Ворог режиму Лукашенка. Хто такий Роман Протасевич і що відомо про його дівчину

Роман Протасевич, опозиціонер, Білорусь
Фото: NEXTA | Роман Протасевич у 2020 році

"Мене там чекає смертна кара!" — з цими словами 26-річний Роман Протасевич зійшов з трапу літака, який здійснив примусову посадку в Мінську.

Разом зі Степаном Путіло, ще одним білоруським опозиціонером, заснував Telegram-канал NEXTA, який висвітлював протести проти режиму Лукашенка і був визнаний у Білорусі екстремістським. Чим ще відомий цей молодий чоловік, чому його внесли до списку осіб, підозрюваних у тероризмі і чим йому загрожує затримання КДБ?

23 травня 2021 року пілоти літака компанії Ryanair, що прямував з Афін до Вільнюса, отримали повідомлення: на борту бомба. Літак посадили в аеропорту Мінська і місцеві силовики затримали білоруського опозиціонера Романа Протасевича, який знаходився серед пасажирів — співзасновника відомого Telegram-канал NEXTA і адміністратора Telegram-каналу "Білорусь головного мозку".

Початкові повідомлення про те, що затриманому Протасевичу в Білорусі загрожує смертна кара, не підтвердилися (хоча статті йому інкримінують серйозні). І все ж нічого хорошого опозиціонеру, мабуть, чекати не доводиться. 26-річний Протасевич входить до числа найвідоміших ворогів режиму Лукашенка.

Хто такий Роман Протасевич

Роман Протасевич народився 5 травня 1995 в Мінську. Його батько, Дмитро Іванович Протасевич — підполковник запасу, працював старшим викладачем кафедри ідеологічної роботи Військової академії Республіки Білорусь. Мати, Наталія Петрівна Протасевич, у тій самій Військовій академії працювала бібліотекарем.

Політичну активність Протасевич виявляв ще підлітком: в 16-років його змусили піти з ліцею БНТУ в Мінську після участі у "мовчазних акціях" проти керівництва країни (протестувальники звинувачували уряд Лукашенка у діях, що призвели до фінансової кризи, девальвації білоруського рубля і різкого стрибка цін). Акції протесту організовувалися через соціальні мережі ВКонтакте і Facebook. Учасники регулярно збиралися на площах білоруських міст, не скандуючи ніяких гасел, закликів або вимог, лише аплодуючи час від часу, але висловлюючи таким чином протест.

роман Протасевич, протести в Білорусі
Затримання Романа Протасевича у 2011 році
роман Протасевич, білоруський опозиціонер
Затримання Романа Протасевича у 2011 році

Починаючи з червня 2011 року акції проходили щосереди, це стало традицією. Винятком стала акція 3 липня, на День незалежності Республіки Білорусь. Гасло акції: "Краще померти стоячи, ніж жити на колінах". Через участь в акціях у Протасевича почалися проблеми, він був змушений змінити навчальний заклад, а пізніше приєднався до "Молодого фронту", продовжуючи цікавитися політикою.

На факультеті журналістики БДУ Роман Протасевич не довчився — його відрахували, за його власними словами, "з політичних мотивів". І все ж у ЗМІ він пропрацював понад вісім років — у редакціях "Єврорадіо" і білоруській службі "Радіо Свобода", спеціалізуючись на фотожурналістиці.

Як зʼявився Telegram-канал NEXTA

У 2015 році ще один політичний активіст, 17-річний Степан Путіло заснував Youtube-канал NEXTA (читається як "Нехта", це "хтось" по-білоруськи, — ред.).

"Зʼявилося бажання акумулювати весь треш, який відбувається в лукашенківській Білорусі", — пояснював свою мету Путіло. Спочатку YouTube-канал наповнювався щотижневими добірками новин. Кількість підписників почала зростати, і тематика розширювалася, ставала все актуальнішою.

Telegram-канал NEXTA Live Путіло почав розвивати у 2018 році. Він ріс за рахунок зливів неофіційної інформації, розповідав колега — редактор найбільшого приватного білоруського порталу Tut.by Дмитро Смирнов.

