Шлях до відмови від готівки. Попередньо схвалені нові правила для ринку платіжних послуг

платіжні послуги, законопроект, гетьманців, фото, банки
Фото: 24 Канал

Новий законопроект змінює підходи до регулювання платіжного ринку та розширює коло постачальників платіжних послуг.

Верховна Рада 19 лютого ухвалила в першому читанні законопроект про платіжні послуги (№4364 ), розроблений під керівництвом глави фінансового комітету ВР Данила Гетманцева.

Нині чинний закон про платіжні системи та переказ коштів в Україні був ухвалений ще в 2001 році. Він морально застарів та не відповідає сучасним вимогам і міжнародним практикам.

За словами Гетманцева, законопроект змінює підходи до правового регулювання платіжного ринку, розширює коло постачальників платіжних послуг для створення умов розвитку безготівкової (cashless) економіки в країні.

Запропоноване проектом регулювання платіжного ринку передбачає такі ключові зміни:

  • існуватимуть дев'ять платіжних послуг, з яких сім є фінансовими, а дві — нефінансовими; також буде визначене коло їх постачальників;
  • дозволять створення малих платіжних установ зі спрощеними вимогами до них;
  • постачальники платіжних послуг набуватимуть статусу фінансових установ одночасно з правом на надання платіжних послуг;
  • небанківські фінансові установи зможуть здійснювати платіжні операції без обов'язкової участі в платіжних системах;
  • випускати електронні гроші й емітувати платіжні карти зможуть не тільки банки, а й інші постачальники платіжних послуг, які отримали відповідну ліцензію;
  • буде створена регуляторна платформа для тестування послуг, технологій та інструментів на платіжному ринку, яка передбачає тісну взаємодію зі стартапами і розуміння їх потреб;
  • з'явиться підстава для введення "відкритого банкінгу" в платіжній інфраструктурі України;
  • умови надання платіжних послуг стануть прозорішими, а клієнти отримуватимуть більше інформації про них;
  • підвищаться вимоги до захисту прав користувачів, зокрема з метою мінімізації кібершахрайства;
  • підвищаться вимоги до безпеки платіжних операцій, зокрема йдеться про посилену аутентифікацію користувачів.

У процесі обговорення проекту закону депутати домовилися внести низку уточнень під час підготовці його до другого читання.

безготівкові операції, перше півріччя, 2020 року, статистика, інфографіка

Нагадаємо, система електронних міжбанківських платежів (СЕП) Національного банку почала працювати в режимі 23/7. Перехід на новий режим роботи відбувся 3 серпня 2020 року.

У 2020 році через СЕП здійснено 385 млн початкових платежів на суму майже 45 трлн грн, що більше на 38% за сумою, ніж у 2019 році. У середньому за день у СЕП оброблялося майже 1,5 млн початкових платежів на суму 178 млрд грн. Потенційно система здатна обробляти протягом одного банківського дня практично в 10 разів більше платежів. Переважну більшість початкових платежів у минулому році виконали в системі банки України та їх філії — 94% від їх загальної кількості.

Компанія ByteDance, що володіє сервісом TikTok, мабуть, вирішила розширити його функціонал. Днями вона подала заявку на реєстрацію нової торговельної марки під назвою TikTok Payments, з чого можна зробити висновок, що незабаром користувачі зможуть оплачувати покупку товарів і послуг, не виходячи з програми.