Виробництво і продаж ГМО в Україні: які нові правила набувають чинності

ГМО-продукти, закон
Фото: John Innes Centre | Верховна Рада легалізувала виробництво ГМО-продуктів в Україні

В Україні, нарешті, по-справжньому взялися за врегулювання вирощування та поводження з генетично модифікованою продукцією. Що нового в цьому напрямі та чи буде держава регулювати вирощування та продаж ГМ-овочів в Україні?

Related video

В Україні в серпні 2023 року ухвалили по-справжньому євроінтеграційний закон. Йдеться про законопроєкт №5839 "Про державне регулювання генетично інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки". Про це пише Фокус у своїй новій статті: "Міфи про ГМО. Як в Україні збираються контролювати виробництво генетично модифікованих продуктів".

Як пояснила голова Громадської спілки виробників і споживачів бобових України Антоніна Скляренко, наразі питання використання ГМО регулюється Законом "Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів". За нього депутати проголосували ще 2007 року і до сьогодні закон не зазнавав жодних суттєвих змін, тому давно втратив свою актуальність.

"У результаті ГМО в Україні немає (адже нічого не зареєстровано), а за фактом є (учасники ринку, особливо експортери зернобобових, під час проведення аналізів часто стикаються з наявністю ГМО у вантажах, які формуються на експорт). Таким чином, у нас сформувався сірий і неконтрольований ринок, у якому не існує як належних механізмів контролю з боку держави, так і механізмів, які б давали змогу відслідковувати наявність або відсутність ГМО на всьому ланцюзі", — каже Антоніна Скляренко.

Вона додає, оскільки в країні відсутнє ефективне регулювання, окремі суб'єкти порушують правила, що створює ризики для бізнесу і для держави, яка намагається відкривати ринки збуту.

Законопроєкт №5839 регулює питання маркування ГМ-продукції та запроваджує правила її простежуваності Fullscreen
Законопроєкт №5839 регулює питання маркування ГМ-продукції та запроваджує правила її простежуваності

Тож, зазначила Антоніна Скляренко, ухвалений парламентом закон є імплементацією в законодавство України європейських правил регулювання сфери ГМО. З'являться чіткіші правила та вимоги, а також посилиться відповідальність за їх порушення — це детінізація ринку.

У пояснювальній записці до законопроєкту також наголошують на необхідності вдосконалити законодавство у сфері ГМО. "Недосконале правове регулювання поводження з ГМО унеможливлює здійснення ефективного державного контролю за обігом генетично модифікованої продукції та створює передумови для нелегального використання незареєстрованої генетично модифікованої продукції в Україні. Законодавство України, на жаль, не лише застаріле та не містить дієвих механізмів регулювання у цій сфері, а й не відповідає зобов'язанням України, взятих на себе в рамках Угоди про асоціацію", — зазначили автори проєкту.

"Закон №5839 націлений на врегулювання сфери ГМО згідно з європейськими практиками. У ньому не йдеться про легалізацію ГМО, як це може здаватися. Тому можна стверджувати, що після імплементації наші поля не заполонить ГМО. Однак з'являться правила роботи з ГМО, утилізації ГМО та ГМ-продукції. Вони регулюватимуть роботу як агровиробників, так і харчової промисловості", — підкреслила в коментарі Фокусу Сюзанна Григоренко, виконавчий директор Насіннєвої асоціації України.

Нагадаємо, Фокус уже розповідав про те, коли ГМО овочі з'являться на прилавках, і чи варто їх пробувати на смак. У вчених є надія, що позитивні якості нового продукту переважать негативну репутацію ГМО продуктів у свідомості людей.

Також Фокус писав про користь фіолетового помідора. Виявляється, він захищає організм від серцево-судинних захворювань і навіть від раку.