Український парадокс. Усе настільки погано, що це може стати нашою перевагою

Перестрибнути декілька сходинок розвитку. Економіст Ігор Уманський — про те, що повинна робити Україна, щоб досягти стандартів життя провідних країн світу.

економіст Ігор Уманський
Фото: Дмитро Баранов | Ігор Уманський: "Нам потрібно вибрати іншу стратегію — стрибнути замість того щоб наздоганяти"

Українська економіка повинна протягом 20 років рости в середньому на 6%, щоб за рівнем ВВП на душу населення ми досягли сьогоднішнього стану Польщі. Звучить як вирок, враховуючи темпи падіння промислового виробництва в Україні. Разом із тим саме промисловість виступає акселератором економічного розвитку та рушійною силою якісних змін у структурі економіки.

Промисловий комплекс України, що сформувався в межах 3-го і 4-го технологічних укладів, морально застарів. Приватизація підприємств не дала очікуваного результату — модернізації та підвищення ефективності виробництва. Зацікавленість нових власників у системному інноваційному удосконаленні підприємств була знівельована відсутністю механізму дієвого контролю з боку держави за виконанням інвестиційних зобов'язань.

Олігархічні монополії, що сформувалися в результаті приватизації, використовують своє становище та вичавлюють останні соки з того, що дісталося практично за безцінь. Ступінь зношеності основних засобів виробництва в деяких галузях досягає 80%, а то й 90%.

Штучний інтелект, нанотехнології, генна інженерія, 3D-Принтинг, дрони і розумні роботи — на наших очах формується 6-й технологічний уклад

Ми продовжуємо жити в економічній парадигмі минулого століття, в той час як інші країни нарощують свій технологічний потенціал і впевнено рухаються до "нової реальності" неоіндустріальні світу — з абсолютно іншими підходами до виробництва, іншими цінностями і принципами організації суспільного життя, іншим ставленням до навколишнього середовища і, відповідно, зовсім іншим рівнем комфорту людини.

Що повинна робити Україна, щоб потрапити в траєкторію економічного розвитку і досягти стандартів життя провідних країн? Традиційні економічні теорії говорять: повторювати ті ж кроки і проходити ті ж самі етапи, які дозволили розвиненим країнам досягти процвітання.

Чи допоможе нам це? Ні.

За прогнозом Світового банку, в 2021 році світова економіка зросте на 5,6%. Це стане найвищим показником темпів відновлення за останні 80 років. Ніхто не збирається зупинятися і чекати, поки Україна буде наздоганяти.

Важливо
Боротися і перемагати. 5 прикладів успішного бізнесу, який стартував під час пандемії
Боротися і перемагати. 5 прикладів успішного бізнесу, який стартував під час пандемії

Прогноз для України — 3,8%. Але навіть якщо ми прискорили до загальносвітової швидкості росту ВВП, скоротити розрив неможливо. Однакові показники зростання ВВП у відсотках для України та Німеччини або тієї ж Польщі — це абсолютно різні параметри в номінальному вираженні. Додаткова $ 1 тис. зростання ВВП на душу населення дає зростання в Україні більш ніж на 10%, а в Німеччині — менше ніж на 2%.

Ми повинні бути кращі не у відсотках, а за обсягом додаткового ВВП, щоб зрівнятися з тими, хто вже далеко попереду. А для цього потрібно вибрати іншу стратегію — стрибнути, замість того щоб наздоганяти.

Світ змінюється під впливом технологій

Цифрова революція, яка почалася в 1980-х роках і набрала обертів на початку XXI століття через широке поширення інформаційно-комунікаційних технологій, продовжує трансформувати наше життя. І це тільки початок тих грандіозних змін, на порозі яких стоїть світ.

Якщо Україна не хоче опинитися на задвірках цивілізації, ми повинні звільнити руки і припинити спроби врятувати те, що вже практично нічого не коштує

Штучний інтелект, нанотехнології, генна інженерія, 3D-Принтинг, дрони і розумні роботи — на наших очах формується 6-й технологічний уклад. Радикально іншим буде все: джерела енергії, зв'язок, способи отримання первинних ресурсів, організація виробництва та розподілу кінцевого продукту.

Завдяки застосуванню розумних механізмів і роботів виробництва будуть ставати ще більш ефективними і ще менш ресурсовитратності. Розвиток технологій вплине також на ринок праці. Новий світ зажадає інших знань і умінь. Зрештою все це виведе нас на принципово новий рівень в системах управління державою і суспільством.

Розвинені країни, які вже мають сучасні високоефективні підприємства і в яких основна частина виробництва припадає на 5-й технологічний уклад, розробляють плани з упровадження технологій 6-го технологічного укладу для забезпечення конкурентоспроможності своєї продукції в недалекому майбутньому.

Ігор Уманський — про економічний і технологічний потенціал України
Ігор Уманський: "Україна повинна стати частиною неоіндустріальні світу, де переважають технології 6-го технологічного укладу"

І хоча в модернізацію своїх підприємств вони інвестували мільярди, розвиток нових технологій вимагає більшого. Всі розуміють: технологічні лідери будуть диктувати умови всьому світу.

Україні нічого втрачати

Українська промисловість в тому вигляді, в якому вона є зараз, — це валіза без ручки. І нести важко, і викинути шкода. Наші підприємства епохи індустріалізації виготовляють продукцію переважно 3-го і 4-го технологічних укладів. На 5-й уклад припадає лише до 5% продукції. При цьому основна маса інвестицій йде саме в виробництва індустріальних укладів минулого століття, що призводить до підвищення їхньої частини в структурі економіки. Це шлях в нікуди.

Важливо
Змінити світ — заробити купу грошей. Топ-20 найкращих стартапів України

Якщо Україна не хоче опинитися на задвірках цивілізації, ми повинні звільнити руки та припинити спроби врятувати те, що вже практично нічого не коштує. Тільки кардинальна зміна економічної парадигми через зміну економічної політики держави дозволить нам перестрибнути декілька сходинок і опинитися в списку країн, здатних забезпечувати громадянам гідний рівень життя та добробуту.

Нам уже нічого втрачати: наші виробництва безнадійно застаріли, і їхня фактична вартість — це ціна металобрухту. Парадоксально, але той жахливий стан, у якому перебуває Україна, — одночасно й наша перевага. На відміну від розвинених країн, що вклали в модернізацію своїх підприємств мільярди, у нас немає тягаря інвестицій, які потрібно повертати. Тому Україні, як не дивно, набагато легше зробити стрибок і стати частиною неоіндустріального світу, де переважають технології 6-го технологічного укладу.

Забіг у розпалі. Або ми стартуємо зараз, або назавжди залишаємося країною третього світу.