Потрібні структурні зміни: у ЄС запровадять нову концепцію для санкцій проти РФ

Санкції, санкції проти Росії, міжнародні санкції
Фото: Dreamstime / TNS | У Євросоюзі заявили про нову концепцію запровадження санкцій проти РФ

У Європі тепер зосередять свою увагу на обході Росією обмежень, також вирішуватиметься питання з третіми країнами, які можуть допомогти агресору в обході обмежень.

Related video

Європейський Союз тепер акцентуватиме більшу увагу на дотриманні вже існуючих санкцій проти Російської Федерації замість ухвалення нових обмежень. Про це повідомляє видання Politico.

Так, за словами спеціального представника Євросоюзу з реалізації санкцій Девіда О'Саллівана, санкції, які вже запроваджено проти Росії, — ефективні та далекосяжні.

"Тепер ми маємо зосередитися на реалізації та боротьбі з обходом", — зазначив він.

Девід О'Салліван вважає, що Євросоюзу в деяких відносинах необхідно внести структурні зміни.

"Моя роль зараз полягає в тому, щоб забезпечити їх ефективне виконання, а не обхід через треті країни", — розповів О'Салліван.

За його словами, Європейський Союз уже веде переговори з країнами, які Росія може спробувати використати для того, щоб обійти санкції.

"Співпраця та участь у діалозі з третіми країнами, які можуть бути використані в якості платформи для обходу, життєво важливі. Я вже розпочав свою роботу, відвідавши Об'єднані Арабські Емірати разом із моїми колегами з США та Великої Британії. Плануються подальші візити", — підкреслив він.

При цьому Politico пише, що санкції справили на РФ менший вплив, ніж сподівалися лідери блоку. Зокрема, вартість російського експорту в ЄС збільшилася у 2022 році порівняно з попереднім роком, здебільшого через вищі ціни на енергоносії та сировину.

Крім того, незважаючи на широкомасштабні санкції щодо запасних частин для літаків, російський перевізник "Аерофлот" все ще літає. Причина: ремонтом і обслуговуванням повітряних суден займається Туреччина.

Також російська оборонна промисловість пристосувалася до обмежень, замінивши деталі, що підпадають під санкції, товарами подвійного призначення і перепрофільованими споживчими товарами. Наприклад, у РФ витягують мікрочіпи з тостерів, а потім використовують їх у своїх керованих ракетах, якими бомблять Україну.

Нагадаємо, 25 лютого 2023 року Євросоюз запровадив 10-й пакет санкцій проти Росії. В межах нових обмежень будуть посилені умови заборони на експорт критично важливих технологій та промислових товарів:

  • електроніки;
  • спеціалізованих транспортних засобів;
  • деталей машин;
  • запасних частин для вантажівок та реактивних двигунів;
  • деяких товарів для будівництва та ін.

Водночас російська нафта після санкцій з боку Євросоюзу та країн G7 торгується значно нижче за зазначений поріг в $60 за барель. Так, нафта марки Urals у лютому 2023 року коштувала в середньому $49,56 за барель, що майже вдвічі нижче, ніж роком раніше.

Крім того, доходи РФ з продажу нафти і газу на початку 2023 року скоротилися на 38%, оскільки обмеження цін та західні санкції знизили торгівлю найприбутковішого виду експорту Москви.