процес in absentia

Related video

Рівно п"ять років тому, влітку на окупованій території Донецької області розбився малазійський Boeing 777.

За весь цей час накопичились томи слідчих матеріалів по цій справі – і досі жодного судового рішення щодо винуватців трагедії.

Нагадаю, пасажирський літак, який виконував рейс MH17, вилетів з амстердамського аеропорту Скіпхол о 10:15 ранку 17 липня 2014 року. Вже наступного дня він мав прибути до Малайзії, в Куала Лумпур. Однак за кілька годин після вильоту, перебуваючи у 50 км від українсько-російського кордону, літак втратив зв"язок з диспетчерами.

У результаті катастрофи загинуло 298 людей. Здебільшого - громадяни Нідерландів. Для того, аби знайти винних та притягти їх до відповідальності ще тоді запустили міжнародне розслідування.

В жовтні 2015 року уряд Нідерландів встановив, що літак збили ракетою "Бук", що спричинило його руйнування у повітрі та зумовило розпорошення уламків на значній площі. В травні 2018 року міжнародна слідча комісія з"ясувала, що установка "Бук", з якої здійснювався постріл, належала 53- й бригаді армії РФ з дислокацією у Курську.

Встановлено, зокрема, і вірогідний маршрут транспортування установки на територію України.

І-от днями, 19 червня, міжнародна слідча комісія оприлюднила імена чотирьох осіб, яких слідство має підстави вважати винними у загибелі трьох сотень пасажирів боїнга. Це – три громадянина РФ (Гіркін, Дубінський та Пулатов) та українець на прізвище Харченко. Саме проти них прокуратура Нідерландів висуває обвинувачення у вбивстві у справі про збиття боїнга над Донбасом.

Суд у Нідерландах розпочнеться 9 березня 2020 року. Паралельно готуються міжнародні ордери на арешт згаданих персонажів. Однак сподіватися на присутність обвинувачених на процесі не варто. Адже троє росіян перебувають в РФ, а українець, скоріш за все, переховується на тимчасово окупованих територіях Донбасу.

Тепер уже доведено, що підозрювані були ланцюжком, який з"єднував так звану "ДНР" з Російською Федерацією. Саме цей зв"язок дозволив бойовикам отримати важке озброєння з Росії – на кшталт системи "Бук" - на Сході України. Тим часом у Кремлі розслідуванню явно не раді. МЗС РФ постійно "сумнівається" в якості роботи слідчої комісії та переймається "однобокістю" процесу.

Зрозуміло й те, що усі заяви Москви щодо сприяння розслідуванню для справедливого покарання винних – це блеф та політичні ігри.

Однак факти говорять самі за себе: у боїнг поцілили з російської зброї. Чи стріляли російські військові – оце не відомо. Але з точки зору кваліфікації та вмінь це мали бути люди належної підготовки, а тому варіант причетності до залпу кадрових військових армії РФ не слід відкидати.

Розуміючи хитросплетіння права і політики, а також суспільний резонанс справи про загибель рейсу МН17, слідчим не позаздриш. Це той випадок, коли справедливість вимагає титанічних зусиль. Зокрема дипломатичних. Адже кожен етап правосуддя наразі видається фантастичним.

По-перше, законодавство РФ не дозволяє екстрадиції громадян в інші держави. Тому Гіркіна і "компанію" Нідерландам не віддадуть – принаймні, просто так. Але поторгуватися Москва завжди не проти.

По-друге, міжнародні слідчі сподіваються на реальну допомогу Москви. Адже від російських правоохоронців очікують проведення незалежного допиту підозрюваних.

На мою думку, враховуючи повне нехтування правом з боку Кремля у всьому, що стосується відносин з Україною (Азов, полонені, утиски кримських татар тощо) очікувати доброчесності від агресора варто в останню чергу.

По-третє, правоохоронці зізнаються, що Росія й досі відмовляється відповідати на питання комісії. Зокрема тому, що Міноборони РФ заперечує будь-яку участь військових у збитті літака, пропонуючи власні альтернативні версії подій.

Судячи з усього, на Гіркіна та його товаришів чекає судовий процес in absentia, і, скоріш за все, їх засудять заочно. Проте без політичної волі Кремля жодних практичних наслідків для засуджених бойовиків не настане.

З іншого боку, розслідувачі відверто заявляють про те, що в них ще є питання до великої кількості людей, і очікують на нові покази від очевидців.

На жаль, перспективи побачити убивць-ГРУшників за гратами наразі залишаються дуже примарними. Особливо після тріумфального повернення РФ до ПАРЄ.

Справа загибелі пасажірів Boeing 777 є одним з ключових фронтів боротьби з агресором, в якому Україна має стовідсоткову підтримку європейських партнерів. Переконаний, що Київ має активніше сприяти засудженню агентів Кремля, а також використовувати цей кейс як аргумент в дипломатичних зносинах.