"Щодня мені пишуть десятки людей з різних сфер і професій — від прикордонників до продавців у магазинах", — розповідав сам Путіло в інтервʼю.

Пізніше Telegram-канал роздрібнився: на NEXTA і NEXTA Live. Перший вибух популярності в історії NEXTA Live стався у травні 2019 року, коли він повідомив про загиблого за дивних обставин співробітника ДАІ. 22-річного лейтенанта Євгена Потаповича знайшли в лісі під Могилевом в наручниках і з кулею в голові. Через два дні причиною смерті назвали суїцид. Історія розійшлася по ЗМІ, але першим її розповів саме канал NEXTA Live.

У день виборів президента Білорусі у 2020 році і в перші дні після них в країні практично не працював інтернет. Влада стверджувала, що вся справа в кібератаках з-за кордону. Тому інформацію люди отримували або від державних телеканалів, або з Telegram-каналів. Месенджер продовжував працювати завдяки "антицензурним механізмам", про увімкнення яких повідомив Павло Дуров.

Із засобу інформування про протести NEXTA Live швидко перетворився в інструмент їх координації. У перший же день стали зʼявлятися організаційні повідомлення: в яких підʼїздах можна сховатися від ОМОНу, куди краще втекти від патрулів, з якого боку прибувають силовики. Навколо NEXTA Live зʼявилися сотні чатів для взаємодопомоги і координації, аж до районних.

Одночасно Telegram-канал став публікувати особисті дані про силовиків МВС Білорусі, причетних до затримань мирних громадян. Інформація про них була отримана, за словами Путіла, "завдяки кіберпартизанам".

Степан Путіло, Роман Протасевич, засновники Telegram-каналу NEXTA
Степан Путіло і Роман Протасевич у 2020 році

Роман Протасевич і NEXTA

Роман Протасевич приєднався до команди Степана Путіла і став головним редактором Telegram-каналу NEXTA після виборів президента Білорусі у 2020 році, коли Путіло вирішив зробити "повноцінне медіа з редакцією". На той час Протасевич проживав у Польщі: Білорусь він покинув ще наприкінці 2019 року, "побоюючись арешту". Пізніше він розповідав, що був змушений просити притулку після затримання журналіста Володимира Чуденцова — ще одного учасника проекту NEXTA.

Путіло хотів, щоб за роботу над каналом взявся не "анонім з інтернету", а людина, "перевірена роками дружби", яка знаходитиметься за межами Білорусі.

"Якщо другий адміністратор буде на території Білорусі, а міліція вилучить його телефон з правами адміністратора — пиши пропало. Канал просто знищать", — пояснював він.

Звинувачення у тому, що NEXTA є іноземним агентом впливу, а отже просувається і фінансується закордонними організаціями (в першу чергу, з Польщі) звучать регулярно. Однак і Протасевич, і Путіло щодо фінансування каналу неодноразово говорили, що вони ніколи не отримували гранти і пропозиції з боку якихось організацій, або країн, і "у них немає і не буде" зовнішніх джерел фінансування. Сам Путіло стверджує, що всі витрати покриває реклама.

"Донати і реклама. Нам потрібно розширюватися, тому реклами зараз буде більше. А на донатах ми в серпні, опублікувавши один пост з проханням посприяти нашому каналу, зібрали 47 тисяч доларів. Частину віддали на підтримку репресованих в Білорусі, частину відклали на потім — закупівлю техніки робимо і так далі, а частину розділили між собою. Це історична фігня: в наступних місяцях такого, можливо, навіть і не буде. Точно не можу сказати, але, по-моєму, рекламний пост коштує близько 6 тисяч доларів в основному каналі, який 2 мільйони. До цього близько тисячі було", — розповідали Путіло і Протасевич в інтервʼю Юрію Дудю.

Приблизно через рік співпраці Протасевич заявив, що покидає NEXTA. Він написав, що рішення про відхід було прийнято ним самим і воно не було спонтанним.

