Недостатньо стійкий. Експерти з'ясували, до якого максимального віку може дожити людина

ембріон, матка. життя, фото
Фото: lunar caustic/flickr

На думку фахівців, якби існував спосіб підвищити життєстійкість в літньому віці, це збільшило б не тільки тривалість життя, але й здоров'я.

Нове дослідження вчених, опубліковане в журналі Nature Communications стверджує, що люди можуть прожити від 120 до 150 років, але не довше так званої "абсолютної межі", пише Live Science.

Для свого дослідження, вчені використовували математичне моделювання, щоб передбачити, що у віці від 120 до 150 років людське тіло повністю втратить здатність відновлюватися після таких стресів, як хвороби і травми, що призведе до смерті.

На думку експертів, якби сучасна наука розробила методи лікування для підвищення стійкості організму, вони могли б дозволити людям жити більш довгим і здоровим життям.

"Математична модель дослідження покладається на історичні та сучасні дані, отримані від популяцій людей. Хоч це і припущення, однак воно засноване на хороших цифрах", — розповіла Джудіт Кампісі, професорка з Інституту Бака з дослідження старіння.

Дослідники проаналізували великі набори даних зі США, Великобританії і Росії, які разом враховують анонімні медичні дані більш ніж 500 000 осіб. Вони використовували дані простого аналізу крові, доступні майже для всіх учасників наборів даних. Люди здавали аналізи крові кілька разів протягом декількох місяців.

У своєму дослідженні експерти застосували так звані біомаркери старіння, отримані внаслідок аналізу крові для трьох різних вікових груп: співвідношення двох різних типів лейкоцитів, що борються з хворобами і показник мінливості розміру червоних кров'яних тілець. Точно так само, як у людини з віком може посивіти волосся, так і ростуть ці біомаркери.

На основі аналізів крові вчені потім використовували комп'ютерну модель для визначення того, що вони назвали індикатором динамічного стану організму, або DOSI.

Для кожної людини він є мірою "біологічного віку", який вчені могли б використовувати з плином часом між аналізами крові, щоб кількісно оцінити, наскільки добре людина зможе оговтатися від стресу, такого як хвороба або травма.

"Автори можуть використовувати DOSI для вимірювання часу відновлення. Однак проблема в тому, що в певний момент старіння, час відновлення настільки великий, що ми втрачаємо стійкість, здатність швидко відновлюватися", — зазначили вчені.

Дослідники зʼясували, що десь між 120 і 150 роками стійкість повністю зникне, і людина не зможе вижити. Також фахівці вивчили дані про фізичну активність, яка вимірюється в кількості кроків на день, щоб підтвердити свої результати. Зрештою вони помітили ту ж закономірність: молоді люди, як правило, роблять більше кроків щодня, в той час як літні люди з віком починають ходити все менше.

Роблячи висновки з отриманих даних, експерти помітили приблизно ту ж вікову межу, що й під час вимірювання DOSI. Проте варто зазначити, що на думку інших дослідників, не існує остаточної межі тривалості людського життя.

Незважаючи на те, що результати дослідження показують, що люди можуть дожити до 150 років, ця кількість нічого не говорить про якість життя в літньому віці. Багато вчених почали називати кількість здорових років у житті людини тривалістю його здоров'я.

"Це має величезні соціальні наслідки, набагато більші, ніж максимальна тривалість життя", — зазначила Кампісі.

Здоров'я в літньому віці не тільки впливає на життя людини, але також може мати величезні витрати з точки зору часу, грошей і медичних ресурсів.

Фахівці стверджують, що якби існував спосіб підвищити життєстійкість в літньому віці, це збільшило б не тільки тривалість життя людини, а й тривалість здоров'я, оскільки літні люди могли б легше відновлюватися після хвороб і травм.

Для підвищення стійкості вчені намагаються розробляти різні механічні органи та способи перепрограмування клітин, що старіють. І незважаючи на те, що такі елементи є, скоріше, частиною наукової фантастики, вони дійсно необхідні для продовження тривалості життя.

Як би там не було, тривалість людського життя дуже мінлива, і, як стверджує Кампісі, завжди виникає питання про те, чи можна узагальнити цей тип даних.

Набори даних, використані в дослідженні, хоча й великі, були отримані тільки з декількох країн. Кількість, до якої прийшли дослідники, також є середньою і стосується людей як популяції. У світі все ще існує безліч факторів, від доходу до раціону харчування, які можуть вплинути на тривалість життя окремої людини.

"Подібні дослідження неточні за своєю природою. Але якщо не брати до уваги фундаментальну біологію людини, одне можна сказати напевно — смерті нікому не минути", — підсумувала Кампісі.