Крок за межі. "Як ми будемо жити на Марсі" і ще 4 відмінні книги про космос

астронавт, космонавт, читання в космосі
Фото: Getty Images

В огляді, підготовленому спільно з Yakaboo до Дня космонавтики, говоримо про космос. Впевнені, що скоро вийдуть космічні путівники та посібники з виживання на Марсі. А поки дізнаємося, як вчені і бізнесмени готують космічну революцію.

Напередодні Міжнародного дня польоту людини в космос поговоримо про те, як космос став ключем для виживання на Землі і досягнення нових висот.

Ілон Маск і Джефф Безос змагаються за першість у космічній галузі. Випробування пілотованих кораблів SpaceX і Boeing, запуск ракети SpaceX підтверджують: людство поступово наближається до космічного життя. Щоб казка стала бувальщиною, залишилося позбутися стадного інстинкту і діяти подібно фахівцям космічних польотів.

Астрофізик Озан Варол показує, як користуватися стратегією мислення ракетобудівників і однаково легко приймати успіх і невдачі, адже завдяки останнім ми розвиваємося і знаходимо найкращі відповіді.

Озан Варол

"Думай, як у NASA. Звичка, Ідеї та стратегії для Досягнення неможливого"

Yakaboo Publishing, 2020

Озан Варол, Думай як у НАСА, книги про космос
Озан Варол — Думай, як у NASA. Звички, Ідеї та стратегії для Досягнення неможливого

Хто: колишній фахівець з космічних польотів, співробітник NASA і SpaceX. Зараз Озан Варол викладає в університеті і пише наукові статті. У вільний час веде власний подкаст про великі провали великих людей — Famous Failure — і блог.

Що: книга увійшла в шістку тих, які варто прочитати у 2020 році, за версією Inc.com. Її радить навіть Білл Гейтс.

Про що: Варол розповідає про те, як застосувати планування космічних польотів і проектування ракет у бізнесі, політиці і культурі. Він пропонує методику і стратегії, які допоможуть уявити незбагненне, вирішити нерозвʼязне і струснути думки. Книгу автор розділив на три розділи відповідно етапам запуску космічних апаратів — "Запуск", "Прискорення" і "Досягнення". На першій стадії відбуватиметься активізація мислення, на другій — розвиватимуться ідеї, створені на першому етапі.

Любов Ляшко
Любов Ляшко , оглядач Yakaboo

Щоб казка стала бувальщиною, залишилося позбутися стадного інстинкту і діяти подібно фахівцям космічних польотів


Готуйтеся на останньому етапі зробити парадоксальний висновок: успіх і невдача — рівносильні варіанти розвитку вашого проекту. Автор постійно проводить паралелі між космонавтикою і бізнесом, характеризує типові для обох сфер помилки і можливості, які лежать на поверхні.

Як: у кожному розділі Варол спочатку наводить цікавий приклад з науки і технології космічних польотів, а потім розбирає приклад з бізнесу.

Крістофер Хедфілд

"Посібник астронавта з життя на Землі"

"Жорж", 2019

Крістофер Хедфілд, Посібник астронавта з життя на Землі, посібник астронавта з життя на Землі
Крістофер Хедфілд — Посібник астронавта з життя на Землі

Хто: астронавт Крістофер Хедфілд став першим канадцем, який здійснив вихід у відкритий космос, і єдиним, який побували на станції "Мир".

Що: посібник з виживання астронавта став бестселером The New York Times.

Про що: Хедфілд тричі літав у космос і може порівнювати досвід життя на Землі та космічній станції. Він відчув на собі всі принади виживання в обох просторах. Автор описує свій шлях до зірок — від дитячої мрії до перебування у відкритому космосі. Тренування та іспити, підготовка до польотів і сам політ, ремонт космічного робота і управління шатлом, адреналін і розчарування, перебування на МКС і повернення до життя на Землі — в його історіях буде багато космосу і побуту істинного астронавта.

Як: Хедфілд щиро і з гумором ділиться історіями свого життя. Деякі з них дуже розчулюють.