хто такий Роман Протасевич, NEXTA
Повідомлення Романа Протасевича про відхід з NEXTA — скріншот

З політики та з протестної діяльності Роман Протасевич, однак, не пішов: став головним редактором і адміністратором іншого визнаного в Білорусі екстремістським Telegram-каналу — "Білорусь головного мозку", який також висвітлює акції протесту та політичні події в країні.

Білорусь оголосила активіста в міжнародний розшук і внесла до списку осіб, причетних до тероризму. Йому заочно предʼявлено звинувачення в організації масових заворушень в Мінську і активній участі у них, а також у розпалюванні ворожнечі або ворожнечі стосовно представників влади і співробітників силових структур.

хто такий роман Протасевич
Роман Протасевич про відкриті проти нього кримінальні справи
роман Протасевич, СК Республіки Білорусь
Реєстраційна картка підозрюваного Романа Протасевича

Після втечі з Білорусі Протасевич спочатку влаштувався в Польщі, де 22 січня 2020 року подав прохання на надання політичного притулку (міжнародної охорони).

роман Протасевич, політичний притулок, Польща
Роман Протасевич в Польщі

Однак останнім часом журналіст проживав і працював у Литві. 19 листопада 2020 року Протасевич повідомив, що КДБ Білорусі вніс його до списку осіб, підозрюваних у пособництві терористам.

"Тепер моє прізвище стоїть в одному списку з хлопцями з ІДІЛ", — писав Протасевич.

хто такий роман Протасевич, підозра в тероризмі

Протасевич неодружений. Зараз у стосунках з Софією Сапегою, вона громадянка Росії, але виросла в Білорусі. Студентка Європейського гуманітарного університету у Вільнюсі (Литва), вивчає міжнародне право і право Європейського Союзу. Її сестра — співачка Eva Star.

Паралельно з навчанням в університеті у Вільнюсі Софія працювала на польському телеканалі Белсат, який віщає переважно білоруською мовою.

23 травня 2021 роки Софія Сапега була затримана в Мінську разом з Романом Протасевичем. Фотографію Романа Протасевича в аеропорту (за якою, за однією з версій, його впізнали силовики) зробила саме вона — і відіслала іншому білоруському опозиціонеру Антону Мотольку, який виклав фото в мережу.

В Європейському університеті вже підготували петицію на захист дівчини, викладачі кажуть, що не переймаються, що Софія Сапега не потрапила на захист магістерського ступеня — набагато важливіше дізнатися, що з нею зараз відбувається, її затримання — "важливіша проблема".

роман Протасевич, софія Сапега
Софія Сапега, подруга Романа Протасевича

На яких підставах затримана Софія Сапега і які статті їй інкримінують, зараз невідомо. Як повідомляє канал Sputnik з посиланням на власні джерела, дівчина уклала договір на захист з білоруським адвокатом.

Мати дівчини, Анна Дудич, яка проживає в білоруському місті Ліда, розповіла журналістам, що Софія знаходиться в ізоляторі на Окрестіна в Мінську. "Вони були на відпочинку. Звичайна поїздка з хлопцем, нічого за собою не тягне", — сказала Дудич, додавши, що Софія встигла написати їй у WhatsApp тільки одне слово "мама".

"Більше я з нею не звʼязувалася. Зараз вона перебуває в ІТТ Окрестіно, ми її сьогодні знайшли, найняли адвоката", — розповіла жінка.

Український слід Романа Протасевича

В інтервʼю Юрію Дудю у 2020 році Роман Протасевич розповідав, що був на Майдані під час Революції Гідності в Україні у 2014 році.

"Приїжджав подивитися, як там все влаштовано. Просто було цікаво, коли такі події просто під боком", — розповідав Протасевич. За його словами, на Майдані він пробув недовго, всього тиждень, оскільки потім "Беркут розбив йому голову". Сам він стверджував, що в зіткненнях не брав участі і "камені не кидав".

Роман Протасевич, Майдан, Революція Гідності, пам'ятник Леніну
Стверджується, що на цьому фото Роман Протасевич біля поваленого пам'ятника Леніну

27 вересня 2020 року на державному білоруському телеканалі СТВ вийшло розслідування журналіста Григорія Азаренка про "племʼя зрадників", в якому він стверджував, що Протасевич у 2011 році вступив до радикального угруповання "Молодий фронт".

