У кістках неандертальця виявлено "родича" коронавірусу, віком 50 тис. років

неандерталець, кістки, хвороба
Фото: неандерталец

Знайдене інфекційне захворювання відноситься до групи зоонозних, до якої також входять ВІЛ та коронавірус.

Учені виявили один із найперших випадків в історії, коли хвороба передалася від тварини до людини. Цим "щасливчиком" був неандерталець, який, мабуть, заразився при обробленні та приготуванні сирого м'яса. Про це повідомляє CNN.

Відкриття було зроблено під час повторного аналізу кісток неандертальців, знайдених у печері неподалік французького села Ла-Шапель-о-Сен. "Старий з Ла-Шапель", як прозвали знахідку палеонтологи, став першим повним скелетом неандертальця, а також одним із найбільш вивчених.

Але понад 50 років з моменту відкриття, кістки "старого з Ла-Шапель" все ще підносять нові сюрпризи. Так, нове дослідження підтвердило, що неандерталець помер у віці 50-60 років, близько 50 тис. років тому. У нього була запущена форма остеоартриту хребта та кульшового суглоба.

Під час повторного аналізу під керівництвом доктора з Інституту еволюційної медицини Цюрихського університету Мартіна Хойслера з'ясувалося, що не всі зміни в кістках неандертальця можна пояснити остеоартритом.

"Ми виявили, що деякі з наявних патологічних змін були викликані запальними процесами. Проаналізувавши всю картину, ми з'ясували, що неандерталець також страждав від бруцельозу", — говорить Хойслер.

Бруцельоз — це інфекційне захворювання, збудниками якого є мікроби бурцели. Воно передається від інфікованої тварини і досі поширене у світі. За даними ВООЗ, більшість випадків бруцельозу спричинені непастеризованим молоком або сиром від інфікованих кіз чи овець.

Також відомо, що бруцельоз є одним із найпоширеніших зоонозних захворювань, що передаються від тварини до людини. До цієї групи також входять такі віруси, як ВІЛ та коронавірус, що викликав пандемію COVID-19.

Хойслер зазначає, що бруцельоз має великий список симптомів, серед яких жар, м'язовий біль і нічна пітливість. Симптоми можуть тривати від кількох тижнів до місяців і навіть років. Наслідки хвороби відрізняються, але найчастіше включають біль у суглобах, біль у спині, запалення яєчок, що може призвести до безпліддя, а також запалення серцевих клапанів – ендокардит.

"Цей випадок став найранішим доказом зоонозного захворювання в еволюції гомінінів", – наголосив автор дослідження.

Раніше хвороба була виявлена в останках людини з бронзової доби, яка жила приблизно 5 тис. років тому.

За словами експертів, враховуючи той факт, що неандерталець дожив до глибокої старості (за мірками того часу), можливо, хвороба протікала в легшій формі. Також відомо, що ще за життя неандерталець втратив більшу частину зубів, тому його могли годувати інші члени групи.