Експеримент провалився. Росія вирішила заблокувати Google, але відключила весь інтернет

google, гугл
Фото: unsplash.com

Клієнти найбільших провайдерів РФ на годину були позбавлені доступу до мережі. За словами експертів, такі експерименти можуть призвести до відмови важливих сервісів.

Related video

8 вересня в Росії протестували обладнання для створення "суверенного інтернету", що викликало масштабний збій. Про це пише портал 3dnews, посилаючись на експертів.

За словами IT-фахівця Артема Іонова з команди опозиціонера Олексія Навального, з 21:00 до 22:00 за московським часом регулятор "Роскомнадзор" проводив випробування, у межах яких намагався заблокувати DNS-адреси Google (8.8.8.8), Cloudflare (1.1. 1.1), а також публічні URL цих сервісів. Для цього кілька великих провайдерів використовували так звані технічні засоби протидії загрозам (ТЗПЗ). У результаті велика кількість користувачів тимчасово втратили доступ до інтернету.

"Вчергове вважаю за необхідне нагадати, під яким "соусом" нам представляли ці "ТЗПЗ". Мовляв, що це допоможе захистити рунет у разі шатдаун і ці рішення ніколи не будуть використовуватися для цензури. Ага, звичайно. Прямо зараз ми спостерігаємо, як РКН знищує рунет", — зазначив Іонов у Twitter.

Графік, відключення інтернету в россии Fullscreen
Графік роботи інтернету, опублікований Артемом Іоновим
Фото: Twitter

Виконавчий директор "Товариства захисту інтернету" Михайло Клімарев у телеграм також заявив про блокування Google і Сloudflare. За його даними, усього по країні доступу до них позбулися близько 25% користувачів. Клімарев також припустив, що до кінця вересня "Роскомнадзор" спробує обмежити роботу YouTube.

"Блокують цілком протокол WireGuard. Тут, правда, лікується методом зміни порту, але сам факт. А головне: тепер усі ці блокування абсолютно непрозорі. Ну, тобто — навіть якщо щось блокується, то тепер ми про це навіть не дізнаємося з офіційних джерел. Просто заблокують і все", — обурився експерт.

За словами Михайла Клімарева, блокування публічних DNS спричинить масштабні збої в роботі інтернет-сервісів і пристроїв. Зокрема, можуть несподівано відмовити камери відеоспостереження або касові апарати.

Автор Telegram-каналу "Ешер II" Філіп Кулін розмістив фото невідомого документа, надісланого анонімним джерелом. У ньому йдеться про "обмеження доступу до ряду іноземних DNS-сервісів", включаючи Google, Cloudflare і DoH Cisco. У тексті також запропонували переконатися, що галузеві організації, корпоративні мережі і сервіси на залежать від роботи згаданих сервісів, а також порадили перейти на російські DNS. Втім, навіть сам Кулін не ручається за достовірність цього документа.

Філіп Кулин Fullscreen
Фото документа, опубліковане Філіпом Куліним
Фото: Скриншот

У липні писали, як у Росії протестували "суверенний інтернет", відключившись від глобальної мережі. Тоді чиновники заявили, що випробування пройшли успішно за участю найбільших операторів зв'язку: МТС, "Білайн", "Мегафон", Tele2.

Писали також, що Росія може залишитися без Google через суперечку між американським пошуковиком і медіакомпанією "Царгород ТВ". Фокус розбирався в причинах конфлікту і ризиках для користувачів.