Реактор, зомбі і любов під час катастрофи. Три фільми про Чорнобиль, які варто подивитися

серіал Чорнобиль, фільми про Чорнобиль
Кадр з серіалу "Чорнобиль"

Фільми про Чорнобиль можна поділити на три категорії: одні розповідають про небезпечні пригоди в Зоні відчуження, інші діляться мелодраматичними історіями на тлі катастрофи, треті розповідають про неї саму. Фокус презентує по картині з кожної категорії.

"Заборонена зона"

Білорусь, 2020 року, трилер

Тема: кожен за себе

Глядацький рейтинг за версією kino-teatr.ru: 7,5/10

У ролях: Дарина Мельникова, Олександр Головін, Данило Вахрушев

Заборонена зона, фільми про Чорнобиль
"Заборонена зона" — кадр з фільму

Шестеро молодих людей (чотири хлопці і дві дівчини) сплавляються по річці Припʼять. Мимохідь вони опиняються в Зоні відчуження. З цікавості відправляються на екскурсію по ній — і тут з ними починають відбуватися різні дива. Незабаром хлопці гинуть від пострілів. Хто ж мисливець на людей — місцевий або свій?

Плюс картини — операторська робота світового рівня. Чимало переконливих, жорстоких сцен: пострілів в упор, ножових ударів — насильства і пристрастей в стрічці вистачає.

Це вигадана історія, а не документальна стрічка про наслідки аварії на ЧАЕС. Зона відчуження — фон, на якому розгортаються події. Основне: як обставини можуть змінити людей. Важливі вчинки, психологія героїв

режисер
Мітрій Семенов-Алейніков

Мінуси — безліч відсилань до американського фільму жахів про Чорнобиль 2012 року з однойменною назвою. Тільки зомбі знаходяться не зовні, у зовнішньому світі, а всередині самих персонажів — як породження їх вад і жадібності. Не обійшлося і без майже обовʼязкової для таких картин привʼязки до сумки з великої грошовою сумою. Основна ідея білоруського трилера — про те, що в аномальній зоні проявляються внутрішні аномалії людей — цікава.

З цікавих деталей: зйомки фільму проходили на майданчику верстатобудівного заводу імені Кірова в Мінську і на річці Припʼять. Як консультантів до кінострічки залучали білоруських ліквідаторів, які працювали в Зоні, тому антураж картини непоганий.

"Чорнобиль"

США, 2019, історична драма

Тема: ангели і демони Чорнобиля

Кількість серій: 5

Глядацький рейтинг: IMBD 9,5

У ролях: Джаред Харріс, Стеллан Скарсгард, Емілі Уотсон, Пол Ріттер

серіал чорнобиль, фільм про Чорнобиль
Серіал "Чорнобиль"

Американо-британський серіал НВО "Чорнобиль" після премʼєри у травні 2019 року опинився на вершині рейтингу IMBD. Ніхто не очікував, що на таку болючу для нас тему британці і американці знімуть шедевр.

Як це сталося? Американський сценарист Крейг Мейзі ("Похмілля"), який творив до цього комедії, прочитав в газеті статтю про Чорнобильську катастрофу і вирішив дізнатися докладніше, що трапилося. Два з половиною роки він збирав факти і писав сценарій. До проекту підключився потужний шведський режисер Йохан Ренк ("У всі тяжкі").

Костянтин Рильов, редактор відділу культури: "Рекомендую серіал" Чорнобиль "НВO. Будь-який новий фільм на цю тему будуть з ним порівнювати. Поки ці порівняння не на користь новинок"


Ідея: в гіршій соціальній системі люди у надзвичайних обставинах проявили свої найкращі якості.

Британський актор Джаред Харріс зіграв головного ангела Чорнобиля — фізика-ядерника, професора Легасова. Він постійно масштабує катастрофу: "Кожен атом урану як куля". Неймовірно сміливий і рішучий заступник голови Радміну Борис Щербина, якого зіграв швед Стеллан Йон Скарсгард.

Важливо
"Діснейленд" у Чорнобилі. Яке майбутнє чекає на Зону відчуження та що не так зі стратегією розвитку

Демон стрічки — заступник головного інженера ЧАЕС Анатолій Дятлов (в його ролі зайнятий британець Пол Ріттер, який помер у квітні цього року). Причина невірних дій: бажання догодити начальству, зарозумілість, гординя. Як Дятлов незрівнянно йде на роботу 26 квітня 1986 року: чоловік-орел, з незмінною сигаретою в роті (у серіалі всі радянські громадяни хвацько курять).

У стрічці показані всі верстви суспільства: солдати, пожежники, шахтарі, вчені, міністри. Фінальна серія майстерно фокусує всі події в залі суду.

"Метелики"

Україна, 2013, мелодрама, фільм-катастрофа

Тема: любов в епіцентрі катастрофи

Кількість серій: 4

Глядацький рейтинг за версією КиноПоиска: 8 з 10

У ролях: Марія Поєзжаева, Юрій Борисов, Євгенія Лоза

серіал метелики, фільм про Чорнобиль, любов під час катастрофи
"Метелики" — кадр з фільму

З небагатьох картин, які зняті в Україні про Чорнобиль, виділяються "Метелики". Дві молоденькі сестри Аля і Марʼяна на вихідні їдуть з Києва в гості до батька, майора ВПС, у Припʼять. Мало не на очах у них трапляється вибух на ЧАЕС.

Батько дівчат — пілот вертольота. З солдатом Пашею він відправляє записку, де пише, що зайнятий на ліквідації наслідків аварії, і просить, щоб дочки почекали його в Припʼяті. Аля і Паша миттєво закохуються одне в одного.

"Важко дивитися любов двох молодих людей, у якої не було і не могло бути ніякого майбутнього"

З відгуків глядачів

Батько гине при заборі проб зі зруйнованого реактора, коли лопаті вертольота чіпляють трубу станції. Алі про цю трагічну звістку повідомляє Паша. Вона просить його залишитися, але він повертається на роботу, повʼязану з ліквідацією наслідків аварії. Потім він тікає з госпіталю до коханої, і вони, тримаючись за руки, проводять цілий день в евакуйованому місті у стані закоханості.

Важливо
Чорнобиль, як сцена. 10 кліпів із Зони відчуження

Ідея фільму навіяна картиною "Титанік" Кемерона: любов під час катастрофи. Але є сенс говорити не про романтичні почуття героїв, а про їх інфантильність — вони віддаються любові у місці, де зашкалюють лічильники Гейгера. Почасти це "по-нашому": кращий спосіб позбутися від проблеми — її не помічати.

Відзначимо роботу компанії "Постмодерн", яка вперше в Україні створила на компʼютері відеосцени високого рівня складності — загибель вертольота на ЧАЕС.