Зі знаком Букера. 5 романів, які отримали Букерівську премію, в огляді Юрія Володарського

Фото: Getty Images

П'ять романів, освітлених потужними софітами Букерівської премії, найважливішої літературної нагороди світу. Ці книги перемогли або увійшли в шорт-лісти двох її версій, Booker Prize і International Booker Prize

Британка Бернардіна Еварісто в романі про дванадцять темношкірих жінок зобразила віковий рух до расової, соціальної, гендерної та сексуальної рівноправності. Нігерієць Чигозі Обіома розповів драматичну історію кохання, натрапивши на нездоланні майнові барʼєри. Героїня Еліф Шафак — стамбульська повія, у згасанні свідомості якої проноситься все її недовге, важке життя. Джоха Аль-Харті простежує грандіозні зміни, привнесені в Оман технічним прогресом: країна зробила крок із середньовіччя в сучасність буквально за кілька десятиліть. Маріці Лукас Рейневелд написали роман про нестерпний тягар буття на нідерландській коровʼячій фермі. Причому не написала і не написав, а саме написали — Рейневелд вважає, що вона не жінка і не чоловік, а перше і друге одночасно.

Бернардіна Еварісто "Дівчина, жінка, інша"

Inspiria, 2020

Бернардин Еваріст, огляд Юрія Володарського
Бернардіна Еварісто — "Дівчина, жінка, інша" — обкладинка книги

Хто: перш невідомій у нас письменниці англо-нігерійського походження вже за шістдесят. "Дівчина, жінка, інша" — її восьмий роман, і саме він приніс їй всесвітню славу.

Що: один з двох переможців Booker Prize 2019 року. Разом з Еварісто премію тоді присудили іменитій Маргарет Етвуд, хоча британський роман куди яскравіший і актуальніший за канадський.

Готуючи нинішній огляд, Юрій Володарський думав про те, що премії дають не дарма: їхні підсумки нерідко суб'єктивні, кон'юнктурні і спірні. Ось тільки розібратися без їхньої допомоги в тому, що відбувається в сучасній літературі, було б набагато складніше


Про що: про дюжину більш і менш темношкірих жінок, чиї долі явним, не зовсім явним, а часом і зовсім несподіваним чином виявляються повʼязаними між собою. Кожен розділ присвячений одній з героїнь, при цьому загальна панорамна картина проявляється поступово, як у минулому столітті поступово проступало зображення на фотопапері. Серед основних персонажів роману є представниці традиційної сексуальної орієнтації, але більшість — усе-таки лесбіянки і бісексуалки, а одна позиціює себе як бігендерну персону і користується величезною популярністю в соцмережах, що приносить їй непоганий дохід.

Як: тематика роману може здатися конʼюнктурною, але нічого тенденційного в ньому насправді немає. Будучи безумовною прихильницею усілякої рівноправності, до перекосів у сучасних соціальних трендах Еварісто ставиться з єхидною іронією, що часом переходить у вбивчий сарказм. Радикальним феміністкам у її романі дістається нітрохи не менше, ніж відсталим обивателям, а сугубі праведниці можуть раптово виявитися запеклими грішницями. "Дівчина, жінка, інша" — відмінно прорахована і чудово збалансована книга, а її фінал здатний зворушити навіть останнього расиста і гомофоба. Український переклад роману виходить у травні у видавництві "Фабула".

Чигозі Обіома "Оркестр меншин"

Inspiria, 2020

Чігозіе Обіома, огляд Юрія Володарського
Чигозі Обіома — "Оркестр меншин" — обкладинка книги

Хто: молода зірка нігерійської літератури. Обидва романи Обіоми потрапили в короткий список Booker Prize.

Що: "Оркестр меншин" (2019) супроводжується слоганом "африканська одіссея", але це перебільшення. Закордонним митарствам героя присвячено не більше третини роману.

Важливо
"У чому сила, сестро?" 5 книг про іншу реальність в огляді Юрія Володарського
"У чому сила, сестро?" 5 книг про іншу реальність в огляді Юрія Володарського

Про що: фермер-пташник Чінонсо рятує від суїциду студентку Ндалі, дівчину з багатої знатної родини. У них починається роман, але рідні Ндалі категорично проти мезальянсу і піддають небажаного нареченого жорстоким приниженням. Щоб зрівнятися з коханою хоча б у плані освіти, Чінонсо продає все своє майно й оплачує навчання в кіпрському університеті. Добравшись до острова, герой виявляє, що його обдурили.

