Навіть за несвідому допомогу РФ можна отримати від 5 років в'язниці, — пояснення юриста

тюрма увʼязнений
Фото: pexels.com | Для руйнування інфраструктури або інших об'єктів життєдіяльності України Росія використовує можливості коригування

Розвідка РФ намагається залучити громадян України, які або несвідомо, або навмисно готові співпрацювати з ворогом, передаючи інформацію про розташування військових та інфраструктурних об'єктів на території України.

Related video

Адвокат, керуючий партнер в АО "Амбрела" Андрій Яковлєв у коментарі Фокусу говорить, що в Україні існує кількаступенева відповідальність за дії проти національної безпеки у вигляді інформаційної допомоги ворогу.

"Очевидно, для руйнування інфраструктури або інших об’єктів життєдіяльності України Росія використовує можливості коригування, — говорить він. — І коригування відбувається внаслідок того, що представники РФ знаходять людей, які погоджуються на співпрацю. Це відбувається з різних причин — корисливих мотивів або мотивів підтримки збройної агресії. Також Росія використовує і людей, які неусвідомлено йдуть на співпрацю з державою-агресоркою, вони не розуміють, що певна інформація може бути використана ворогом".

Важливо
Навідники російських ракет. Як громадяни України допомагають ворогу завдавати ракетних ударів

Кримінальне покарання як за неусвідомлене надання допомоги ворогу, так і умисне надання інформаційної допомоги з'явилося в березні 2022 року. Тоді Верховна Рада проголосувала за зміни до Кримінального кодексу України — з’явилася стаття 114-2 "Несанкціоноване розповсюдження інформації про направлення, переміщення міжнародної військової допомоги в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних сил України чи інших військових формувань України, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану".

За словами, Яковлєва, народні депутати вирішили зробити кількаступеневу відповідальність за дії проти національної безпеки у вигляді інформаційної допомоги ворогу.

  • Якщо йдеться про одиночні випадки, тоді, скоріше, буде оголошена підозра за ст. 114-2.
  • У разі роботи, так би мовити, на "професійній основі" з ідеологічними мотивами — за ст.114, шпигунство.
  • У випадку, коли умисні діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності й недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України, то це вже державна зрада.
  • Якщо особа ще й виправдовує агресію РФ, схвалює, тоді додається й інша стаття — 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників).

28 квітня Росія завдала ракетного удару по Україні, внаслідок якого в Умані Черкаської області загинули 23 особи, серед яких п’ятеро дітей. Раніше СБУ викрила агентів РФ на Харківщині, які збирали дані про оборону ЗСУ на кордоні.

Більше читайте в матеріалі Фокусу "Навідники російських ракет. Як громадяни України допомагають ворогу завдавати ракетних ударів".