Тім Фернхольц

"Космічні мільярдери. Ілон Маск, Джефф Безос та нові космічні перегони"

"Фабула", 2019

Тім Фернхольц, Космічні мільярдери, космічні мільярдери
Тім Фернхольц — Космічні мільярдери. Ілон Маск, Джефф Безос та нові космічні перегони

Хто: Тім Фернхольц — репортер новинної онлайн-платформи Quartz. Її розслідування публікують Forbes та The Wall Street Journal.

Що: це перша повноцінна книга про космічний бізнес, яка вже перекладена на кілька мов. Займає перші позиції не тільки у космічній тематиці, але і в бізнес-літературі.

Про що: про переворот у космічній галузі та підприємців-першопрохідників у космічному бізнесі — Ілона Маска, Джеффа Безоса, Річарда Бренсона, Грега Вайлера та про інших бізнес-акул. Саме Маск і Безос закладають фундамент майбутньої космічної революції в період, коли NASA переживало нелегкі часи і не створювало чогось нового.

Важливо
Друга хвиля. П'ять найрезонансніших книг березня в огляді Юрія Володарського
Друга хвиля. П'ять найрезонансніших книг березня в огляді Юрія Володарського

Тут побачимо фантастичні мрії та грандіозні проекти, численні невдачі і провали, а також справжні змагання підприємців за першість у приватній космонавтиці.

Як: це своєрідне журналістське розслідування, тут багато фактів, імен і цитат. Особливу увагу Фернхольц приділяє Маску.

Карл Саган

"Блакитна цятка. Космічне майбутнє людства"

"КСД", 2019

Карл Саган, Блакитна цятка, космічне майбутнє людства, блакитна точка, космічне майбутнє людства
Карл Саган — Блакитна цятка. Космічне майбутнє людства

Хто: на рахунку астрофізика і астронома Карла Сагана 22 почесних звання за видатний внесок в науку і літературу. Його вважають батьком науково-просвітницького жанру літератури, присвяченого космічному майбутньому людства. Не дарма його імʼям назвали астероїд.

Що: назва книги взята не просто так. Pale Blue Dot — найзнаменитіша фотографія Землі, зроблена у 1990 році з рекордної відстані 6 млрд км. Ідею зробити знімок і його назву запропонував Саган.

Про що: це справжня космічна одіссея, в якій читачі разом з автором подорожують углиб Сонячної системи. Дослідження планет і супутників, роботизовані місії та експедиції, "Вояджер" і "Аполлон", невідомі туманності і таємниці сузірʼя — все це переплетено з філософськими роздумами Сагана про майбутнє людства за межами планети Земля.

Як: глибини космосу описані з документальною методичністю. У книзі багато профільної термінології, радують чорно-білі та кольорові ілюстрації.

Стівен Л. Петранек

"Як ми житимемо на Марсі"

Vivat, 2018

Стівен Петранек, Як ми житимемо на Марсi, як ми будемо жити на Марсі
Стівен Петранек — Як ми житимемо на Марсi

Хто: американський письменник і редактор Breakthrough Technology Alert, у минулому — редактор Washington Postʼs magazine і Discover.

Що: написана за мотивами виступів Петранека на конференції TED і входить до серії TED Books. За книгою знято серіал "Марс", її називають найкращою рекламою космічної компанії Ілона Маска SpaceX.

Важливо
Написано в Україні. Юрій Володарський вибрав 4 кращі книги лютого від українських авторів

Про що: Петранек розповідає історію освоєння космосу, описує колонізацію Марса, роботу приватних компаній, таких як SpaceX, які роблять свої перші кроки з освоєння планети і створення придатних умов для життя людей. Тут є і відповіді на найважливіші для звичайних людей питання: як девʼять місяців подорожувати у космосі і не вбити один одного, як забезпечити на 95% успішність місії, що потрібно для виживання на Марсі, як вирішити проблеми нестачі води, повітря, харчування, житла і одягу. Автор упевнений, що перший пілотований політ відбудеться ще до 2030 року. Хочеться вірити, що все так і буде.

Як: книгу можна визнати найтоншою у цій збірці, в ній всього лише 128 сторінок. Але для книжок TED маленький формат — це норма.