Роман Протасевич не приховує, що рік знімав у зоні АТО як журналіст-фрілансер. "У мене були поранення", — розповідає активіст.

Влітку 2014 року він виїхав в Україну для участі в бойових діях на Донбасі на стороні сил АТО. В Україні познайомився з главою ультраправого "Національного альянсу" і активним учасником Майдану Ігорем Гузем.

"За його пропозицією вступив у неонацистський батальйон "Азов", де пройшов спецпідготовку з рукопашного бою, стрільби з вогнепальної зброї, штурмових дій, диверсійно-підривної роботи. Взимку 2015 року дослужився до заступника командира звʼязку другої ударно-штурмової роти. Сприяв отриманню польського та американського фінансування на потреби "Азова", — заявляв у своєму розслідуванні Григорій Азаренка. Підтвердження цьому немає, але у світлі білоруського законодавства такі заяви можуть стати причиною нових звинувачень на адресу активіста.

Переслідування сімʼї Романа Протасевича

Виїхавши з Білорусі, Роман Протасевич також вивіз до Польщі батьків. В інтервʼю "Радіо Свобода", яке Протасевич-старший дав після затримання сина, він повідомив, що вже 8 місяців перебуває за кордоном. "Ми не в Білорусі. Перебувати там поки неможливо", — заявив він. Сам Роман Протасевич в лютому 2021 року повідомив, що вже кілька місяців, як проживає "в іншій країні" (ймовірно, у Литві). Як він повідомляв, "через постійне стеження та прослуховування".

роман Протасевич
Пост Романа Протасевича у Twitter

6 травня Протасевич повідомив, що Олександр Лукашенко спеціальним указом позбавив його батька військового звання — серед позбавлених ще 80 осіб.

Рома Протасевич, Дмитро Протасевич, указ Лукашенка, батько Протасевича
Указ Олександра Лукашенка про позбавлення військових і спеціальних звань

"На правовому порталі уряду був опублікований цей самий указ, в якому були перераховані ПІБ всіх людей, позбавлених звання. І яке ж було моє здивування, коли майже на самому початку списку був вказаний мій батько, підполковник запасу Протасевич Дмитро Іванович. Це стало шоком для всієї родини. Батько віддав військовій службі понад 29 років, нагороджений медаллю "За бездоганну службу" та годинником з іменним гравіюванням, який вручав міністр оборони Равков. А ще "14 разів брав участь у парадах".

Протасевич тоді зазначив, що його батько пішов на пенсію ще восени 2019-го, тому ні про яку "політику" тут говорити не доводиться. Більше того, навіть після виходу на пенсію жодного разу не притягувався, і не був судимий. І, незважаючи на свою громадянську позицію, він не виступав публічно і не робив жодних було заяв, каже Роман про батька.

"У чому ж він завинив? Мабуть у тому, що його син, за версією влади, став екстремістом і терористом в одній особі. Тому що ніяких інших причин бути не може", — зазначає Протасевич.

Батько Романа вже повідомив, що він нічого не знає про долю сина. Про те, що він був в Афінах — сімʼя знала. За словами Протасевича-старшого, його син був там у відпустці.

Імовірно, відпустка все ж була суміщена з журналістською діяльністю. Перебуваючи в Афінах, Роман Протасевич зустрічався зі Світланою Тихановською і зробив кілька фото. Зокрема, коли вона зустрічалася з премʼєр-міністром Греції Андреасом Папандреу.

Тихановська, до речі, коментуючи затримання Романа Протасевича, зазначила, що тиждень тому летіла тим самим маршрутом.

Світлана Тихановська, афіни
Світлана Тихановська в Афінах

Коротко про затримання Романа Протасевича

23 травня 2021 року літак компанії Ryanair здійснював регулярний рейс за маршрутом Афіни — Вільнюс. У літаку перебував 171 пасажир 18 національностей, 94 з них — громадяни Литви, за іншими даними — 123 пасажири. Коли літак знаходився над територією Білорусі, надійшов сигнал про те, що на борту знаходиться вибуховий пристрій.

