Держзрада кума Путіна. Що чекає на Віктора Медведчука і партію ОПЗЖ після відкриття кримінальної справи

Віктор Медведчук, Тарас Козак, держзрада, кум Путіна
Фото: Виктор Медведчук | Віктор Медведчук і Тарас Козак

11 травня генеральний прокурор Ірина Венедіктова підписала підозру в зраді двом народним депутатам "Опозиційної платформи — За життя" (ОПЗЖ) — Віктору Медведчуку, куму президента РФ Володимира Путіна, і Тарасу Козаку.

За версією слідства, фігуранти справи у 2015 році допомагали окупаційній владі Росії отримати контроль над газовими надрами в Криму на родовище "Глибоке". Правоохоронні органи оцінили ресурси в 38 млрд грн. Якби Віктор Медведчук не передав окупантам усю матеріальну і документальну базу сховища, процес перереєстрації місцеперебування зайняв би роки і приніс значні фінансові витрати.

На брифінгу ГПУ в ролі одного з доказів причетності нардепа до процесу надали аудіозапис розмови Медведчука з Дмитром Козаком — на той час заступником прем'єр-міністра РФ. На запису вони обговорювали переоформлення родовища в Криму. Нагадаємо, що наразі Козак представляє Кремль у групі радників нормандської четвірки.

Тарас Козак, за версією слідства, також займався перереєстрацією родовища, виконуючи вказівки Медведчука. Реалізувати надумане політикам не вдалося. Генпрокурор уточнила, що видобуток газу на "Глибокому" досі не почався через те, що територія родовища межує з військовим полігоном РФ.

Другий епізод, у якому підозрюють нардепів, — передача росіянам даних про місцеперебування українського секретного військового підрозділу. Третій епізод — створення організації "Промінь", яка допомагає українцям їздити в РФ на заробітки і навчання. За словами голови СБУ Івана Баканова, справжня мета цієї структури — вербувати трудових мігрантів і поширювати через них пропагандистські меседжі з Росії в Україну.

В Офісі генпрокуратури повідомили, що розслідування за даними епізодами почалися тільки в цьому році. Підставою стало розслідування журналістів "Радіо Свобода", проведене ще у 2018 році.

СБУ вручити підозри фігурантам кримінальних справ не вдалося. У правоохоронних органах кажуть, що Тарас Козак уже виїхав до Росії. Медведчук стверджує, що він в Україні. Але його охорона не пускала СБУ на територію будинку. Де саме наразі політик, невідомо. Тому його появи чекають у парламенті.

Справа Медведчука: спочатку були санкції

Атаки на кума Путіна з боку чинної влади почалися на початку 2021 року.

Тоді проти нього, його дружини Оксани Марченко і Тараса Козака РНБО ввела санкції. Відомство заморозило активи політиків, у тому числі призупинило роботу трьох підконтрольних депутатам телеканалів. Головною причиною подібних дій секретар РНБО Олексій Данілов називав причетність депутатів до фінансування тероризму — єдине юридичне обгрунтування для введення санкцій щодо українських громадян.

Подія викликала фурор, отримавши в більшості позитивну оцінку громадськості і додавши політичної ваги як Олексію Данілову, так і президенту Володимиру Зеленському. А структури Медведчука чи не кожен день переживали обшуки. Наприклад, у кінці березня СБУ навідалася в офіс організації "Український вибір", пізніше поліція приїхала в резиденцію Медведчука на Закарпатті.

З приводу фінансування тероризму, який став основною причиною для введення санкцій, Іван Баканов зазначив, що розслідування ще триває.

ОПЗЖ і переформатування проросійських сил

Як тільки у Віктора Медведчука почалися обшуки, депутати "ОПЗЖ" виступили на захист лідера, назвавши те, що відбувається, політичною розправою. Ілля Кива, який нещодавно захистив кандидатську дисертацію, повідомив журналістам, що він, напевно, стане наступною "жертвою" режиму, тому заздалегідь підготував собі для в'язниці шкарпетки і зубну щітку.

Експерти кажуть, що жартувати на тему кримінальної підозри не варто. На відміну від санкцій, нинішня ситуація показує, що маховик правової машини дійсно запущений і швидко може довести до суду. На це впливають два фактори — інтерес президента і суспільний запит.

"Інтерес Володимира Зеленського, як показують останні події, підстьобує конкуренцію різних інституцій, — говорить Фокусу політичний експерт Володимир Фесенко. — Плюс ефект від санкцій РНБО. Баканов і Венедіктова побачили, як багато політичних дивідендів отримав Данілов у результаті санкцій. Тепер Венедіктовій і Баканову потрібно показати свої результати, потрібно довести справу до кінця".

За словами політичного експерта Олега Постернака, після заяви секретаря РНБО Данілова про те, що готується закон про олігархів, є думка, що Медведчук буде змушений покинути територію України.

"Усі проекти Медведчука здуваються, ніби повітряна куля. Він давно закріпив за собою статус невдахи. Я думаю, що це сигнал для його внутрішніх політичних опонентів. Якихось перспектив для нього немає. Зараз політику треба побоюватися реальної деолігархізації", — припускає експерт.

Якщо Віктор Медведчук поїде з України, внутрішньополітичний розклад "ОПЗЖ" зміниться в сторону зміцнення групи депутатів ОПЗЖ Юрія Бойка — Сергія Льовочкіна, які зацікавлені в тому, щоб вплив співзасновника партії зменшився. Останнім часом, продовжує Постернак, йдуть розмови про можливий перерозподіл південно-східного електорату і появу нових політичних проектів. Наприклад, політик Борис Колесніков збирається створити новий політичний проект "Україна наш дім", який може претендувати на частину голосів ОПЗЖ.

За будь-якого розкладу політичного майбутнього в найближчій перспективі у Віктора Медведчука не буде.

Ключова фігура проросійського табору, пов'язана з Путіним, виключається з української політики, впевнений Фесенко. Це послаблює проросійський табір у цілому і сильно може вплинути на інших представників, зробити їх більш слухняними, тихими, що вигідно для Банкової. Хтось піде з політики, хтось може виїде з країни. Ті, хто залишаться, можуть стати більш конструктивними, прийнятними. Інша справа, чи довго протримається тенденція. Може бути, що тільки до кінця президентського терміну Володимира Зеленського.