Як: роман унікальний уже тим, що роль оповідача віддана в ньому персональному духу Чінонсо, іменованого в нігерійській міфології чи. Характерно, що чи виступає в ролі зберігача традицій: принципи західної цивілізації, навʼязані білою людиною чорному континенту, Обіомі не до вподоби.

Джоха Аль-Харті "Небесні тіла"

"Ексмо", 2020

Джоха Аль-Харті, огляд Юрія Володарського
Джоха Аль-Харті — "Небесні тіла" — обкладинка книги

Хто: письменниця з Оману; перший тамтешній автор, перекладений російською мовою.

Що: роман, відзначений у 2019 році International Booker Prize, Міжнародною Букерівською премією, яку присуджують за книги, що вийшли в англійському перекладі.

Важливо
Написано в Україні. Юрій Володарський вибрав 4 кращі книги лютого від українських авторів

Про що: незважаючи на відносно невеликий обсяг, "Небесні тіла" цілком можна назвати сімейною сагою. Роман, що охоплює життя трьох поколінь, розповідає про те, як стрімко змінювався Оман, як забезпечений нафтовим експортом технічний прогрес і економічне зростання перетворювали традиційний уклад і нівелювали звичну соціальну ієрархію. Особливе місце в книзі Аль-Харті посідає тема емансипації. Жінка, яка раніше сприймалася винятково як додаток до чоловіка, починає грати в оманському суспільстві власну незалежну роль.

Як: з нелінійним сюжетом, масою флешбеків, розповіддю то від першої, то від третьої особи, з безліччю колоритних персонажів, кожен з яких міг би стати героєм окремого роману.

Еліф Шафак "10 хвилин 38 секунд у цьому дивному світі"

"Азбука", 2021

Еліф Шарак, огляд Юрія Володарського
Еліф Шафак — "10 хвилин 38 секунд у цьому дивному світі" — обкладинка книги

Хто: турецько-британська письменниця і громадська активістка. Авторка 17 книг, перекладених 49 мовами.

Що: написаний по-англійськи 11-й роман Шафак увійшов у шорт-ліст Booker Prize усе того ж 2019 року.

Про що: 10 хвилин 38 секунд — це період часу, коли мозок вбитої повії Текіли Лейли все ще продовжує функціонувати. Мертва Лейла згадує дитинство, домагання дядька, ганьба, якою її затаврувала сімʼя, втеча в Стамбул, роки в публічному домі, дивовижну любов, її трагічний фінал і обставини, через які тіло Лейли опинилося в сміттєвому контейнері на околиці міста.

Як: Шафак — захисниця знедолених і незаможних. Її симпатії на боці поденників і прибиральниць, нелегалів і транссексуалів, низів, які в моральному відношенні виявляються вищими за еліту. Ближче до кінця її сумний роман набуває трагікомічних рис, і це досить рідкісний випадок у світовій літературі. Усе-таки комедія набагато частіше переходить у трагедію, ніж навпаки.

Маріці Лукас Рейневелд "Вечірній дискомфорт"

Inspiria, 2020

Маріці Лукас Рейневелд, огляд Юрія Володарського
Маріці Лукас Рейневелд — "Вечірній дискомфорт" — обкладинка книги

Хто: 30-річна нідерландська письменниця, яка оголосила себе бігендером, яка взяла друге імʼя Лукас і наполягає на тому, щоб щодо неї вживався займенник "вони".

Що: дебютний роман Рейневелд, удостоєний у 2020 році Міжнародного Букеру.

Деякі люди втрачають Бога, коли знаходять, а інші — коли втрачають самих себе

Маріці Лукас Рейневелд "Вечірній дискомфорт"

Про що: оповідачкою є Яс Мюлдер, дівчинка із сімʼї фермерів-ригористів, що належать до реформістської громади. Після трагічної загибелі одного зі старших братів Яс атмосфера в будинку Мюлдерів, і без того не надто життєрадісна, стає похмурою до нестерпності. Яс — дівчинка дивна: вона цурається однокласників, постійно ходить в одному і тому ж червоному пальті, займається із сестрою і братом всякими непристойностями і фантазує про смерть близьких.

Як: непроста для сприйняття книга з химерною образністю, парадоксальною сентенційністю, богоборчими мотивами і навмисним натуралізмом, який може збентежити навіть справжнього коновала. За визначенням Рейневелд, роман має автобіографічний характер.