Авіаційна влада Білорусі дала командиру вказівку посадити літак у Мінську, і хоча, судячи з карти, літак був тоді ближче до Вільнюсу, КВС прийняв рішення сідати в столиці Білорусі.

Для супроводу літака в повітря піднявся винищувач МіГ-29 білоруських ВПС.

Коли літак приземлився, пасажирів відправили на огляд і журналіст був затриманий силовиками, які, ймовірно, знали, хто такий Роман Протасевич і були попереджені про те, що він знаходиться на борту.

Перед вильотом журналіст повідомляв, що помітив за собою стеження. Під час реєстрації на рейс в його документи, через плече, зазирав якийсь "лисий росіянин".

роман Протасевич, мінськ, затримання
Роман Протасевич в аеропорту Мінська

Пізніше один з пасажирів рейсу повідомив подробиці затримання Протасевича. "Після раптового маневру літака один хлопець почав панікувати, схопився за голову. Тільки тоді ми зрозуміли, чому. Ніякого конфлікту не було, до тих поворотів літака не було ніяких скандалів, ніхто ні з ким не сварився. Нас всіх по чотири вивели, собаки обнюхали всі наші речі. Того хлопця відвели в сторону, його речі витрусили на злітну смугу. Ми запитали його, що відбувається. він сказав, хто він такий, і додав: "Тут мене чекає смертна кара". Він був уже спокійнішим, але тремтів. Поруч з ним постійно стояв офіцер, і незабаром військові його просто вивели", — розповів свідок подій.

Реакція на затримання Романа Протасевича

Світлана Тихановська, кандидат в президенти і один з головних критиків Олександра Лукашенка, повідомила, що "абсолютно очевидно": це була операція спецслужб із захоплення літака — заради того, щоб затримати активіста і блогера Романа Протасевича.

"Режим поставив під загрозу безпеку пасажирів на борту і всієї цивільної авіації заради розправи над людиною, яка була редактором найбільших білоруських незалежних телеграм-каналів. Тільки за це його визнали терористом, і тільки за це зараз в Білорусі Роману може загрожувати смертна кара", — заявила Тихановська.

Старший радник президента Литви Аста Скайсгіріте зазначила, що "операція з посадки літака у Мінську дуже схожа на дії білоруського КДБ і була спланована заздалегідь, білоруська влада точно знала про знаходження на борту Романа Протасевича".

Зараз співробітники Telegram-каналу "Білорусь головного мозку" видалили акаунти Протасевича в Instagram і Facebook, щоб його листування не потрапило до рук силовиків. Акаунт у Twitter поки працює. Про те, де зараз перебуває Протасевич і дівчина, яка летіла разом з ним, нічого невідомо.

Тим часом ряд авіакомпаній прийняли рішення уникати повітряного простору Білорусі. Серед них компанії AirBaltic (Латвія), WizzAir (Угорщина) і LOT (Польща).

На затримання Протасевича відреагував ще один відомий політичний емігрант, російський бізнесмен Євген Чичваркін. Він зазначив, що про ймовірність посадки літака з неугодним пасажиром він знає і тому завжди вибирав рейси, які облітали Росію і Білорусь.

"Дорогі мої, хто виїхав через політику, не літайте, будь ласка, над нашими улюбленими рідними країнами, поки там радянська влада. Дуже шкода людину. Можуть убити", — порадив Чичваркін у соцмережах.

Чи загрожує Роману Протасевичу смертна кара?

Зараз ні. Активіст внесений до "списку осіб, причетних до терористичної діяльності", проте офіційне звинувачення в тероризмі йому не предʼявлено.

  • Як повідомляє TUT.BY, Роман Протасевич проходить за трьома статтями КК Білорусі:
  • ч. 3 ст. 130 (вчинення умисних дій, спрямованих на порушення соціальної ворожнечі за ознакою професійної приналежності);
  • ст. 293 (організація масових заворушень);
  • ст. 342 (організація групових дій, що грубо порушують громадський порядок).

Максимально можливе покарання у цьому випадку — позбавлення волі терміном до 15 років.