Живіть правильно. 9 заповідей вільного мислення

Вільне мислення заперечує ідолопоклонство. Жодне з уявлень про реальність не є істиною, можна тільки підозрювати, що тільки суміш їх дає хоч якесь криве дзеркало на те, як все влаштовано.

Альберт Ейнштейн з висунутим язиком
Фото: wikipedia
Related video

Девʼять заповідей вільного мислення.

1. Вільне мислення заперечує ідолопоклонство. Жодне з уявлень про реальність не є істиною, можна тільки підозрювати, що тільки суміш їх дає хоч якесь криве дзеркало на те, як все влаштовано.

2. Імена, цитати, статуї, чиїсь кинуті фрази, томи, вчення — все це милиці розуму. Нерозумно їм поклонятися. За них можна хапатися, намагаючись зрозуміти, що ж все-таки відбувається, але не більше того.

Тим часом, здебільшого ми натикаємося на уми, які суцільно складаються з уривків, що будують свій світ із чужих уламків і клаптиків. Формальні уми, непоступливі уми, уми, що не змінюються, впевнені лише в одному тому, що їм здалося.

3. Не сотвори собі кумира, не вклоняйся йому, не вір.

4. Не приєднуйся.

5. Не навʼязуй.

6. Найгірше абстракції досконалого світу, і ще гірше, коли до них насильно приганяють, роблячи з голів квадрати.

7. Будуй своє. Я нутром знаю, я відчуваю, я голову віддам за те, що знаю, як все влаштовано. Я можу так само думати, як дивлюся на вогонь, як входжу у воду, як ламаю хліб.

8. Вільне мислення насилу пробирається крізь життя, намагаючись зрозуміти його і вибудувати своє про нього уявлення, і, як це не смішно, бути йому на допомогу. Я хочу пробиратися, я не можу без цього, не ламайте мене.

9. Я можу вижити, тільки вільно розмірковуючи.

Першоджерело.

Публікується за згодою автора.