ЗМІ повідомляють про російські "маячки" під Києвом: що відомо (фото)

маячки, навігатори, модулі GPS, буча
Фото: Facebook | у Бучі почали помічати "маячки", які передають дані ЗС РФ

У соціальних мережах поширюється версія про "маячки" для російських військових. Проте телеком-експерти сумніваються, що саме такі моделі ефективні для того, щоб ударні дрони РФ отримували необхідну інформацію.

Related video

У соцмережах з'явилася інформація, що в Бучі, неподалік столиці України, місцеві жителі почали знаходити китайські модулі GPS, які, ймовірно, передають дані російським військовим. Фото знайдених технічних приладів розмістили на сторінці Добровольчого формування Бучанського міського територіального товариства №1 "Добровольці Бучі" у фейсбуці.

Про російські "маячки" написало також видання "КиївВлада".

Фокус розібрався, що насправді могли знаходити місцеві жителі в Бучі та для чого потрібна така техніка.

Місцева тероборона розповсюдила версію про "маячки"

Згідно з інформацією у дописі на сторінці Бучанської тероборони, знайдені пристрої — це модулі GPS, які невідомі розмістили біля міських адміністративних будівель та енергооб'єктів.

За словами тероборонців, техніка працює на низьких частотах: 433/470 МГц. Це дозволяє "маячкам" передавати дані на досить великі відстані. Крім того, передавачі, що працюють на такій частоті, практично неможливо виявити. В етері вони "зливаються" із сигналами більшості українських радіостанцій, які працюють на таких самих частотах.

Жителів Бучі, які натрапили на такі "знахідки" у місцевій теробороні попросили повідомляти про "маячки" на цілодобову оперативну лінію.

маячки, навігатори, модулі GPS, буча Fullscreen
Російські "маячки" люди почали знаходити біля адмінбудівель у Бучі

Водночас деякі користувачі соцмережі в коментарях під дописом скептично поставилися до версії про "маячки". Люди стверджують, що радіус дії техніки, яка працює на таких частотах, — не більше одного кілометра. З огляду на це, за версією українців, пристрої можуть використовуватись співробітниками СБУ для відстеження оперативної інформації, але не російськими військовими.

Яку техніку насправді могли знайти мешканці Бучі

Судячи з фото та технічних характеристик, у Бучі місцеві жителі могли знаходити плату TTGO T-Beam, яка водночас є частиною приймача Prime Edition Mark II.

TTGO T-Beam, розумний модуль Fullscreen
Знайдені в Бучі предмети візуально ідентичні до плати TTGO T-Beam

Згідно з технічними характеристиками, розумний модуль працює на частоті 433/915/923 МГц. Робоча напруга техніки — 1,8 ~ 3,7 В.

Він здатний автоматично коригувати частоту та регулювати посилення. Крім того, модуль швидко "пробуджується" і перебудовується на потрібну частоту.

Техніка має керамічну антену, оснащена індикатором сигналу та резервною батареєю даних.

Плату TTGO T-Beam можна вільно купити на популярних сайтах продажу техніки та навіть на Ali Express. Ціна на один розумний модуль коливається в середньому від 1 354 до 1 425 гривень.

TTGO T-Beam, розумний модуль Fullscreen
Придбати TTGO T-Beam можна навіть на популярному китайському сайті
Фото: Скриншот

Фокус уже звернувся до фахівців із цього виду техніки із запитом про те, що ж насправді могли знайти мирні жителі під Києвом і чи ця техніка може використовуватися для передавання даних і бути "маячком".

Що кажуть експерти

Телеком-експерт Роман Химич, до якого Фокус звернувся за роз'ясненнями, вважає, що теоретично ударні дрони ЗС РФ можуть приймати сигнали від знайдених під Києвом "маячків". Проте є й нюанси.

По-перше, ніщо не заважає дронам приймати сигнал GPS самостійно. По-друге, завдяки досить великому корпусу (у разі ударних та розвідувальних дронів за літаковою схемою) є можливість розмістити вузькоспрямовані антени, захищені від перешкод сигналів GPS.

Крім того, за словами Химича, у дрона немає можливості з'ясувати своє місце розташування щодо маяка, тому цінність переданої звідти інформації видається незначною.

Нагадаємо, раніше поліція показала, як виглядають маяки, які потрібно знищувати. Про мітки для авіації людей попросили повідомляти у тероборону.

Крім того, кіберполіція створила Telegram-бот для повідомлень про російські мітки на дорогах. Зображення у вигляді хрестів і кіл допомагають окупантам орієнтуватися ночами, просуваючись углиб України. Будь-яка людина може сфотографувати ці мітки і відправити їх поліцейським разом із геотегом, їхнє розташування потім додадуть до єдиної бази даних у сервісі Google Maps.