Учені розповіли, звідки палеонтологи знають, як виглядають динозаври

тираннозавр рекс, скульптура, дерева, фото
Скульптура тиранозавра рекса

Палеохудожники створюють зображення динозаврів не тільки на основі кісток, пір'я і шматочків шкіри, але й завдяки добре обґрунтованим припущенням.

Related video

Ніхто ніколи не бачив динозаврів у реальному житті, але все ж їхні образи постійно миготять перед нами на малюнках художників, у кіно і мультфільмах, пише Popular Science.

Фахівці, звані палеохудожниками дійсно засновують свої зображення на неспростовних доказах (кістках, пір'ї і шматочках шкіри), але так само часто і на добре обґрунтованих припущеннях.

Можливо, ми ніколи не дізнаємося, як саме виглядав тиранозавр рекс та інші доісторичні істоти, такі як мікрораптори, але ось як виглядають сучасні родичі цих вимерлих звірів ми спокійно можемо спостерігати хоч кожен день.

Поза

тираннозавр рекс, дерева, каміння, рослини, малюнок Fullscreen
Зображення тиранозавра рекса очима художника

Те, як суглоби з'єднуються один з одним, визначає позу динозаврів. Фахівці порівнюють скелети вимерлих тварин із тим, як стоять і ходять птахи з рептиліями.

Використовуючи ці методи, вчені дійшли висновку, що тиранозавр рекс тримав хребет горизонтально. Це означає, що його хвіст розміщувався прямо назад, а не волочився, як це зображувалося до 70-х років.

М'язи і жир

T. rex, динозаври, річка, дерева, фото Fullscreen
Зображення тиранозавра рекса очима художника

Як і рептилії, динозаври не мали багато жиру в організмі, тому вони виглядали досить мускулистими.

Щоб визначити, наскільки кремезним або струнким потрібно зобразити той чи інший вид, палеонтологи найчастіше дивляться на ті ж групи м'язів, що й у птахів.

Однак іноді в дослідників є еволюційна необхідність для того, щоб зробити ту чи іншу частину тіла більш потужною. Наприклад, тиранозавр рекс вбивав здобич лише за допомогою своєї щелепи, прокушуючи кістки. Тому він найчастіше зображується з масивною шиєю.

Голова

тираннозавр рекс, скульптура, дерева, фото Fullscreen
Скульптура тиранозавра рекса

Гладкі, зубасті черепи тиранозаврів дуже схожі на черепи рептилій. Але на відміну від крокодилів або алігаторів, динозаври були наземними істотами, тому їм потрібно утримувати вологу в роті, щоб не померти від зневоднення. Ось чому на деяких зображеннях у динозаврів є губи, схожі на губи ящірок.

Вивчення очей деяких сучасних тварин допомагає художникам зображувати очі вимерлих хижаків.

Кінцівки

музей, скло, кістки, скелет, динозавр, фото Fullscreen
Скелет тиранозавра рекса

Скелет тварин може вказувати на те, як рухалися кінцівки древніх хижаків. Наприклад, тиранозавра рекса зазвичай зображували з опущеними лапами, так, ніби він грав на піаніно, але аналіз 2018 року плечей індика й алігатора визначив, що їхні лапи були повернені всередину.

Шкіра

тираннозавр рекс, відкрита паща, динозаври, гори, малюнок Fullscreen
Зображення тиранозавра рекса очима художника
Фото: Live Science

М'які тканини динозаврів, як правило, не зберігаються під землею, але іноді вченим таланить. Так, наприклад, невеликий шматочок скам'янілої шкіри тиранозавра рекса, знайдений в Монтані, дозволив художникам зробити відбиток текстури і використовувати її для зображення інших частин тіла.

Розфарбовувати динозаврів ще складніше, експерти більше орієнтуються на навколишнє середовище, ніж на літопис скам'янілостей.

Так, наприклад, тиранозавр рекс жив у напівболотистих районах і заплавах, тому в нього, швидше за все, була коричнево-зелена плямиста шкіра, щоб зливатися з навколишнім середовищем.